REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jak zablokować numer? Roboty telemarketingowe dzwonią, męczą i naciągają ludzi

Plaga irytujących, ale i niebezpiecznych automatycznych połączeń telefonicznych dotarła do Polski. Roboty dzwoniące i męczące ludzi namawiają na instalację fotowoltaiki, czy informują o wygranym pobycie w drogim hotelu. Jak zablokować taki numer? Podpowiadamy, co można z tym zrobić.

21.09.2021
11:55
Jak zablokować numer? Roboty telemarketingowe dzwonią, męczą i naciągają ludzi
REKLAMA

Z niechcianymi telefonami zmaga się coraz więcej z nas. Niektórzy odbierają nawet po kilka takich rozmów dziennie. O ile kiedyś za każdą z nich stał człowiek, to dziś połączenia coraz częściej wykonuje skomputeryzowany autodialer, czyli urządzenie automatycznie wybierające numery telefonów. Po odebraniu słuchawki nie słyszymy więc żywego człowieka, a nagrane wcześniej i automatycznie odtwarzane kwestie. Robocalle, bo tak nazywane jest to zjawisko w Stanach Zjednoczonych, gdzie stały się prawdziwą plagą, także u nas staje się coraz poważniejszym problemem, bo roboty coraz lepiej udają ludzi. Piszemy o tym w najnowszym tekście w Spider’sWeb+.

REKLAMA

Automaty telemarketingowe próbują wciągnąć nas w rozmowę i na wiele sposobów nakłaniają, aby pozostać na linii. Bywa, że trudno im przerwać i odmówić, bo połączenia są coraz mocniej spersonalizowane. Jest to możliwe, bo firmy niejednokrotnie korzystają z nielegalnie pozyskanych baz danych pochodzących np. z wycieku danych ze sklepu internetowego czy publikowanych informacji w social mediach. Podczas próby kontaktu oszuści potrafią podać charakterystyczne dla użytkownika dane, np. PESEL, adres zamieszkania, a to usypia czujność ofiary i może prowadzić do utraty pieniędzy.

Irytujące połączenia mogą być więc nie tylko męczące, ale i niebezpieczne choćby dla naszego portfela. Co powinniśmy zrobić, kiedy mamy dość automatów telemarketingowych?

Aleksandra Kopciuch z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń radzi, aby początkowo wycofać zwykle wcześniej dobrowolnie złożoną zgodę na wykorzystywanie naszego numeru telefonu w celach marketingowych.

- Aby zrezygnować z otrzymywanych połączeń, zgody te należy wycofać bezpośrednio u danej firmy. Warto również zweryfikować czy nasz numer telefonu jest ogólnodostępny w sieci - mówi Aleksandra Kopciuch.

Jeśli skierowanie żądania usunięcia naszego numeru z konkretnej bazy danych nie przyniesie skutku, to warto – jak podkreślają eksperci –  składać skargi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub Urzędu Ochrony Danych Osobowych.  

Zablokuj telefon przed niechcianym spamem

Warto również pamiętać, że smartfony posiadają wbudowaną opcję blokowania przychodzących połączeń z danego numeru telefonu. Kiedy automaty telemarketingowe męczą nas z tych samych numerów, warto wpisać je na czarne listy.

Są również specjalne aplikacje i programy blokujące - umożliwiają włączenie opcji filtrowania i wykrywania niechcianych połączeń. Dzięki temu możemy oznaczać, które połączenia mogą mieć charakter marketingowy, a które są oznaczane jako: złośliwe, podejrzane.

Jedną z nich jest opisywana już w SW aplikacja “Czyj to numer”. Czyj to numer jest polskim projektem, który powstał, by identyfikować rodzimych telemarketerów. Jego twórca wspomina, że wpadł na pomysł stworzenia aplikacji w momencie, gdy spieszył się do apteki z córką na rękach. Walkę z czasem utrudnił mu telefon z tej czy innej sprzedażowej infolinii w momencie, gdy czekał na połączenie ze strony ubezpieczyciela.

Co ważne oznaczanie numerów pozwala innym użytkownikom tej samej aplikacji czy programu uzyskać informacje, ostrzec ich, że dany numer oznaczony został wcześniej jako marketingowy, złośliwy, spamerki. 

Gdy męczą i dręczą: zgłaszaj na policję

REKLAMA

Mimo rosnącej świadomości, że za wieloma niechcianymi telefonami stoją oszuści, wciąż wiele osób pada ich ofiarą. Co zrobić, kiedy podejrzewamy, że wyłudzono nasz dane wrażliwe dotyczące np. kwestii finansowych?

- W sytuacji, w której oszuści uzyskali dane do konta bankowego, w pierwszej kolejności należy poinformować bank i zablokować konto. Każda osoba, która uważa, że padła ofiarą oszustwa, przekazując dane osobowe, czy też tracąc pieniądze, powinna zgłosić ten fakt na policję. Jeżeli oszust podszywał się pod pracownika danej firmy, warto bezpośrednio skontaktować się z tą firmą i poinformować o próbie wyłudzenia danych z wykorzystaniem ich wizerunku. Takie oszustwa można zgłaszać również do CERT Polska działającego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – radzi Aleksandra Kopciuch.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA