REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wideo dnia: malusieńki robot porywa plemnika i podwozi go do komórki jajowej

Tak się czasami zdarza, że jakieś losowe nagranie wrzucone do internetu, zaczyna się roznosić po świecie niczym najskuteczniejszy wirus. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Krótkie, minutowe nagranie przedstawia jednak całkiem ciekawy proces wspomagania natury technologiami opracowanymi przez człowieka.

23.09.2021
20:22
plemnnik
REKLAMA

W serwisie Reddit pojawiło się nagranie przedstawiające plemniki, które niejako podwożone są przez specjalnego plemnikobota wprost do komórki jajowej.

REKLAMA

Jak działa plemnikobot?

Mikroskopijnych rozmiarów metalowe spirale produkowane w procesie laserowej litografii, a następnie pokrywane warstwą niklu lub żelaza owijają się wokół ogona i wstawki plemnika, a następnie kierowane z zewnątrz słabym polem magnetycznym regulowanym przez elektromagnesy dostarczają plemnik do komórki jajowej. W momencie kiedy główka plemnika znajdzie się już bezpośrednio przy komórce jajowej, jest on wypuszczany ze spirali poprzez zmianę kierunku rotacji spirali.

Wykorzystanie takich mikroskopijnych spiral może pozwolić na zapłodnienie w przypadku par, u których plemniki nie wykazują się wystarczającą ruchliwością.

REKLAMA

Na powyższym nagraniu widzimy zatem hybrydowe mikrourządzenie, które składa się z żywej komórki oraz wspomagającego ją sztucznego urządzenia.

Wbrew pozorom opracowanie takich urządzeń może się okazać - tak jak w tym przypadku - skuteczną pomocą dla osób mających problem z zajściem w ciążę, ale także w przyszłości może służyć do dostarczania leków do konkretnych miejsc w organizmie. Nanomedycyna stoi przed nimi otworem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA