REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Firefox chce się rozstać z Google’em. Nową domyślną wyszukiwarką ma być… Bing

Pamiętacie Binga? Tę wyszukiwarkę, co miała zrzucić Google’a z piedestału? Nadal żyje. I ma się na tyle dobrze, że Mozilla poważnie rozważa rozwód z Google’em na rzecz nowej przyjaźni z Microsoftem.

18.09.2021
12:03
Jeśli nie Mozilla Firefox, to co? Jaką przeglądarkę wybrać? Najlepsze propozycje
REKLAMA

Jak zarabia Mozilla? Na dziś zdecydowanie największym źródłem przychodów jest Google. Firma płaci fundacji pewną kwotę za każdym razem, jak użytkownik w pasku Firefoxa wpisze zapytanie i zostanie odesłany do Google’a. Mozilla, z przyczyn ideologicznych, ma bardzo ograniczone możliwości zarabiania w Internecie. Istotą działania fundacji jest pilnowanie, by Internet pozostał wolny i otwarty. Szpiegowanie użytkowników i personalizowane reklamy raczej się w tę misję nie wpisują.

REKLAMA

Wygląda jednak na to, że konsekwentne i wieloletnie działania Microsoftu w zakresie standaryzacji i zwiększania bezpieczeństwa internetowej sieci oraz duży entuzjazm firmy do otwartego oprogramowania przykuł uwagę Mozilli. Fundacja ogłosiła, że w bieżącym miesiącu jeden proc. użytkowników Firefoxa z premedytacją otrzymało przeglądarkę z wyszukiwarką Microsoft Bing skonfigurowaną jako domyślną. Mozilla ma obserwować przez pół roku informacje zwrotne tych użytkowników.

Firefox – jak zmienić domyślną wyszukiwarkę?

Umowa między Google’em i Mozillą wygasa w przyszłym roku. Nie jest jasne czy obie strony chcą ją przedłużać. Do tej pory było to oczywiste, jednak wraz ze słabnięciem rynkowej pozycji Firefoxa firma Google może teoretycznie stracić zainteresowanie dalszą współpracą – uważając ją za nieopłacalną. Mozilla z kolei, kierowana również pobudkami idelogicznymi, mogła uznać jakieś działania Google’a za sprzeczne z postawioną przez siebie misją i rozważać Microsoft jako lepszego partnera. To jednak tylko teoretyzowanie.

 class="wp-image-1863408"
Microsoft Bing
REKLAMA

Microsoft Bing niestety nadal nie jest usługą mogącą realnie konkurować z Wyszukiwarką Google. Jest cały czas usprawniany i podejrzewam, że osoby, które go dawno nie odwiedzały, będą zdziwione dużo wyższą jakością wyników wyszukiwania. Szybko jednak zauważą, że produkt Google’a nadal jest nieporównywalnie lepszy.

Użytkownicy Firefoxa na szczęście mogą w łatwy sposób zmienić domyślną wyszukiwarkę. By zmienić Binga na Google’a (lub dokonać innej zmiany w wyszukiwarkach) należy kliknąć przycisk Menu (trzy poziome kreski), wybrać Ustawienia i tam Wyszukiwanie. Drugą z opcji będzie ta pozwalająca wybrać domyślną wyszukiwarkę przeglądarki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA