1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Technologia jutra ułatwia nam życie już dziś – trzeba tylko dać jej szansę

Lokowanie produktu: Cupra

Autonomiczna jazda samochodem to dziś wciąż jeszcze pieśń przyszłości. Ale szereg elementów składowych, które kiedyś pozwolą nam po prostu być wożonymi przez samochody, już dziś wspiera nas, gdy to my wozimy innych.

21.12.2021
9:02
Cupra Formentor – technologiczny anioł stróż

Radary, lidary, kamery, czujniki ultradźwiękowe i zaawansowane jednostki obliczeniowe analizujące w czasie rzeczywistym wszystkie detale otaczającego świata – tego wszystkiego potrzebuje sztuczna inteligencja, by prowadzić pojazd w ruchu ulicznym. I mimo że samochody stworzone do jazdy autonomicznej jeszcze nie pojawiły się na naszych drogach, już dziś czerpiemy garściami z elementów składowych, z których kiedyś będą one korzystały. Czasem przyzwyczajamy się do tych rozwiązań na tyle, że zupełnie nie zauważamy, jak nowoczesna technika wspiera nas podczas zwykłych, codziennych podróży. Oto kilka przykładów sytuacji, w których współczesna elektronika zaprezentowana na przykładzie systemów dostępnych na pokładzie modelu Cupra Formentor, okazuje się dla nas zbawieniem:

Sytuacja 1: W drodze do pracy regularnie przemieszczasz się w gęstym ruchu

 class="wp-image-1979810"

Wsparcie techniki: Asystent podróży z asystentem jazdy w korku Travel Assist

Działanie: Ustalasz maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto, a system, korzystając z widoku kamery zamontowanej pod lusterkiem, radaru i czujników ultradźwiękowych w przednim zderzaku, analizuje odległość od poprzedzającego pojazdu. Elektronika sama uruchomi hamulce i zatrzyma samochód w bezpiecznej odległości gdy auto jadące z przodu zatrzyma się i sama sprawi, ze gdy ruszy, twój samochód również zacznie się przemieszczać. 

Korzyść: Docierasz do pracy mniej zmęczony, a dzień zaczyna się lepiej.

Sytuacja 2: Na jezdnię wkracza nieostrożny pieszy

 class="wp-image-1979804"

Wsparcie techniki: System kontroli odstępu Front Assist z funkcją ochrony pieszych

Działanie Kamera rejestruje obraz sprzed samochodu, widząc zagrożenie, system wyprzedza działania kierowcy i automatycznie aktywuje układ hamulcowy, by uniknąć kolizji. 

Korzyść: Ułamki sekund, jakie udało się uzyskać na automatyzacji procesu hamowania, mogą skrócić drogę, jaką przebędzie auto do zatrzymania i uchronić pieszego przed poważnym wypadkiem. 

Sytuacja 3: Dotarłeś do pracy, pod firmą zostało jedno miejsce do parkowania, ale trzeba w nie wjechać tyłem, a tego nie lubisz

 class="wp-image-1979798"

Wsparcie techniki: System Park Assist 

Działanie: Kamera pod lusterkiem wstecznym i czujniki ultradźwiękowe pomagają w wyszukaniu miejsca, w którym bezpiecznie zmieści się auto. Gdy je znajdą, komputer analizując dane z tylnych czujników parkowania, kamery cofania oraz czujnika skrętu kierownicy, samodzielnie wprowadzi samochód we wskazane miejsce. 

Korzyść: Parkujesz bez stresu i bez zarysowania.

Sytuacja 4: Dotarłeś do pracy, zaparkowałeś wzdłuż ulicy, chcesz wysiąść, ale z tyłu nadjeżdża rowerzysta

 class="wp-image-1979813"

Wsparcie techniki: System Exit Warning 

Działanie: Kamera i czujniki w tylnym zderzaku analizują obraz za samochodem. Widząc nadciągające zagrożenie, ostrzegają o nim kierowcę sygnałem świetlnym lub dźwiękowym, by mógł powstrzymać się przed raptownym otwarciem drzwi. 

Korzyść: Unikasz wynikającej z nieuwagi i pośpiechu kolizji z rowerzystą.

Sytuacja 5: Zaparkowałeś przodem na miejscu parkingowym, musisz wyjechać tyłem na bardzo ruchliwą ulicę

 class="wp-image-1979807"

Wsparcie techniki: System Rear Traffic Alert 

Działanie: Kamera cofania pokazuje na ekranie sytuację za samochodem, czujniki parkowania ostrzegają przed zbliżającymi się pojazdami. Nadzorują miejsca niewidoczne dla kierowcy i w razie potrzeby dadzą elektronice sygnał do awaryjnego zatrzymania pojazdu. 

Korzyść: Sięgasz tam gdzie wzrok nie sięga i możesz bezpiecznie opuścić miejsce postojowe.

Sytuacja 6: Ruszasz w daleką trasę drogą, której nie znasz

 class="wp-image-1979819"

Wsparcie techniki: Predykcyjny tempomat i system Travel Assist System

Działanie: Travel Assist korzystając z radaru i kamery utrzymuje pojazd na właściwym pasie ruchu. Predykcyjny tempomat używając dodatkowo danych nawigacji, analizuje ograniczenia prędkości i dopasowuje do nich prędkość, z jaką porusza się pojazd, dobiera ją nawet odpowiednio do zakrętów. 

Korzyść: Po dotarciu do celu jesteś mniej zmęczony, a po drodze unikasz mandatów za przekroczenie prędkości.

Sytuacja 7: Uczestniczysz w kolizji drogowej

 class="wp-image-1979801"

Wsparcie techniki: System ochrony pasażerów Pre-Crash Assist 

Działanie: Zdarza się, że mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności, nie udaje się uniknąć kolizji. Żeby ograniczyć jej skutki, system prewencyjnie zamyka okna i szyberdach oraz napina pasy bezpieczeństwa, by zapewnić maksymalną ochronę pasażerom.

Korzyść: Wszystkie elementy systemów bezpieczeństwa działają w optymalny sposób, by zapewnić maksymalną ochronę kierowcy i pasażerom.

W przyszłości wszystkie te elementy połączone w jeden system jazdy autonomicznej wspierany przez superinteligentną, sztuczną inteligencję sprawią, że na pokładzie będziemy głównie pasażerami. Dziś możemy prowadzić swoje samochody i czerpać z tego przyjemność wiedząc, że w każdej chwili czuwa nad nami technologiczny anioł stróż. 

Lokowanie produktu: Cupra
Najnowsze