1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Cupra Leon – pełna rozwiązań, dzięki którym nawet podróżowanie może być smart

Smartfon, smartwatch, smart TV, elementy smart home – sprzęty, z których korzystamy, są coraz bardziej smart i ułatwiają nam codzienne życie. Smart potrafią być też samochody, co udowadniają rozwiązania dostępne na pokładzie modelu Cupra Leon.

Cupra Leon

Kliknięciem na ekranie smartfona otwierasz drzwi do mieszkania. Smartwatch podpowiada, że czas na trening i mierzy jego efekty. Smart TV nagra Twój ulubiony program, jeśli akurat nie możesz go obejrzeć. Smart odkurzacz zadba o czystość podłogi, a Alexa, Siri, albo Asystent Google zgasi światło w pokoju o zaplanowanej godzinie, albo słysząc Twoją komendę głosową. Inteligentne urządzenia wspomagają nas w wielu czynnościach, a czasem wręcz nas zastępują, ułatwiając nam życie.

Cupra Leon

Technologie zapewniające codzienne wsparcie trafiły też na pokłady samochodów

Jako przykład niech posłuży chociażby system Cupra Connect 3. generacji dostępny na pokładzie modeli Ateca, Leon i Formentor. Po połączeniu auta z aplikacją Cupra Connect można za pomocą smartfona zarządzać autem z dowolnego miejsca. Nie jesteś pewien, czy zamknąłeś samochód? Potwierdzisz to w aplikacji, a jak trzeba – zablokujesz drzwi zdalnie. Nie pamiętasz, gdzie zaparkowałeś? W aplikacji możesz aktywować klakson i kierunkowskazy, dzięki czemu łatwiej wypatrzysz auto na zatłoczonym parkingu. Zostawiłeś auto pod chmurką w upalny dzień? W Cupra Connect włączysz wentylację albo klimatyzację, zanim zbliżysz się do auta. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

Zdalny dostęp zapewni spokój również wtedy, gdy nie masz auta w zasięgu wzroku. Możesz ustawić ograniczenia obszaru i prędkości, by użyczyć samochodu bez obaw np. dziecku. System ostrzeże, gdy auto opuści wyznaczony obszar, albo przekroczy określoną prędkość. A gdy będzie zaparkowane – dostaniesz alert gdy jakieś zdarzenie uruchomi alarm samochodowy. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

Łączność samochodu online przyda się też podczas jazdy

System nawigacji zaplanuje trasę z uwzględnieniem bieżących informacji o ruchu drogowym i zaproponuje aktualizację, gdy pojawi się szybszy sposób na dotarcie do celu. System multimedialny pozwoli na wygodne korzystanie z serwisów streamujących muzykę, czy podcasty, a obsłużysz go za pomocą komend głosowych. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

Smart rozwiązania w samochodzie to także większe bezpieczeństwo

I nie chodzi tylko o to, że obsługując system multimedialny za pomocą komend głosowych, możesz skupić wzrok na obserwowaniu drogi. Cupra Leon korzysta z systemu eCall, dzięki któremu w razie wypadku wyśle dane takie jak czas i lokalizacja do lokalnych służb ratowniczych. W razie awarii skontaktuje Cię z Centrum Wsparcie Technicznego, a gdy zapali się kontrolka ostrzegawcza, lub nadejdzie termin przeglądu – skontaktuje z partnerem serwisowym.

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

Wsparcie kierowcy zapewniają też inteligentne systemy bezpieczeństwa

Mowa o rozwiązaniach, które jeszcze niedawno uznalibyśmy za element opowiadania z kategorii science-fiction, albo w najlepszym przypadku – spodziewalibyśmy się ich wyłącznie w najdroższych, najbardziej luksusowych samochodach świata. Przykłady? 

Cupra Leon

Chociażby Asystent podróży z asystentem jazdy w korku Travel Assist. Ustalasz maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto, a system, korzystając z widoku kamery zamontowanej pod lusterkiem, radaru i czujników ultradźwiękowych w przednim zderzaku, analizuje odległość od poprzedzającego pojazdu. Elektronika sama uruchomi hamulce i zatrzyma samochód w bezpiecznej odległości gdy auto jadące z przodu zatrzyma się i sama sprawi, ze gdy ruszy, twój samochód również zacznie się przemieszczać. 

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

System Rear Traffic Alert pomoże wyjechać tyłem z miejsca parkingowego na ruchliwą ulicę, pokazując sytuację za samochodem na ekranie systemu multimedialnego i nadzorując miejsca niewidoczne dla kierowcy z pomocą czujników parkowania. 

Cupra Leon

Smart zdolności zdradza też predykcyjny tempomat, który używając danych nawigacji, analizuje ograniczenia prędkości i dopasowuje do nich prędkość, z jaką porusza się pojazd, dobiera ją nawet odpowiednio do zakrętów. 

To tylko kilka punktów z długiej listy technologii jutra, które ułatwiają nam prowadzenie samochodu dziś, jeśli tylko damy jej szansę.

Cupra Leon

A smart może być nawet sam układ napędowy

Cupra Leon i Leon Sportstourer dostępne są również w wersjach z napędem hybrydowym PHEV. Ładując akumulatory, chociażby z domowego gniazdka 230V, można zyskać zasięg elektryczny na poziomie 55-60 km i podróżować w trybie najbardziej przyjaznym środowisku – bez korzystania z silnika spalinowego. W trasie auto pokaże pełnię swoich możliwości, oddając do dyspozycji kierowcy układ napędowy o mocy 245 KM. Inteligentne zarządzanie zasięgiem pozwoli na wjazd do stref niskiej emisji w miastach, które stawiają na ekologię. A regularne ładowanie akumulatorów ograniczy koszty eksploatacji samochodu. I oczywiście nim też można zarządzać z poziomu aplikacji – pozwoli ona na rozpoczęcie i przerwanie procesu ładowania, albo zaplanowanie go tak, by dostosować je do grafiku kierowcy.

https://www.domestika.org/pl/courses/1617-renowacja-i-tapicerka-na-krzesla

Dzięki tym rozwiązaniom samochód staje się czymś więcej, niż środkiem transportu, tak jak smart dom jest czymś więcej niż miejsce do spania, a smartfon – czymś więcej niż telefon. Jest dodatkowym elementem, dzięki któremu po prostu żyje się łatwiej. A może lepiej?

Lokowanie produktu: Cupra