REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wulkan Etna właśnie urósł o wysokość 10-piętrowca. Zaskakujące informacje z Włoch

Wybuch wulkanu Etna. Natura właśnie pokazała, że nie wszystko na Ziemi się degeneruje. Najwyższy w Europie wulkan - Etna - właśnie urósł i to bynajmniej nie kilka centymetrów.

12.08.2021
10:58
wulkan etna
REKLAMA

Wulkan Etna w 2021 roku jest bardzo aktywny. Od 16 lutego Włosi odnotowali ponad 50 epizodów wzmożonej aktywności w stożku wulkanu. Wyrzucana z niego lawa osadza się na krawędziach krateru na szczycie wulkanu. Efekt? Zastygając, stopniowo sprawia, że wysokość najwyższego punktu wulkanu rośnie.

REKLAMA

Aktualna wysokość wulkanu Etna to według Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii na Sycylii 3357 metrów. Dla porównania jeszcze na przełomie roku wulkan sięgał jedynie na 3320 metrów. Mamy zatem do czynienia z przyrostem o całe 37 metrów w ciągu siedmiu i pół miesiąca.

Nie jest jednak tak, że Etna rośnie bezustannie. Jeszcze czterdzieści lat temu miała 3350 metrów, ale z czasem stopniowo malała. Najwyższe krawędzie krateru na szczycie wulkanu ulegały erozji, przez co z czasem wysokość spadła do 3326 metrów.

Szczyt jest wyżej i... gdzie indziej

Co ciekawe, te cztery dekady temu za szczyt wulkanu uważano tzw. krater północno-wschodni. Dzisiejszy szczyt na wysokości 3357 metrów jest już fragmentem krateru południowo-wschodniego. Można zatem powiedzieć, że nie tylko zmieniła się wysokość szczytu Etny, ale także jego lokalizacja.

REKLAMA

Sytuacja jest jednak dynamiczna. Od początku tygodnia Etna wciąż mruczy i wkrótce jej wysokość może się zmienić po raz kolejny. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy służby porządkowe na Sycylii musiały usunąć z miejscowości leżących w pobliżu wulkanu ponad 300 000 ton pyłu wulkanicznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA