REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Kradną dane na CD Projekt, stworzyli nawet łudząco podobną stronę. Twórcy Wiedźmina ostrzegają przed oszustami

CD Projekt ostrzega przed oszustami, którzy rozpoczęli szeroko zakrojoną kampanię mającą na celu wyłudzenie danych osobowych. W sieci pojawiły się fałszywe reklamy, wprowadzające w błąd artykuły na fikcyjnych portalach, a nawet witryna do złudzenia przypominającą korporacyjną stronę CD Projektu. Oszuści mamią internautów wypłatami hojnych dywidend.

21.01.2022
17:42
Wyłudzają dane na CD Projekt. Twórcy Wiedźmina ostrzegają
REKLAMA

Według reklam pojawiających się w mediach społecznościowych każdy może zostać nowym wilkiem z Wall Street. Wystarczy wydać 920 złotych na pięć akcji spółki CD Projekt. W ten sposób co tydzień będziemy zarabiać 14 000 złotych. Proste? Proste! Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na oficjalną witrynę spółki CD Projekt. Tam rejestrujesz się i od razu otrzymujesz dywidendę za zakup akcji.

REKLAMA

Oszuści udający CD Projekt przygotowali szeroko zakrojoną kampanię: od reklam, przez fikcyjne artykuły, kończąc na fałszywych witrynach.

Reklamy zachęcające do kupna akcji CD Projektu w celu otrzymania dywidendy zaczęły pojawiać się w mediach społecznościowych. Można na nich przeczytać, że wystarczy inwestycja na poziomie 920 zł, aby zarabiać później kilkanaście tysięcy tygodniowo. Reklama jest opatrzona logiem CD Projekt RED (czyli nie spółki CD Projekt, co powinno zapalać czerwoną lampkę) i nawiązuje do stylistycznej tożsamości Redów.

Po kliknięciu w takie szemrane reklamy jesteśmy przenoszeni na fikcyjne portale, udające branżowe serwisy jak Bankier.pl. Tam możemy przeczytać jak proste, bezpieczne i korzystne jest zarabianie na akcjach CD Projektu, a także o tym, jak analitycy giełdowi przewidują hossę dla spółki. Nic, tylko spieszyć się i inwestować.

 class="wp-image-2017858"

Oszuści zapraszają na własną witrynę internetową dostępną pod adresem https://cd-projekt.web.app/main.html, która do złudzenia przypomina stronę internetową CD Projekt RED. Fałszywa witryna zachęca do rejestracji, aby w ten sposób otrzymać dywidendę. Oszuści wyłudzają w ten sposób imiona, nazwiska, adresy e-mail oraz numery telefonów internautów. CD Projekt (ten prawdziwy!) ostrzega, że właśnie te dane trafiają później w niepowołane ręce, np. by oferować rozmaite usługi przez telefon.

Dłuższa wizyta na witrynie udającą stronę CD Projektu obfituje w wiele zabawnych perełek. Jest nawet wątek Spider's Web!

Przykładowo, na samym dole strony internetowej możemy pobrać strategię biznesową CD Projektu w formie pdf. To stara prezentacja z marca 2021 roku, ale prowadzi do niej odsyłacz z błędem "KPOBIERZ". Część zwrotów nie została poprawnie odmieniona, jak "KUPIĆ AKCJE" na jednym z przycisków. Wiele odnośników, jak możliwość kupna akcji, wyświetlenie umowy z użytkownikiem czy dokumentu polityka prywatności nie działa.
Doświadczony internauta od razu rozpozna, że mamy do czynienia z prostą sklejką. Trzeba jednak oddać, że na pierwszy rzut oka witryna może wprowadzać w błąd.

 class="wp-image-2017849"

Równie ciekawa jest wizyta na fikcyjnym portalu udającym branżowy serwis Bankier.pl. Nie znajdziemy na nim autora artykułu "CD Projekt co tydzień będzie wypłacał inwestorom dużą dywidendę!". Za to odnośniki do pozostałych artykułów czy odsyłacze w tekście zawsze prowadzą do jednego miejsca: opisanej wcześniej fałszywej witryny wyłudzającej dane, imitującej stronę CD Projektu.

Bardzo nam schlebia, że na fałszywym portalu branżowym pojawił się nawet wątek Spider's Web. Jeden z trzech komentarzy wybranych przez oszustów tyczy się naszej grupy medialnej. Autor "wojtekwojtek1" napisał: Tylko czekać aż na SpideXXweb pojawią się kolejne sponsorowane artykuły oczerniające CD Projekt mające na celu wywołanie paniki i dalsze spadki. Cóż, nasze oczerniające artykuły powstawały ze względu na rozczarowującą jakość konsolowego Cyberpunka 2077 na premierę. Z kolei nasza seria materiałów o CD Projekcie została nominowana do nagrody Grand Press. Dlatego uśmiecham się szeroko, przeglądają witrynę oszustów.

 class="wp-image-2017855"
REKLAMA

CD Projekt ostrzega przed wyłudzeniami i przypomina adresy oficjalnych witryn internetowych.

W oficjalnym komunikacie spółka apeluje, aby internauci zachowali szczególną ostrożność. W razie jakichkolwiek pytań lub chęci weryfikacji autentyczności witryn, można wysłać maila na skrzynkę e-mail dla inwestorów: ir@cdprojekt.com. Jednocześnie CD Projekt przypomina o poprawnych adresach oficjalnych witryn internetowych. Tutaj znajduje się witryna poświęcona bieżącej działalności spółki, natomiast informacje na temat dywidendy znajdują się pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA