REKLAMA

Cofam lajka sprzed lat. Facebooku, daj nam taką opcję!

Instagram właśnie wprowadza możliwość hurtowego usunięcia starych komentarzy i lajków, a ja apeluję do Mety, właściciela portali: udostępnijcie taką opcję także na Facebooku. Sam chciałbym wiedzieć, co wyprawiałem te 8 czy 10 lat temu. I chciałbym po sobie posprzątać.

07.12.2021 17.42
Cofanie lajków, postów i komentarzy na Instagramie
REKLAMA

Przez 11 lat obecności na Facebooku zostawiłem tam z pewnością tysiące lajków i komentarzy. Zapewne lubiłem rzeczy, które dziś wzbudziłyby we mnie na przykład niesmak. Na pewno pisałem jakieś głupoty, za które dziś bym się wstydził. Ba - lata temu na Facebooku dostępna była opcja "zaczep", którą można było zaczepiać obce osoby, z którymi mieliśmy wspólnych znajomych. Ach, jak ja się łudziłem te 10 lat temu, że to będzie świetny patent na podryw. Że poke na fejsie będzie lepszy niż gadka na żywo. No i zaczepiałem.

REKLAMA

W końcówce pierwszej dekady XXI wieku Facebook w Polsce raczkował, a my raczkowaliśmy w mediach społecznościowych w ogóle. Fascynacja czymś zupełnie nowym połączona z niemowlęcą ciekawością powodują, że po latach niektóre z naszych wcześniejszych zachowań mogą zasługiwać co najwyżej na uśmiech politowania. Czasem wręcz przynoszą wstyd, dlatego fajnie byłoby móc wygodnie po sobie posprzątać.

Niedawno odkryłem, jak można cofnąć stare, nieprzyjęte zaproszenia do znajomych, które człowiek wysyłał innym. W górnym menu trzeba rozwinąć okienkok z zaproszeniami, następnie kliknąć "Zobacz wszystkie", a potem "Pokaż wysłane zaproszenia". Polecam, bo można się nieźle zdziwić. Ile ja tam miałem wysłanych zaproszeń do osób, których dziś trudno mi nawet skojarzyć! Jak pomyślę, że oni mogliby przyjąć te zaproszenia i śledzić wszystko, czym dzielę się na fejsie, robi mi się nieprzyjemnie. Cofnięcie tych wszystkich zaproszeń dało dużą ulgę.

Teraz większą ulgę będą mogli poczuć również użytkownicy Instagrama. Tam Meta (właściciel m.in. Facebooka, IG i WhatsAppa) umożliwił hurtowe cofnięcie starych komentarzy, postów i polubień. Firma tłumaczy, że to w trosce o najmłodszych, bo ostatnio wiele było głosów o tym, że Meta ignoruje czyhające na nich niebezpieczeństwa. Od stycznia będzie można za jednym zamachem wywalić stare treści, które wyszły spod naszej klawiatury. Na szczęście dorośli także otrzymają tę opcję.

Pytanie zatem, dlaczego będzie ona dostępna tylko na Instagramie, a na Facebooku nie? To by pozwoliło wyczyścić sobie nieco historię aktywności w sieci. Nie po to, by coś specjalnie ukrywać, ale dlatego że stare lajki czy opinie czasem się przeterminowują.

REKLAMA

Zapytałem biuro prasowe polskiej Mety, czy istnieje taka możliwość. Niestety Michał Piątkiewicz z polskiego biura ostudził mój zapał w wojskowych słowach: - Identycznej funkcji na Facebooku na razie nie będzie.

A ja ubolewam i wyczekuję, nadziei upatrując w słowach na razie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA