REKLAMA

Klub Bilderberg rządzi światem. Wśród nich są Polacy. Teoria spiskowa

Czym jest tajemniczy Klub Bilderberg? Kim są jego członkowie i czy są wśród nich Polacy? Jak wyglądają spotkania grupy i czy faktycznie jej uczestnicy próbują rządzić światem? Przyjrzyjmy się bliżej.

16.12.2021 07.44
Klub Bilderberg rządzi światem - teoria spiskowa
REKLAMA

Wiele spiskowych teorii opiera się na ujawnieniu, kto w rzeczywistości nami rządzi. I nie są to oficjalnie wybrali parlamentarzyści czy prezydenci. Jest to zazwyczaj jakaś tajna rada bądź rząd światowy, których decyzje zapadają w różnych dziwnych, choć znanych powszechnie miejscach.

REKLAMA

Jednym z takich miejsc jest na przykład Bohemian Grove. Według Davida Icke'a w tym prywatnym parku w Kalifornii następuje transformacja rządzących nami jaszczurów do ich prawdziwej postaci.

Innym spotkaniem, na którym podobno zbierają się członkowie tajnego światowego rządu, jest Klub Bilderberg. Dla wielu wystarczy sam fakt, że na jego spotkaniach pojawiały się tak demoniczne postaci jak Rafał Trzaskowski, Radosław Sikorski czy jego żona Anne Applebaum. My jednak przyjrzyjmy się bliżej tym tajemniczym zebraniom.

Dlaczego Bilderberg?

Nazwa Klubu Bilderberg (który w rzeczywistości nie jest klubem - na spotkania wchodzi się jedynie za zaproszeniem, żadne członkostwo nie jest wymagane), pochodzi od hotelu w Holandii, w którym spotkanie odbyło się po raz pierwszy.

Do pierwszego spotkania Klubu Bilderberg doprowadził w 1954 r. Polak, emigracyjny polityk Józef Retinger. Dzięki swoim kontaktom udało mu się porozmawiać z grupą wpływowych wtedy osób (między innymi z holenderskim księciem Bernardem oraz belgijskim premierem Paulem van Zeelandem) i przekonać je do pomysłu corocznych spotkań.

Celem zebrań grupy Bilderberg miały być dyskusje o bieżących wydarzeniach i rozmowy dążące do integracji pomiędzy Europą i Ameryką oraz plany reintegracji krajów „za żelazną kurtyną”. Na rozmowy, które organizowane są co roku, zaczęto zapraszać po dwóch przywódców z danego kraju: liberalnego i konserwatywnego. Często zapraszano przywódców niezwiązanych z władzą, ale np. z biznesem. W trakcie spotkań obowiązuje tzw. Chatham House - zbiór protokołów, które mają zapewnić anonimowość rozmówcy i źródła informacji z równoczesną swobodą użycia zdobytej wiedzy.

Spotkania Klubu Bilderberg. Zamknięte, ale nie tajne

Spotkania Klubu Bilderberg od czasów zainicjowania ich przez Retingera nie są tajne - jednak obowiązuje wejście jedynie za okazaniem odpowiedniego zaproszeniem. Nie są wpuszczani na nie także dziennikarze, którzy chcieliby zdać z nich relację. Publikowane są za to tematy dyskusji oraz jedno oświadczenie prasowe. Do lat 90. odbywała się również jedna konferencja prasowa po spotkaniu, jednak zarzucono ten zwyczaj ze względu na… małe zainteresowanie prasy.

W 2020 i 2021 roku spotkania Klubu Bilderberg zostały odłożone w czasie ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Uczestników obowiązuje samodzielne opłacenie podróży i pobytu w trakcie obrad. Żadna instytucja nie płaci za ich uczestnictwo, a do obowiązków przedstawiciela z kraju goszczącego spotkanie należy organizacja miejsca obrad.

Na oficjalnej stronie Bilderberg Meetings znajdziemy spis tematów od samego początku, czyli lat 50. Ostatnie spotkanie odbyło się od 30. maja do 2. czerwca 2019 roku w szwajcarskim Montreux. Tematami spotkania były m.in: sytuacja w Chinach i Rosji, zagrożenie użyciem mediów społecznościowych w walce informacyjnej, przyszłość kapitalizmu, znaczenie eksploracji przestrzeni kosmicznej i zmiany klimatyczne.

Spisek za zamkniętymi drzwiami

Obecne zainteresowanie spotkaniami grupy Bilderberg zostało zapoczątkowane w 2006 r. książką znanego spiskowego teoretyka Daniela Estulina, pt. Prawdziwa historia Klubu Bilderberg (polskie wydanie w 2009 r. nakładem wydawnictwa Sonia Draga). Autor w książce twierdzi, że spotkania klubu poświęcone są zdobyciu dominacji nad światem i co roku uczestnicy otrzymują rozkazy do wykonania od niewiadomych władców. Książka rawdziwa historia Klubu Bilderberg zdobyła duże uznanie np. mającego poczucie izolacji wśród światowych przywódców Fidela Castro.

Co konkretnego wiemy o formie spotkań? W 2010 r. jeden z uczestników (były sekretarz NATO, Willy Claes), opowiedział o tym kilka słów:

Nie ma mowy o żadnych rozkazach czy obowiązkowym stosowaniu się do jakiejś rezolucji. Jedynie z grubsza określane są założenia i sugestie. Mimo to spiskowi teoretycy twierdzą, że każdy nowy członek Klubu Bilderberg przy wejściu otrzymuje ultimatum: słuchasz rozkazów albo poniesiesz konsekwencje. Nie jest to wiarygodne - jaką motywację miałyby te wpływowe osoby, aby w ogóle uczestniczyć w tych spotkaniach?

Transparentność tego prywatnego klubu jest duża - historia zna wiele klubów o wiele bardziej tajemniczych. Nawet z oficjalnej strony możemy poznać wiele szczegółów. Przykładowo oto lista uczestników z 2019 roku. Większość z nich to przedstawiciele liderów biznesu, prasy i innych grup wpływu. Wśród nich byli też Polacy: Jolanta Pieńkowska, Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski. Nie są to osoby niedostępne i tajemnicze - niektóre z nich można dość łatwo spotkać - np. na konferencji branżowej i możemy się poczuć, że obcujemy z tajemniczym władcą świata.

Saryusz-Wolski: Grupa Bilderberg nie jest tak ważna, jak mówią spiskowe teorie. Niemniej mają wpływy
REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 19.08.2020 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA