1. Spider's Web
  2. Technologie

OLED w pracy to lepsza praca. Dlaczego warto kupić laptopa z matrycą organiczną

Lokowanie produktu: ASUS

O tym, że laptop OLED warto kupić do rozrywki, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Matryca organiczna to najlepsza technologia wyświetlaczy, jaką dysponujemy, która może zapewnić kinowe doznania w każdym miejscu. Matryca OLED jest też jednak nie do przecenienia w czasie pracy.

17.09.2021
20:04
Laptop z ekranem OLED w pracy - dlaczego warto?

Nieskończony kontrast, głęboka czerń, piękne kolory… myśląc o laptopach z ekranem OLED, zwykle myślimy o wrażeniach estetycznych podczas oglądania filmów i seriali. Tymczasem zalety tej technologii sięgają znacznie dalej i przydają się nie tylko podczas rozrywki, ale także w czasie pracy. I wcale nie mówię tu o pracy kreatywnej czy pracy z kolorem, lecz zadaniach, z którymi każdy ma do czynienia na co dzień.

Laptop z matrycą OLED chroni nasz wzrok.

Największą zaletą urządzeń takich jak laptopy ASUS z ekranem OLED, jeśli chodzi o ich codzienne zastosowanie, jest ogromna redukcja szkodliwości wyświetlacza dla wzroku. Zależnie od tego, na które badanie spojrzeć, spędzamy dziennie od 4 do 6 godzin wpatrzeni w ekrany komputerów (i drugie tyle patrząc w ekrany telefonu). Nie jest to zachowanie obojętne dla naszego zdrowia, wszak każdy wyświetlacz emituje szkodliwe światło niebieskie, które – na dłuższą metę – powoduje szereg komplikacji w naszym organizmie, od pogorszenia wzroku, poprzez problemy ze snem, aż po powiązane z tym faktem problemy neurologiczne.

Więcej o szkodliwości światła niebieskiego w ekranach dowiecie się z osobnego materiału:

Zdaniem badaczy z Japonii są dwa sposoby, by zaradzić tym bolączkom: suplementacja N-acetylocysteiny i drastyczne skrócenie czasu spędzanego przed ekranem. Jak jednak skrócić czas spędzany przed ekranem, gdy tego wymaga nasza praca? Niekiedy nie jest to możliwe.

W takiej sytuacji laptop z ekranem OLED może się okazać bezcenny. Urządzenia takie jak laptopy ASUS OLED emitują aż 70 proc. mniej szkodliwego światła niebieskiego w porównaniu z wyświetlaczami LCD. Podobny efekt można oczywiście osiągnąć, naklejając filtr na ekran LCD, ale tego typu rozwiązania skutkują znaczącym pogorszeniem kolorów, kontrastu i kątów widzenia wyświetlacza.

 class="wp-image-1640472"

Matryca OLED jest pozbawiona tych kompromisów, a mimo to skutecznie ogranicza emisję światła niebieskiego. Przydaje się to zresztą nie tylko w pracy, ale też w czasie nauki u najmłodszych – udowodniono bowiem, że soczewka i rogówka dzieci w wieku do pięciu lat są znacznie bardziej światłoczułe niż te same organy u dorosłego człowieka. Jeśli dziecko będzie wystawione na nadmierną emisję szkodliwego światła niebieskiego, może u niego dojść do przedwczesnej degradacji wzroku.

Coś dla zdrowia ciała, coś dla kondycji maszyny.

Urządzenia takie jak biznesowy laptop ASUS ZenBook UX325 OLED nie tylko dbają o nasz wzrok poprzez redukcję emisji światła niebieskiego, ale też pozwalają w dość znaczący sposób ograniczyć zużycie energii samej maszyny.

Ten fakt zawdzięczamy niesłabnącej popularności trybów ciemnych, które oferuje dziś zarówno sam system Windows 10, jak i wszystkie wiodące usługi internetowe, z tymi od Google’a na czele. Ba, rosnąca liczba stron internetowych – w tym na przykład Spider’s Web – udostępnia czytelnikom tryb ciemny w swojej witrynie, w którym tło staje się czarne, a literki białe.

Laptop ASUS OLED class="wp-image-1640466"
Laptop ASUS OLED

Wbrew powszechnemu przekonaniu tryb ciemny nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla wzroku. Co najwyżej ogranicza poziom podświetlenia ekranu, jaki jest niezbędny do wygodnego czytania treści. Tryb ciemny w laptopach z matrycą OLED ma jednak kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o oszczędzanie energii. W matrycach organicznych bowiem „czarne” piksele po prostu nie są podświetlane. Gdy więc korzystamy z aplikacji lub witryny, która jest w większości czarna, to wyświetlacz nie musi podświetlać elementów tła. Co za tym idzie, pobiera mniej energii, a to z kolei przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Laptopy OLED to jedyny rodzaj komputerów, w których przejście na tryb ciemny, gdzie tylko się da, jest zalecane nie tylko w godzinach wieczornych, ale na stałe. Dzięki temu można znacząco wydłużyć czas między ładowaniami, a to z kolei daje spokój ducha użytkownikowi laptopa, jak też wydłuża żywotność akumulatora w laptopie.

OLED w pracy = lepsza praca.

Komputery takie jak elegancki laptop ASUS ZenBook UX325 OLED to nie tylko ładnie wyglądające gadżety z nowatorską technologią, którą można się pochwalić przed znajomymi. To narzędzia pracy, które w realny, namacalny sposób mogą nam tę pracę ułatwić, dzięki zastosowaniu matrycy organicznej, która oszczędza zarówno energię laptopa, jak i wzrok użytkownika. Zważywszy na fakt, że w 2021 r. laptop ASUS z matrycą OLED nie jest znacząco droższy od odpowiednika z matrycą LCD, odpowiedź na pytanie „jaki laptop do pracy wybrać” powinna być prosta. OLED w pracy = lepsza praca.

Lokowanie produktu: ASUS
Najnowsze