REKLAMA

EKUZ nie wyrobisz, wysyłając maila. Wyjeżdżasz na późne wakacje? Od października ważna zmiana

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przestanie niedługo wspierać mailową formę. Nie oznacza to, że przez internet nie będzie już wygodnie — wręcz przeciwnie, wszystko zmierza w stronę uproszczenia.

20.09.2021 18.07
ekuz zmiana
REKLAMA

Od 1 października 2021 r. turystyczny wniosek o EKUZ (czyli związany z wyjazdem turystycznym) będzie można złożyć za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta oraz ePUAP.

REKLAMA

Wyrobienie karty EKUZ dla wyjeżdżających do pracy nadal przez maila

Można jednak się domyślać, że większość z was będzie zainteresowana turystycznym dokumentem. EKUZ to obowiązujące w całej Unii zaświadczenie potwierdzające, że prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie wspólnoty niż twoje.

Jak przypomina NFZ, EKUZ upoważnia do leczenia „niezbędnego i nieplanowanego”, „w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa” oraz „na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju”. Czyli jeśli jakaś usługa jest płatna, to też trzeba będzie za nią zapłacić – EKUZ żadnych bonusów nie gwarantuje.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że większość wniosków o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i tak dociera już przez Internetowe Konto Pacjenta - do połowy lipca 2021 r. liczba wydanych przez platformę dokumentów wzrosła do ok. 70 proc. Niemniej jednak ktoś może mieć w pamięci, że mailowo się dało, więc trzeba wiedzieć, że tak będzie już tylko przez kilka dni.

REKLAMA

Rezygnacja z wyrobieniem karty EKUZ przez maila wydaje się logiczna z jeszcze jednego powodu: dziś IKP staje się centrum wszelkich kwestii związanych ze zdrowiem. Można zarejestrować się na loterię szczepionkową, zapisać na szczepienie czy właśnie złożyć wniosek o unijny dokument.

Często narzekamy – nie bez powodu – na e(tam)-państwo, ale akurat IKP od lat funkcjonuje z powodzeniem. A w okresie pandemii okazało się, że to naprawdę pomocne i przydatne narzędzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA