REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Jak długo mogą żyć ludzie? Masz 30 lat? Jeżeli masz szczęście, to jeszcze sto lat życia przed tobą

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to jak maksymalnie długo mogą żyć ludzie, przypomina trochę poszukiwanie obcych cywilizacji we wszechświecie. Odpowiedź z pewnością gdzieś tam jest, ale jej odnalezienie utrudnia ogrom danych.

30.09.2021
9:42
stulatki
REKLAMA

Najnowsze badania przeprowadzone na osobach, które osiągnęły wiek co najmniej stu lat wskazują wyraźnie, że człowiek może żyć co najmniej do 130 lat, aczkolwiek całkiem możliwe, że żadne górne ograniczenie wieku człowieka nie istnieje.

REKLAMA

Nie zmienia to jednak faktu, że wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na ponadstulatkach wskazują wyraźnie, że po przekroczeniu 110 lat szansa na przeżycie każdego kolejnego roku wynosi 50 proc. i z każdym kolejnym rokiem już nie spada. Trzeba zatem sporo szczęścia, aby przez wiele kolejnych lat udawało się na planszy życia wyrzucać odpowiednią stronę monety.

Badania zostały przeprowadzone w oparciu o dane z Międzynarodowej Bazy Długowieczności

Znajduje się w niej aktualnie 1100 osób w wieku powyżej 110 lat z 13 różnych krajów. Najstarszą osobą, której wiek udokumentowano była Jeannne Calment z Francji, która zmarła w 1997 r. w wieku 122 lat. Aktualnie najstarszą osobą jest Kane Tanaka z Japonii, która na liczniku ma już 118 lat.

REKLAMA

Badacze wskazują, że analiza tak obszernych danych wskazuje wyraźnie, że przynajmniej poniżej 130 roku życia nie istnieje żadne ograniczenie naturalnego wieku człowieka. Gdyby takie istniało, powinno pojawić się w danych statystycznych.

Aby jednak nie było zbyt kolorowo, naukowcy zaznaczają jednocześnie, że osiągnięcie wieku 130 lat jest niezwykle małoprawdopodobne. Jeżeli komuś uda się osiągnąć wiek 110 lat, to szansa na przeżycie kolejnych 20 lat wynosi 1 na milion. Z drugiej strony, na świecie jest coraz więcej osób w wieku 110 lat, a więc szansa na to, że jeden z nich w końcu dotrze do 130 lat - przynajmniej statystycznie - rośnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA