REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

Język migowy oprócz napisów. Forza Horizon 5 wzorem dbania o graczy z niepełnosprawnościami

Forza Horizon 5 to nie tylko jedna z najlepszych gier mijającego roku. To również jedna z bardziej dostępnych gier. Twórcy poszli tak daleko, że zaimplementowali do gry nawet system języka migowego.

06.11.2021
12:25
forza horizon 5 język migowy
REKLAMA

Forza Horizon 5 nie rozczarowała. Polecam z całego serca lekturę recenzji Szymona Radzewicza, w której ten wystawia grze bardzo wysoką ocenę. Opinię podzielam, a nawet mam jeszcze więcej ciepłych słów. Według mnie Forza Horizon 5 to kandydat do gry roku, a także najlepsza gra samochodowa w historii. Choć, z dopiskiem, że miłośnicy realistycznej symulacji w Forza Horizon nie mają czego szukać – dla nich jest seria Forza Motorsport.

REKLAMA

W grze wszystko działa perfekcyjnie. W kwestii aspektów technicznych gra wygląda obłędnie na Xbox Series X i działa na nim superpłynnie, a zarazem wygląda bardzo dobrze nawet na starym Xbox One S, również nie mając żadnych problemów z wydajnością. Forza Horizon również brzmi doskonale. A przede wszystkim zapewnia niesamowitą frajdę swoim klimatem, modelem jazdy i ogromem zawartych w niej treści.

To, na co ani Szymon, ani ja nie zwróciliśmy uwagi, to usprawnienia w grze dla osób z niepełnosprawnościami. Microsoft od długiego czasu dużo inwestuje w udogodnienia dla tej grupy klientów we wszystkich swoich produktach – od poważnych narzędzi do pracy aż po konsole do gier. Forza Horizon 5 jest grą bardzo dobrze przygotowaną dla tej grupy graczy. A już niebawem zyska coś w świecie gier niezwykłego. A więc obsługę języka migowego.

Język migowy w Forza Horizon 5. Bo z zabawy nikt nie powinien być wykluczony.

Poza licznymi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami (które wymienię za chwilę), w ramach jednej z nadciągających aktualizacji gry zostanie wprowadzona obsługa języka migowego. Do tej pory osoby niedosłyszące mogły włączyć wyświetlanie napisów z treścią tego, co mówi narrator gry czy inna postać. Forza Horizon 5 zamiast napisów będzie mogła wyświetlać osobę tłumaczącą dialogi na język migowy. Na początku dostępne będą ASL (American Sign Language) i BSL (British Sign Language). W niekreślonej przyszłości mają dojść inne języki.

Z dostępnych już ułatwień dostępu dla osób z niepełnosprawnościami, Forza Horizon 5 zawiera następujące opcje:

REKLAMA
 • Wszystkie gry na Xbox są zgodne z Adaptacyjnym kontrolerem Xbox, Forza Horizon 5 również.
 • Gra może działać w zwolnionym tempie (ze zrozumiałych względów, wyłączany jest wówczas tryb online).
 • Gra obsługuje tryb wysokiego kontrastu.
 • Gra oferuje tryb graficzny dla daltonistów.
 • Gracze mogą regulować rozmiar napisów w grze i formę ich podlewu.
 • Gra zawiera tryb narratora, który może na głos odczytywać wszystkie opcje w menu.
 • Gra zawiera mechanizm syntezy mowy i zamiany mowy na tekst w interfejsie do komunikacji z innymi graczami.
 • Możliwość wyłączenia zbędnych animacji.
 • Możliwość regulacji czasu wyświetlania powiadomień w grze.

Forza Horizon 5 będzie miała swoją premierę 9 listopada (osoby, które w przedsprzedaży zamówiły edycję Deluxe, mogą już grać). Gra dostępna jest na Xbox (PC, Xbox One, Xbox Series, Xbox Cloud Gaming) oraz na Steam. Jest też częścią usługi Xbox Game Pass.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA