REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android Auto wylatuje z telefonów i zostaje tylko w samochodach. Google daje Tryb Jazdy na otarcie łez

Google wprowadza Drive Mode, czyli Tryb Jazdy. Usługa zastąpi na telefonach aplikację Android Auto, która ostatecznie nie będzie już obsługiwana przez smartfony i pozostanie tylko w samochodach.

06.12.2021
17:08
android auto
REKLAMA

Android Auto znika z wyświetlaczy smartfonów i przenosi się w całości na ekrany wbudowane w auta. A co, jeśli nie masz samochodu z ekranem? Google nareszcie ma odpowiedź, a jest nią Tryb Jazdy, który wkracza w nową fazę testów.

REKLAMA

Android Auto to specjalna nakładka systemowa, która ułatwia korzystanie ze smartfona w czasie jazdy. Do niedawna Android Auto był dostępny w dwóch trybach. Pierwszy wyświetlał się bezpośrednio na ekranie smartfona, co było wygodnym rozwiązaniem kiedy telefon był wpięty w samochodowy uchwyt. W takich warunkach otrzymywaliśmy dużo większe przyciski do obsługi, a zestaw aplikacji był ograniczony. Umówmy się, że Netflix, czy inne Glovo nie są potrzebne w samochodzie.

Google zaczął wycofywać się z Android Auto na smartfonach.

Widok Android Auto bezpośrednio na ekranie smartfona stopniowo zanika. Sama nakładka będzie jednak rozwijana, ale tylko w formie interfejsu wyświetlanego na ekranie auta. Identyczny system stosuje Apple w swoim CarPlay. Jeżeli masz auto z wyświetlaczem i systemem kompatybilnym z Android Auto, twój smartfon może napędzać tzw. system infotainment w aucie.

Jak Android Auto wypada w porównaniu z Trybem Jazdy?

A co, jeśli nie masz samochodu z ekranem? Wydawało się, że tacy użytkownicy zostaną na lodzie, ale Google ma rozwiązanie. Jest nim Tryb Jazdy (Assistant Driving Mode), który wyświetla na ekranie telefonu uproszczony interfejs jazdy przypominający byłe Android Auto. Zmian pod maską jest więcej, ale głównym założeniem było wprowadzenie porządku w nazewnictwie. Android Auto to nakładka działająca w systemie samochodu, a Drive Mode to widok wyświetlany na smartfonie.

Teraz Drive Mode będzie można uruchomić w łatwiejszy sposób.

REKLAMA

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Drive Mode to funkcja, którą w najbliższym czasie zobaczy niewiele osób, bo wymaga Androida 12. Posiadacze tego systemu mogli wywołać nowy widok poprzez komendę głosową w Asystencie Google, albo poprzez połączenie smartfonu z systemem Bluetooth auta. Teraz dochodzi trzecia, najprostsza i najefektywniejsza opcja, czyli możliwość dodania stosownej ikonki na ekranie głównym.

Pomysł jest dobry, więc pozostaje mieć nadzieję, że funkcja trafi też na wcześniejsze wersje Androida. Przyspieszenie obsługi smartfona w aucie jest w interesie nasz wszystkich, a więc również tych kierowców, którzy nie dotykają smartfonów w samochodzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA