REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Składany Galaxy Z Fold 3 naprawdę jest wodoszczelny. Wnętrze smartfona na pierwszym filmie

Samsung Galaxy Z Fold 3 najpierw przeszedł test wytrzymałościowy słynnego youtubera, a teraz zobaczyliśmy, jak udało się uzyskać pełną wodoszczelność. Wnętrze składanego smartfona to niezwykły pokaz inżynierii.

06.09.2021
8:22
Galaxy Z Fold 3 naprawdę jest wodoszczelny. Oto wnętrze smartfona
REKLAMA

JerryRigEverything to jeden z moich ulubionych youtuberów technologicznych. Choć sam testuję smartfony, to dowiaduję się o nich znacznie więcej kiedy obejrzę wideo Jerry’ego. To jedna z nielicznych osób na świecie, która kupuje wszystkie topowe urządzenia tylko po to, by następnie je zniszczyć i pokazać od środka. A musicie wiedzieć, że przy egzemplarzach recenzenckich wypożyczanych na testy takie zachowanie niestety nie wchodzi w grę.

REKLAMA

Niedawno na kanale JerryRigEverything zobaczyliśmy test wytrzymałości Samsunga Galaxy Z Fold 3. Smartfon przeszedł podpalanie ekranów zapalniczką, przysypanie zawiasów piachem, a w końcu najtrudniejszy test polegający na próbie złamania rozłożonego urządzenia. Wiele klasycznych smartfonów łamie się w pół podczas tego testu, a składany Galaxy Z Fold 3 wytrzymał tortury Jerry’ego. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.

Samsung Galaxy Z Fold 3 naprawdę jest wododporny.

Jedną z głównych nowości w Galaxy Z Fold 3 jest dodanie standardu odporności IPX8. Oznacza to, że smartfon nie ma normy pozwalającej na pracę w pyle, ale jeśli chodzi o wodę, mamy tutaj takie same zabezpieczenia jak w topowych płaskich smartfonach. Norma IPX8 potwierdza, że Galaxy Z Fold 3 wytrzyma nie tylko zachlapania, ale też ciągłe zanurzenie w wodzie na głębokości nawet powyżej jednego metra.

Po premierze pojawiły się plotki mówiące, że wnętrze smartfona jest pokryte specjalną powłoką hydrofobową, dzięki której woda nie jest w stanie wyrządzić krzywdy komponentom. Samsung nigdy się do tego nie odniósł, a wideo Jerry’ego pokazuje, że żadnej warstwy hydrofobowej… nie ma. To jednak żaden problem, bo w Galaxy Z Fold 3 Samsung świetnie wykorzystał klasyczne metody zabezpieczenia przed wilgocią.

 class="wp-image-1846597"
Każdy otwór jest wyposażony w uszczelkę. Tutaj maskownica głośników.
 class="wp-image-1846606"
Po obu stronach zawiasu znalazły się miękkie szczoteczki chroniące przed pyłem.

Wideo Jerry’ego pokazuje uszczelki na wszystkich otworach w smartfonie. Guma chroniąca przed wodą znajduje się na porcie USB-C, wokół tacki SIM i przycisków, na maskownicach głośników, a także na kilku wewnętrznych komponentach umieszczonych przy zawiasie smartfona.

A jeśli jesteśmy przy zawiasie, jego konstrukcja zdradza, dlaczego smartfon tak dobrze zniósł kontakt z piachem. Cały zawias nadal jest chroniony szczotkami, które przy każdym zamknięciu usuwają zabrudzenia na zewnątrz.

Do tego Samsung w Galaxy Z Fold 3 ma świetnie zabezpieczony ekran

 class="wp-image-1846609"
Zewnętrzną folię można bezpiecznie odkleić, ale nie róbcie tego w domu.

Wewnętrzny ekran jest przykryty na krawędziach cienką warstwą plastiku, która w miejscu zawiasów jest bardzo elastyczna. Te elementy mają za zadanie nie dopuścić drobinek piasku do dostania się pod ekran. Sam panel nadal składa się z wielu warstw, a zewnętrzna jest pokryta grubą folią ochronną. Można ją odkleić jeśli ekran porysuje się za mocno, choć Samsung zabrania robienia tego użytkownikom. Niemniej jednak serwisant powinien być w stanie wymienić folię na nową, dzięki czemu z wewnętrznego ekranu znikną wszystkie drobne rysy.

REKLAMA

JerryRigEverything stwierdził, że Galaxy Z Fold 3 to najbardziej zaawansowanych technicznie smartfon świata.

Oglądając to urządzenie od wewnątrz na filmie youtubera możemy tylko się z tym zgodzić. Widać tam prawdziwy kunszt inżynierów i duży margines bezpieczeństwa w kwestii uszczelek i innych elementów chroniących wnętrze smartfona. Samsungowi ewidentnie zależy na tym, by Fold 3 wytrzymał jak najdłużej. Wielkie brawa!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA