REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Facet od głosu z Google Maps kontra robot z call center. Ten film podbija polskiego YouTube’a

Co się stanie gdy automat telemarketingowy zadzwoni do właściciela głosu wykorzystywanego w mapach Googla? Zabawny dialog stał się hitem polskiego YouTube'a.

25.10.2021
19:33
Głos z Google Maps vs bot z call center. Film podbija YouTube’a
REKLAMA

Jarosław Juszkiewicz, czyli niezastąpiony głos polskiej nawigacji Google Maps, opublikował swoje słowne starcie z telemarketerką, która okazała się być botem.

REKLAMA

Nawet jeśli nie znasz pana Jarosława Juszkiewicza, to z pewnością kojarzysz jego głos z nawigacji w Mapach Google. Charakterystyczne „na rondzie trzeci zjazd” i tym podobne komendy były czytane właśnie przez tego lektora.

Głos pana Jarosława jest tak głęboko zakorzeniony w polskiej wersji Map Google, że próba zastąpienia go sztucznie wygenerowanym głosem spotkała się z gigantyczną falą sprzeciwu. Skarg było tak wiele, że Google ostatecznie wycofał się ze swojego pomysłu i przywrócił w Polsce głos pana Jarosława. I całe szczęście!

Bot nie zastąpił człowieka w Mapach Google, ale zastąpił w callcenter.

Niedawno na łamach Magazynu Spider’s Web+ opublikowaliśmy materiał o pladze tzw. robocalls. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej trafiły setki skarg klientów, którzy zauważyli, że wydzwaniają do nich roboty.

I rzeczywiście, w centrach telemarketerów coraz częściej rozmowy prowadzą nie prawdziwi ludzie, a boty z zaprogramowanymi kwestiami. Rozmowa jest prowadzona na bazie słów kluczowych, a system odtwarza nagrane wcześniej kwestie w taki sposób, że momentami bardzo trudno rozpoznać bota. Czasami się to jednak udaje, a tym razem udało się to właśnie panu Jarosławowi Juszkiewiczowi.

Polski głos Map Google zdemaskował głos bota z callcenter.

Pan Juszkiewicz udostępnił zabawne nagranie, w którym demaskuje bota dzwoniącego z callcenter. Kobiecy głos informuje o dopłatach w ramach programu Czyste Powietrze, ale pan Jarosław rozpoznaje bota i postanawia się z nim zabawić.

- chciałam się upewnić, że rozmawiam z mieszkańcem miasta Katowice, zgadza się?

- nie, jestem głosem Google Maps

- mhm, rozumiem, natomiast tutaj w systemie widzę, że to o czym mówię obowiązuje również w pana regionie

- w komputerze są tylko zera i jedynki

- to bardzo dobrze, ponieważ to jest tak naprawdę główny warunek przystąpienia do projektu.

REKLAMA

W efekcie powstała kapitalna rozmowa człowieka o robotycznym głosie z kobietą będącą botem. Choć głos robocall brzmi bardzo naturalnie - to przecież nagrane kwestie wypowiadane przez kobietę - to rozmową steruje algorytm. Na podobnej zasadzie działają również Mapy Google, choć w tym przypadku rozmówcą był prawdziwy człowiek, pan Jarosław Juszkiewicz.

Nagranie zostało opublikowane dobę temu i cieszy się na YouTubie ogromnym powodzeniem. Film trafił na 18 miejsce na karcie Na Czasie, a to zapewne dopiero początek jego popularności. Internet kocha takie viralowe treści.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA