1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Co daje ekran 120 Hz w porównaniu do 60 Hz? Sprawdzamy na przykładzie Huawei nova 9

Lokowanie produktu: Huawei

Ekran 120 HZ to jedna z najlepszych rzeczy, jakie zastosowano w smartfonach. Kto raz skorzysta z takiego ekranu, nie będzie już chciał wrócić do zwykłego. Doskonałym telefonem do sprawdzenia, jak sprawuje się ekran z wysoką częstotliwością odświeżania jest Huawei nova 9.

17.11.2021
15:56
huawei-nova-7

Wyświetlacz jest jednym z najważniejszych elementów składowych smartfona. To na nim konsumujemy treści, to od jego płynności działania, odwzorowania kolorów, jasności i kontrastu zależą wrażenia z korzystania urządzenia. Przez lata ekrany zmieniały swoje rozmiary i dostępne panele – od LCD po OLED. Obecnie większość solidnych smartfonów korzysta z tego ostatniego typu. To on gwarantuje najlepszy kontrast, nieskończoną czerń, największą jasność i najwierniejsze odwzorowanie kolorów. Jednak producenci odkryli, że wyższa częstotliwość odświeżania ekranu daje lepsze efekty wizualne i poprawia płynność działania urządzenia.

Standardowo smartfony mają odświeżanie 60 Hz, czyli wyświetlają 60 klatek na sekundę. Tyle razy w ciągu sekundy odświeża się ekran naszego urządzenia. Od jakiegoś czasu pojawiają się wyższe częstotliwości – 90 i 120 Hz. Im wartość jest wyższa, tym mniejsze jest migotanie obrazu, które jest zjawiskiem niepożądanym i powodującym zmęczenie wzroku. Jak w praktyce wygląda odświeżanie ekranu — pokazuje poradnik na stronie Intela, z którego pochodzi poniższa grafika.

 class="wp-image-1921019"
Źródło: Intel

Pokazuje ona, że w ciągu jednej sekundy przy odświeżaniu 60 Hz obraz biegnącego człowieka pokazuje się co 16,67 milisekundy. Natomiast przy odświeżaniu 120 Hz klatka z biegnącym człowiekiem pojawia się dwukrotnie częściej, dzięki czemu widzimy płynniejszy obraz. Ruch nie jest poszarpany.

Ekran 120 Hz daje lepszy user experience

Dwukrotnie wyższe odświeżanie sprawia, że obraz jest niesamowicie płynny, a sam wyświetlacz lepiej i szybciej reaguje na dotyk. Poprawia to komfort korzystania z urządzenia.

 class="wp-image-1905017"

120 Hz oznacza znacznie płynniejsze przewijanie ekranu. Najlepiej to widać, gdy obok siebie położymy zwykły wyświetlacz i ten o wyższej częstotliwości. Ten pierwszy będzie sprawiał wrażenie, że przewijanie odbywa się skokowo, a nie płynnie, zgodnie z szybkością ruchu palca. Animacje są dzięki temu znacznie żywsze i wyglądają bardziej naturalnie. Docenimy to zwłaszcza podczas grania. Rozrywka będzie odbywać się bez zacięć, sterowanie będzie znacznie łatwiejsze i bardziej precyzyjne niż na standardowym ekranie. Szybkie cięcia mieczem w Wiedźminie będą faktycznie szybkie. Mniejsze opóźnienia sprawdzą się również w grach online.

 class="wp-image-1905041"

Śmiem twierdzić, że jeżeli ktoś raz spróbował ekranu 120 Hz, to nie będzie chciał wrócić do 60 Hz, bo będzie to bardzo bolesny powrót.

Przypominamy, że do końca miesiąca na naszym kanale YouTube trwa konkurs, w którym możecie wygrać Huawei nova 9. Zasady konkursu są proste: napisz w komentarzu pod filmem, jak powinniśmy przetestować smartfon Huawei nova 9. Wybierzemy najbardziej kreatywny pomysł i nagrodzimy autora nowym smartfonem Huawei nova 9. Konkurs trwa do 30.11.2021 r. do godz. 23:59. Zwycięzcę wyłonimy na początku grudnia.

Lokowanie produktu: Huawei
Najnowsze
Zobacz komentarze