REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Znakomity smartfon OnePlus Nord 2 i... jego największy problem

OnePlus Nord 2 to znakomity telefon. Spędziłem z nim blisko trzy miesiące, przekładając doń kartę między testami innych urządzeń i widzę tylko jeden problem.

08.10.2021
6:01
OnePlus Nord 2 - opinie i recenzja. Oto największy problem telefonu
REKLAMA

Gdybym chciał napisać pełną recenzję tego urządzenia, mógłbym w zasadzie przekopiować treść pierwszych wrażeń, bo nic się nie zmieniło. Od dnia swojej premiery OnePlus Nord 2 spisuje się równie dobrze, jak w chwili, gdy wyjąłem go z pudełka. A może nawet lepiej, bo aktualizacje oprogramowania wprowadzone tuż po starcie sprzedaży w Polsce skutecznie wyeliminowały wszelkie bolączki wieku dziecięcego. Nie licząc kilku pierwszych dni, OnePlus Nord 2 spisywał się po prostu wzorowo.

REKLAMA

Jakiż więc jest z nim problem? Ano taki, że choć w każdym obszarze spisuje się dobrze, tak w żadnym nie jest wybitny ani tym bardziej wyjątkowy. Jest… nijaki.

OnePlus Nord 2 ma jeden problem - niczym się nie wyróżnia.

Weźmy obudowę OnePlus Nord 2. Ta jest świetnie wykonana, ergonomicznie wyprofilowana i bardzo przyjemna w dotyku. A jednocześnie jej styl już w pierwszych wrażeniach określiłem mianem „nijaki+”, bo wizualnie wygląda jak pierwszy lepszy smartfon ze sklepu ze smartfonami. Podczas gdy inni producenci starają się dać nam chociaż jakąś namiastkę wyjątkowości, OnePlus powala generycznością.

OnePlus Nord 2 ma generyczny design. class="wp-image-1886720"
OnePlus Nord 2 ma generyczny design.

Weźmy ekran. Ma przekątną 6,43”, rozdzielczość FullHD+ i odświeżanie 90 Hz. Jest bardzo ładny, ma dobre kolory i kąty widzenia, ale… nic poza tym. Telefony za 500 zł mniej też mają takie ekrany. OnePlus Nord 2 ma też bardzo dobre głośniki stereo i całkiem niezły motorek wibracji. Fajnie, ale konkurencja też to ma.

OnePlus Nord 2 - wyświetlacz 90 Hz. class="wp-image-1886738"
OnePlus Nord 2 - wyświetlacz 90 Hz.

Weźmy specyfikację. OnePlus zastosował tu procesor MediaTek Dimensity 1200-AI z obsługą 5G, wspierany przez 8/12 GB RAM-u i 128/256 GB miejsca na dane. Wszystko fajnie, ale… Snapdragon 888 to to nie jest. Ani nawet Snapdragon 870. Wydajność jest zupełnie wystarczająca, ale w żadnym wypadku nie wynosi Norda 2 ponad osiągi konkurencji.

OnePlus Nord 2 - specyfikacja wystarczy do codziennych zastosowań. class="wp-image-1886717"
OnePlus Nord 2 - specyfikacja wystarczy do codziennych zastosowań.

Weźmy czas pracy. Akumulator w telefonie OnePlus Nord 2 4500 mAh wystarcza na cały intensywny dzień pracy, a do tego podładujemy go błyskawicznie ładowarką 65W. To świetny wynik, ale nic spektakularnego na tle podobnie ładowanych Realme czy Xiaomi.

OnePlus Nord 2 - akumulator naładujemy z mocą 65W class="wp-image-1886729"
OnePlus Nord 2 - akumulator naładujemy z mocą 65W

Weźmy aparat. OnePlus Nord 2 robi całkiem niezłe zdjęcia, zwłaszcza głównym sensorem 50 Mpix. Ujęcia z aparatu 8 Mpix z obiektywem ultrawide od biedy też wychodzą przyzwoite. Nadal mówimy jednak o poziomie bliższemu innym średniakom, niż aspirującym do sztandarowych modeli, jak OnePlus zachwala w swoich akcjach promocyjnych.

OnePlus Nord 2 - aparat 50 Mpix robi naprawdę dobre zdjęcia. class="wp-image-1886693"
OnePlus Nord 2 - aparat 50 Mpix robi naprawdę dobre zdjęcia.

Weźmy oprogramowanie. OxygenOS przez lata był jednym z najważniejszych powodów, dla których warto było sięgnąć po telefon OnePlus, bo oferował on ogromne możliwości dostosowania systemu do swoich potrzeb, jednocześnie utrzymując minimalistyczną estetykę czystego Androida. Teraz jednak, gdy wielkimi krokami zbliża się integracja systemów OxygenOS i ColorOS od Oppo, Oxygen OS przestał być koronnym argumentem procesu zakupowego. Do tego dodajmy, że historycznie OnePlus cierpi na rozmaite błędy software’owe, których nie mają jego konkurenci.

Spędziłem z OnePlus Nord 2 mnóstwo czasu, a nie wiem, co o nim powiedzieć.

Nie zrozummy się źle – OnePlus Nord 2 to naprawdę świetny telefon. Jeden z lepszych, jakie można kupić za 1800 zł. Ale też… jeden z wielu, jakie można kupić za 1800 zł. I niestety nie wyróżnia się on na tyle, bym mógł jednoznacznie powiedzieć „kup właśnie jego”.

 class="wp-image-1886699"
OnePlus Nord 2

Telefon to najbardziej osobisty elektrogadżet. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi traktuje go wręcz jako element stylizacji czy manifestację swojej osobowości. Chcemy, żeby telefon się wyróżniał, żeby był czymś więcej, niż tylko kawałkiem szkła i metalu. Tymczasem OnePlus Nord 2, choć jest urządzeniem niebywale uniwersalnym i pozbawionym większych wad, nie budzi absolutnie żadnych emocji i niczym szczególnym się nie wyróżnia.

REKLAMA
 class="wp-image-1886696"
OnePlus Nord 2

Jeśli ci to nie przeszkadza, kupuj śmiało – to naprawdę znakomity sprzęt. Taka trochę Skoda Octavia świata smartfonów, smutna i nudna, ale nadająca się do wszystkiego i dla (prawie) wszystkich. Jeśli jednak szukasz czegoś, co może nie będzie idealne, ale będzie „jakieś” – musisz szukać gdzie indziej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA