REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Film dnia: Drzewo upadło na linię wysokiego napięcia i się zapaliło. Zobaczcie, co się robi, aby tego uniknąć

To raczej rzadki widok – pojedyncze drzewo niemal w całości stanęło w ogniu. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji okolicznych mieszkańców i straży pożarnej udało się w porę powstrzymać ogień. Filmik pokazuje jednak, jak niebezpiecznie bywa w lesie w trakcie wichur – nie tylko dlatego, że coś może spaść nam na głowę.

31.01.2022
12:26
pożary w lesie
REKLAMA

Pożary w lesie mogą zdarzyć się nawet zimą – a więc nie tylko w okresie upałów i suszy. W tym przypadku winowajcą był silny wiatr. Podmuch najpierw powalił sosnę, która potem zatrzymała się na linii wysokiego napięcia. Nieszczęście gotowe.

REKLAMA

Strażacy tak relacjonują całą akcję:  

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oczekiwaliśmy na odłączenie zasilania przez Pogotowie Energetyczne. W tym czasie drzewo stopniowo pochłanianie było przez języki ognia, który finalnie objął je na całej długości. Rozwojowi pożaru towarzyszyło zjawisko łuku elektrycznego oraz fali dźwiękowej. Po kilkunastu minutach zasilanie w przedmiotowej linii zostało wyłączone, a ogień w mgnieniu oka zniknął, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do działania. Nadpalone drzewo sprowadzone zostało do parteru, gdzie następnie ugaszone zostało przy wykorzystaniu jednego prądu wody w natarciu. Po zlikwidowaniu zagrożenia działania zakończyliśmy i powróciliśmy do Cybinki.

Nagranie jest na swój sposób niesamowite. Dziwnie wygląda jedno drzewo w całości ogarnięte ogniem. Do tego ten dźwięk – przeszywający i niepokojący.

Nawet na tym nagraniu widać, że teoretycznie drzewa są daleko od linii energetycznych i podmuchy nie powinny ich aż tak bardzo przechylać. Niestety czasami żywioł bywa silniejszy, a pewnie musimy przygotować się na to, że wraz ze wzrostem ekstremalnych zjawisk do podobnych zjawisk może dochodzić częściej.

Jak się na to przygotować? Wycinka drzew nie musi być konieczna. Bardzo często skraca się je, aby gałęzie były z dala od prądu. Można robić to ręcznie i wolno, ale jest też szybszy sposób. Zobaczcie sami:

REKLAMA

Bez ciężkiego sprzętu się czasami nie obejdzie. Gra jest jednak warta świeczki – jakkolwiek źle to nie brzmi w tym kontekście – bo środowiskowe straty mogą być dużo większe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA