REKLAMA

Trochę klasycznie, a trochę z kosmosu. Asus ZenBook to już nie tylko laptopy, ale też... tablet ze składanym ekranem

Aż trudno uwierzyć, że to już ponad 10 lat, odkąd Asus pokazał pierwszego laptopa z serii ZenBook. W tym czasie seria przeszła niezwykłą ewolucję, której kolejny etap właśnie zobaczyliśmy podczas targów CES 2022. Jak na Asusa przystało, nowe ZenBooki są trochę klasyczne, a trochę… kompletnie z kosmosu.

05.01.2022 16.46
Asus ZenBook 17 Fold OLED to wielki tablet, kóry złożysz na pół
REKLAMA

Asus ZenBook to jeden z obiektywnie najlepszych smukłych i lekkich laptopów na rynku, a jego nowa odsłona jest jeszcze lepsza. To taki sprzęt, który można polecić każdemu z 90-procentową szansą na to, że polecenie będzie trafne – pozostałe 10 proc. to gracze, profesjonaliści i jacyś kompletni dziwacy, którzy nie doceniają dobrej elektroniki, gdy widzą ją przed oczami. Ale dość już tych dygresji.

REKLAMA

Asus ZenBook 14 OLED 2022 wygląda bardziej elegancko niż kiedykolwiek.

Od samego początku istnienia linii ZenBook zachodzące w niej zmiany wizualne były subtelne i nie inaczej jest teraz. To wciąż smukły, ultralekki laptop, z nieco dopieszczoną konstrukcją i zmienionym zawiasem ekranu, który pozwala otworzyć klapę zupełnie płasko, pod kątem 180 stopni.

Asus ZenBook 14 OLED 2022 class="wp-image-1998914"
Asus ZenBook 14 OLED 2022

Zmienił się też design pokrywy, na której powierzchni znajdziemy teraz charakterystyczne wzory i nowe logo linii ZenBook. Nie zabrakło też nowych kolorów – odmiennych dla wariantów z procesorami Intela i AMD.

Bodajże największą zmianą w nowych ZenBookach jest wyświetlacz, prawdopodobnie wyjęty wprost z Asusa Vivobook Pro 14X OLED. To 14-calowy panel wykonany w technologii OLED, o rozdzielczości 2880 x 1800 px, proporcjach 16:10 i pokryciu 100 proc. przestrzeni barw DCI-P3. Używałem tego wyświetlacza we wspomnianym VivoBooku i mogę powiedzieć tylko tyle, że jest absolutnie wspaniały, zwłaszcza jak na średnią półkę cenową laptopów, do której przecież należą ZenBooki.

Asus ZenBook 14 OLED 2022 class="wp-image-1998911"
Asus ZenBook 14 OLED 2022

Asus zmienił też klawiaturę w nowych laptopach, która pomimo kompaktowych wymiarów maszyny ma szerokie odstępy między klawiszami, skok na poziomie 1,4 mm i klawisze wklęsłe na głębokość 0,2 mm. Jestem bardzo ciekaw, jak będzie się na niej pisać i jestem równie ciekaw, jak brzmi ulepszony układ audio, o rzekomo 3,5 krotnie większej mocy, wszak głośniki od zawsze były jednym z najsłabszych elementów w laptopach firmy.

Asus ZenBook 14 OLED 2022 class="wp-image-1998899"
Asus ZenBook 14 OLED 2022

Asus chwali się też nowościami software’owymi w kamerze umieszczonej nad wyświetlaczem. Do dotychczasowych funkcji odszumiania audio i wideo dołączają takie funkcje jak śledzenie oczu, rozmywanie tła, optymalizacja oświetlenia i dopasowywanie ujęcia do ruchu, nieco na kształt funkcji Center Stage, znanej z urządzeń Apple’a.

Asus ZenBook 14 OLED 2022 class="wp-image-1998917"
Asus ZenBook 14 OLED 2022

Nowy Asus ZenBook 14 OLED będzie dostępny w dwóch odmianach – wyposażonej w procesory Intela 12. Gen. Serii P i porty Thunderbolt 4, oraz wyposażonej w procesory AMD Ryzen 7 5825U. W obydwu wariantach laptop będzie można kupić z max 16 GB pamięci, przy czym w wersji Intelowej będzie to pamięć LPDDR5, a w wersji AMD pamięć LPDDR4. Obydwa warianty mogą mieć też max 1 TB SSD, jednak wersja Intelowa zaoferuje znacznie szybszy moduł PCIe gen. 4, podczas gdy wersja AMD zaoferuje pamięć PCIe gen. 3. Możemy więc już teraz założyć, że wariant AMD będzie tańszym z dwójki.

Asus ZenBook 14X OLED Space Edition – edycja specjalna, od której trudno oderwać wzrok.

Wraz z regularnymi ZenBookami, na rynku debiutuje dziś też edycja specjalna Asus ZenBook 14X OLED Space Edition, stworzona ewidentnie z myślą o wielbicielach kosmicznych podbojów, ale która wygląda tak ciekawie, że spodoba się szerszemu gronu odbiorców. Osobiście jestem nią oczarowany, zarówno kolorystyką, jak i wzorami na obudowie, a także 3,5-calowym ekranem Zenvision na klapie, który może wyświetlacz szereg informacji, takich jak napis, czas i poziom naładowania lub… wizytówkę, co może być bardzo przydatne na spotkaniach biznesowych. Wyświetlane informacje możemy dostosować z poziomu aplikacji MyAsus.

Asus ZenBook 14X OLED Space Edition class="wp-image-1998926"
Asus ZenBook 14X OLED Space Edition

Konstrukcja spełnia też normę odporności MIL-STD-810H, ale prawdziwy kosmos drzemie w jej wnętrzu. ZenBook 14X OLED Space Edition różni się od zwykłego ZenBooka 14 OLED nie tylko wykończeniem obudowy, ale również specyfikacją.

Asus ZenBook 14X OLED Space Edition class="wp-image-1998923"
Asus ZenBook 14X OLED Space Edition

W środku znajdziemy procesory Intela serii H, w tym najpotężniejszego Intel Core i9-12900H, ze zintegrowaną grafiką Intel Iris Xe. Jestem bardzo ciekaw, jak tak smukła konstrukcja poradzi sobie z jego schłodzeniem, ale hej – Asus na pewno o tym pomyślał. Do kompletu mamy max 32 GB RAM-u i 1 TB SSD PCIe gen. 4.

Asus ZenBook 14X OLED Space Edition class="wp-image-1998920"
Asus ZenBook 14X OLED Space Edition

Bardzo ciekawym akcentem jest też opakowanie, którego część może zostać wykorzystana w roli… podstawki pod laptop, ustawiającej komputer pod kątem 23 stopni.

Asus ZenBook 14X OLED Space Edition class="wp-image-1998929"
Asus ZenBook 14X OLED Space Edition

Niestety ZenBook 14X OLED Space Edition nie zasługuje na tytuł najbardziej kosmicznej premiery dzisiejszego wieczoru, pomimo kosmosu w nazwie. Ten tytuł bezwzględnie należy się kolejnemu sprzętowi, który zaprezentował Asus podczas targów CES 2022.

Asus Zenbook 17 Fold OLED to przybysz z przyszłości.

Czym jest ZenBook 17 Fold OLED? To składany na pół tablet, który w pełni rozłożony ma ekran OLED o przekątnej 17,3”, proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2560 x 1920px. Po złożeniu ekran ma zaś 12,5”, proporcje 3:2 i rozdzielczość 1920 x 1280 px. Do zestawu dołączona jest też fizyczna klawiatura Bluetooth, z powłoką wykonaną z eko-skóry i klawiszami żywcem wyjętymi z nowych ZenBooków 14 OLED. Klawiaturę możemy jednocześnie połączyć z trzema urządzeniami i przełączać się między nimi przy użyciu klawiszy funkcyjnych.

Asus ZenBook 17 Fold OLED class="wp-image-1998935"
Asus ZenBook 17 Fold OLED

Asus zapewnia, że przetestował tablet na 30 tys. złożeń i rozłożeń, więc raczej nie powinniśmy się bać o wytrzymałość ekranu i zawiasu, ale nie da się uciec od faktu, że to dość potężna bestia – wystarczy sobie wyobrazić rozłożony ekran 17,3 o masie 1,6 kg, choć trzeba przyznać, że urządzenie jest bardzo smukłe, mierząc tylko 8,7 mm po rozłożeniu i 17,4 mm po złożeniu. Niestety oznacza to też kompromis w postaci portów – mamy tu wyłącznie jedno gniazdo Thunderbolt 4 i gniazdo słuchawkowe.

Asus ZenBook 17 Fold OLED class="wp-image-1998950"
Asus ZenBook 17 Fold OLED

Tablet wyposażono też w cztery głośniki, aby dźwięk rozchodził się równomiernie niezależnie od tego, w jakiej pozycji trzymamy tablet. A trzymać możemy go w co najmniej sześciu pozycjach:

 • Złożony na pół z wirtualną klawiaturą u dołu,
 • Złożony na pół z fizyczną klawiaturą, dołączoną do zestawu, położoną na dolnej części,
 • W trybie PC, z tabletem postawionym poziomo na podstawce i klawiaturą położoną przed nim,
 • W trybie tabletu,
 • W trybie książki,
 • W trybie „rozszerzonym”, czyli z tabletem ustawionym pionowo i zgiętym w połowie, ale z klawiaturą położoną przed urządzeniem.
Asus ZenBook 17 Fold OLED class="wp-image-1998947"
Asus ZenBook 17 Fold OLED

ZenBook 17 Fold OLED raczej nie powali nikogo specyfikacją, ale nie o to w tym chodzi. Jeśli chodzi o wydajność, oferuje on parametry zbliżone do ZenBooka 14 OLED, z procesorami Intela 12 gen. Serii U, grafiką Intel Iris Xe i max 16 GB RAM-u. Mamy więc do czynienia z wydajnością ultrabooka w obudowie składanego tabletu.

Asus ZenBook 17 Fold OLED class="wp-image-1998956"
Asus ZenBook 17 Fold OLED
REKLAMA

Nie znamy jeszcze szczegółów co do ceny i dostępności składanego tabletu Asusa, ale prezentuje się on co najmniej intrygująco. Szczerze mówiąc, choć uwielbiam składane smartfony i laptopy z dwoma ekranami, tak na koncept składanego tabletu patrzę mocno sceptycznie. Owszem, wygląda on kosmicznie, ale czy w praktyce okaże się użyteczny? Mam nadzieję przekonać się o tym w czasie testów już niebawem.

Asus ZenBook 17 Fold OLED class="wp-image-1998938"
Asus ZenBook 17 Fold OLED
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA