1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Cupra Leon – pełna rozwiązań, dzięki którym nawet podróżowanie może być smart

Lokowanie produktu: Cupra

Smartfon, smartwatch, smart TV, elementy smart home – sprzęty, z których korzystamy, są coraz bardziej smart i ułatwiają nam codzienne życie. Smart potrafią być też samochody, co udowadniają rozwiązania dostępne na pokładzie modelu Cupra Leon.

12.01.2022
13:47
Cupra Leon

Kliknięciem na ekranie smartfona otwierasz drzwi do mieszkania. Smartwatch podpowiada, że czas na trening i mierzy jego efekty. Smart TV nagra Twój ulubiony program, jeśli akurat nie możesz go obejrzeć. Smart odkurzacz zadba o czystość podłogi, a Alexa, Siri, albo Asystent Google zgasi światło w pokoju o zaplanowanej godzinie, albo słysząc Twoją komendę głosową. Inteligentne urządzenia wspomagają nas w wielu czynnościach, a czasem wręcz nas zastępują, ułatwiając nam życie.

Cupra Leon class="wp-image-2002427"

Technologie zapewniające codzienne wsparcie trafiły też na pokłady samochodów

Jako przykład niech posłuży chociażby system Cupra Connect 3. generacji dostępny na pokładzie modeli Ateca, Leon i Formentor. Po połączeniu auta z aplikacją Cupra Connect można za pomocą smartfona zarządzać autem z dowolnego miejsca. Nie jesteś pewien, czy zamknąłeś samochód? Potwierdzisz to w aplikacji, a jak trzeba – zablokujesz drzwi zdalnie. Nie pamiętasz, gdzie zaparkowałeś? W aplikacji możesz aktywować klakson i kierunkowskazy, dzięki czemu łatwiej wypatrzysz auto na zatłoczonym parkingu. Zostawiłeś auto pod chmurką w upalny dzień? W Cupra Connect włączysz wentylację albo klimatyzację, zanim zbliżysz się do auta. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002451"

Zdalny dostęp zapewni spokój również wtedy, gdy nie masz auta w zasięgu wzroku. Możesz ustawić ograniczenia obszaru i prędkości, by użyczyć samochodu bez obaw np. dziecku. System ostrzeże, gdy auto opuści wyznaczony obszar, albo przekroczy określoną prędkość. A gdy będzie zaparkowane – dostaniesz alert gdy jakieś zdarzenie uruchomi alarm samochodowy. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002433"

Łączność samochodu online przyda się też podczas jazdy

System nawigacji zaplanuje trasę z uwzględnieniem bieżących informacji o ruchu drogowym i zaproponuje aktualizację, gdy pojawi się szybszy sposób na dotarcie do celu. System multimedialny pozwoli na wygodne korzystanie z serwisów streamujących muzykę, czy podcasty, a obsłużysz go za pomocą komend głosowych. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002442"

Smart rozwiązania w samochodzie to także większe bezpieczeństwo

I nie chodzi tylko o to, że obsługując system multimedialny za pomocą komend głosowych, możesz skupić wzrok na obserwowaniu drogi. Cupra Leon korzysta z systemu eCall, dzięki któremu w razie wypadku wyśle dane takie jak czas i lokalizacja do lokalnych służb ratowniczych. W razie awarii skontaktuje Cię z Centrum Wsparcie Technicznego, a gdy zapali się kontrolka ostrzegawcza, lub nadejdzie termin przeglądu – skontaktuje z partnerem serwisowym.

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002439"

Wsparcie kierowcy zapewniają też inteligentne systemy bezpieczeństwa

Mowa o rozwiązaniach, które jeszcze niedawno uznalibyśmy za element opowiadania z kategorii science-fiction, albo w najlepszym przypadku – spodziewalibyśmy się ich wyłącznie w najdroższych, najbardziej luksusowych samochodach świata. Przykłady? 

Cupra Leon class="wp-image-2002409"

Chociażby Asystent podróży z asystentem jazdy w korku Travel Assist. Ustalasz maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto, a system, korzystając z widoku kamery zamontowanej pod lusterkiem, radaru i czujników ultradźwiękowych w przednim zderzaku, analizuje odległość od poprzedzającego pojazdu. Elektronika sama uruchomi hamulce i zatrzyma samochód w bezpiecznej odległości gdy auto jadące z przodu zatrzyma się i sama sprawi, ze gdy ruszy, twój samochód również zacznie się przemieszczać. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002448"

System Rear Traffic Alert pomoże wyjechać tyłem z miejsca parkingowego na ruchliwą ulicę, pokazując sytuację za samochodem na ekranie systemu multimedialnego i nadzorując miejsca niewidoczne dla kierowcy z pomocą czujników parkowania. 

Cupra Leon class="wp-image-2002421"

Smart zdolności zdradza też predykcyjny tempomat, który używając danych nawigacji, analizuje ograniczenia prędkości i dopasowuje do nich prędkość, z jaką porusza się pojazd, dobiera ją nawet odpowiednio do zakrętów. 

To tylko kilka punktów z długiej listy technologii jutra, które ułatwiają nam prowadzenie samochodu dziś, jeśli tylko damy jej szansę.

Cupra Leon class="wp-image-2002415"

A smart może być nawet sam układ napędowy

Cupra Leon i Leon Sportstourer dostępne są również w wersjach z napędem hybrydowym PHEV. Ładując akumulatory, chociażby z domowego gniazdka 230V, można zyskać zasięg elektryczny na poziomie 55-60 km i podróżować w trybie najbardziej przyjaznym środowisku – bez korzystania z silnika spalinowego. W trasie auto pokaże pełnię swoich możliwości, oddając do dyspozycji kierowcy układ napędowy o mocy 245 KM. Inteligentne zarządzanie zasięgiem pozwoli na wjazd do stref niskiej emisji w miastach, które stawiają na ekologię. A regularne ładowanie akumulatorów ograniczy koszty eksploatacji samochodu. I oczywiście nim też można zarządzać z poziomu aplikacji – pozwoli ona na rozpoczęcie i przerwanie procesu ładowania, albo zaplanowanie go tak, by dostosować je do grafiku kierowcy.

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla class="wp-image-2002445"

Dzięki tym rozwiązaniom samochód staje się czymś więcej, niż środkiem transportu, tak jak smart dom jest czymś więcej niż miejsce do spania, a smartfon – czymś więcej niż telefon. Jest dodatkowym elementem, dzięki któremu po prostu żyje się łatwiej. A może lepiej?

Lokowanie produktu: Cupra
Najnowsze