Weź głęboki oddech bez obaw. Jak zadbać o jakość powietrza we własnym domu?

Lokowanie produktu: Samsung

Po długich miesiącach ciepła ponownie wróciła do nas zimowa rzeczywistość. Z dnia na dzień coraz mniej promieniowania słonecznego dociera do powierzchni Ziemi na półkuli północnej, temperatury spadły w okolice zera i kontynuują galop w kierunku coraz niższych wartości. Jak co roku w takiej sytuacji, aby zapewnić odpowiedni komfort życia, rozpoczął się intensywny sezon grzewczy. Wraz z nim jednak drastycznie pogorszyła się jakość powietrza, którym oddychamy zarówno w domu jak i na zewnątrz. Smog przychodzi do nas z tą samą regularnością co zima. Nie warto jednak biernie mu się poddawać, warto natomiast zadbać o jakość powietrza przynajmniej we własnym domu, w miejscu, gdzie w czasach pandemii spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu. Warto rozejrzeć się za skutecznym oczyszczaczem powietrza.

09.12.2021 19.40
Weź głęboki oddech bez obaw. Jak zadbać o jakość powietrza we własnym domu?

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza pozwoli ci i twojej rodzinie cieszyć się powietrzem pozbawionym kurzu, sierści, niebezpiecznych gazów czy nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczacz wyposażony w dobrej jakości filtr HEPA pozwoli jednak usunąć z powietrza także wszelakie alergeny, bakterie, roztocza czy cząsteczki smogu PM1,0, PM2,5 i PM10, których obecności możemy nie być świadomi, a które w rzeczywistości bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

REKLAMA

Chcę kupić oczyszczacz powietrza - na co zwrócić uwagę?

Weźmy na przykład modułowe oczyszczacze powietrza firmy Samsung. Wśród szerokiej palety oczyszczaczy znajdziemy modele takie jak chociażby AX47R9080SS. Są to tzw. oczyszczacze modułowe, które można ze sobą łączyć w sytuacji, kiedy chcemy oczyścić większą przestrzeń, lub używać oddzielnie, kiedy chcemy oczyścić dwa mniejsze pomieszczenia. Jest on wyposażony w system Wind free, dzięki któremu praca oczyszczacza pozostaje niemalże niezauważona. W niemal całkowitej ciszy powietrze bezustannie przenika przez ponad 60 tysięcy mikro-otworów oczyszczacza, który zatrzymuje niemal wszystkie niepożądane cząstki. W efekcie oczyszczacz powietrza jest w stanie usunąć aż do 99,97 proc.** wszystkich mikroskopijnych cząstek unoszących się w powietrzu wypełniającym nasze mieszkania.

Dwa stojące na sobie moduły są w stanie skutecznie oczyścić pomieszczenie o powierzchni do 94 m2. W razie czego jednak można jest rozłączyć i przenieść np. do pokoju dziecka i sypialni (do 47 m2 każdy) i oczyścić powietrze także i tam. Urządzenie samo bezustannie kontroluje jakość powietrza w pomieszczeniu, wykrywa zanieczyszczenia i dostosowuje swój tryb pracy. Aktualny stan powietrza podawany jest na wyświetlaczu numerycznym, ale także za pomocą dobrze widocznego z większej odległości czterokolorowego wskaźnika. Urządzenie połączone z aplikacją SmartThings* może być kontrolowane zdalnie za pomocą smartfona, przy czym włączyć i wyłączyć można je także za pomocą komend głosowych.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien w ciągu godziny wymienić powietrze w pomieszczeniu co najmniej trzykrotnie. Na tę wartość zwraca uwagę Dominik Kempka, trener Samsung Electronics Polska:

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do swojego mieszkania, to wielkość powierzchni, do której został przeznaczony. Te oznaczenia z łatwością sprawdzimy na etykiecie, a często zawarte są już w samej nazwie produktu tak jak w przypadku oczyszczaczy powietrza Samsung AX34, AX47 Cube, AX60 czy AX90. Z kolei wydajność oczyszczacza określa współczynnik CADR, który określa krotność przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu w czasie 1 godziny. Dobrej jakości oczyszczacze powinny przefiltrować całą powierzchnię minimum 3x w ciągu 1h.

Nie należy kupować zbyt dużego urządzenia zakładając, że wystarczy nam na całe mieszkanie, ponieważ oczyszczacz filtruje powietrze w jednej otwartej przestrzeni. Ponadto zbyt duży oczyszczacz w stosunku do powierzchni będzie powodował nadmierny ruch powietrza, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku urządzeń o mniejszej wydajności.

Jak widać w powyższej wypowiedzi, modułowość zestawu proponowanego przez Samsung ma zasadniczą zaletę. Dzięki temu, że zestaw można rozdzielić na dwa osobne oczyszczacze, możemy zarówno skutecznie oczyszczać powietrze w dużym głównym pomieszczeniu w domu czy w mieszkaniu, a jednocześnie możemy je wykorzystać do oczyszczania powietrza w mniejszych pokojach, bez konieczności wstawiania do nich urządzenia zbyt silnego jak na powierzchnię takiego pomieszczenia.

Zaletę tę ponownie potwierdza Dominik Kempka, mówiąc:

W dzisiejszych czasach posiadanie skutecznego oczyszczacza powietrza stało się koniecznością. Jest to szczególnie ważne teraz, w okresie jesienno-zimowym, gdy poziom smogu na zewnątrz drastycznie wzrasta. Podstawową cechą dobrego oczyszczacza powietrza powinna być oczywiście jego skuteczność, która w przypadku modelu Samsung AX47 jest potwierdzona działaniem 3 filtrów, które odpowiadają za usuwanie różnego rodzaju szkodliwych cząsteczek z powietrza – smogu, ale także kurzu, alergenów czy gazów. Stan powietrza potrafi zmieniać się dość gwałtownie, dlatego ważne jest również, aby oczyszczacz natychmiast reagował na te zmiany i w sposób automatyczny dostosowywał swoje ustawienia. Oczyszczacz Cube AX47 wyróżnia konstrukcja umożliwiająca modułowe łączenie urządzeń. Moduły możemy w łatwy sposób połączyć, gdy chcemy oczyścić większą przestrzeń mieszkalną lub rozłączyć, gdy potrzebujemy oczyścić dwa mniejsze pomieszczenia. Całości dopełnia nowoczesny, elegancki i minimalistyczny design.

Jeżeli zatem zastanawiałeś się ostatnio nad tym nad zakupem oczyszczacza powietrza do własnego mieszkania, to teraz jest na to najlepszy czas. Taki zakup pozwoli ci skutecznie zmienić jakość życia w nadchodzących zimowych miesiącach. Jeżeli jeszcze się nad tym nie zastanawiałeś, to czas najwyższy to zmienić. Smog już tu jest, pytanie co z nim zrobisz.

* Dostępne na urządzeniach z iOS oraz systemem Android (Android od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 10.0 od iPhone 6, iPad mini 2 bądź nowszy). Wymagane połączenie z Wi-Fi oraz konto Samsung Account.

** Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei. Testowany na AX70J700WT / SC w KIMM (Koreański Instytut Maszyn i Materiałów) na amoniak, aldehyd octowy i kwas octowy. Przetestowany również w chińskim Instytucie Badań Elektrycznych Urządzeń Gospodarstwa Domowego na formaldehyd, TVOC i benzen.

Lokowanie produktu: Samsung
Najnowsze
REKLAMA