1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wybieramy najlepszego drona na wakacje. DJI Mavic Mini, Air, a może FPV?

Lokowanie produktu

Jeżeli chcesz kupić dobrego drona na wakacje, nie szukaj dalej. W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.

01.07.2021
12:53
Wybieramy najlepszego drona na wakacje. DJI Mavic Mini, Air, a może FPV?

Proste w obsłudze drony są na rynku już od kilku lat, ale dopiero teraz stały się na tyle przystępne cenowo, że może sobie na nie pozwolić naprawdę wielu fanów nowych technologii. Warto skusić się na takie urządzenie, bo zapewni ono zdjęcia i filmy, jakie dotychczas były absolutnie niedostępne w amatorskich warunkach.

Jeżeli zainteresowałeś się tematem dronów, z pewnością słyszałeś o firmie DJI. To obecnie największy i najbardziej innowacyjny producent konsumenckich dronów. DJI ma w swojej ofercie różne typy bezzałogowców, ale ich cechą wspólną jest bardzo wysoka kultura lotu, prosta obsługa, bardzo dobra aplikacja do sterowania, długi czas lotu oraz świetna jakość kamerki w ramach poszczególnych półek cenowych.

Innymi słowy, DJI jest sprawdzonym i polecanym wyborem przy zakupie pierwszego drona. Oferta jest jednak tak przepastna, że nawet w obrębie tego jednego producenta jest w czym wybierać. Zobaczmy więc, jakimi dronami warto się zainteresować.

Prawdziwa zabawa zaczyna się od drona DJI Mavic Mini.

DJI Mavic Mini class="wp-image-1045598"

DJI Mavic Mini jest najtańszym pełnoprawnym dronem w ofercie DJI. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że dron ma wbudowaną łączność GPS, co umożliwia mu lot nie tylko w najbliższym otoczeniu operatora, ale też na znacznie dalsze odległości. Korzystam prywatnie z DJI Mavic Mini od przeszło roku i z moich testów wynika, że w mieście system transmisji pozwala odlecieć na ok. 200 m, a poza miastem uzyskiwałem odległości ponad 1 km.

DJI Mavic Mini jest też sprzedawany razem z kontrolerem DJI, który zapewnia znacznie bardziej precyzyjną kontrolę nad dronem dzięki fizycznym drążkom oraz przyciskom do obsługi kamery i samego drona. Jednym z najważniejszych jest przycisk RTH (Return To Home), czyli swoisty hamulec bezpieczeństwa. Jeśli zgubisz drona z oczu albo odlecisz na tyle daleko, że zaczniesz tracić obraz z kamery, po naciśnięciu przycisku RTH dron natychmiast wróci autonomicznie do miejsca, z którego wystartował.

Bardzo ważnym elementem drona DJI Mavic Mini jest też kamerka.

Jest ona osadzona na trójosiowym gimbalu i pozwala wykonywać zdjęcia JPG z rozdzielczością 12 megapikseli oraz nagrywać filmy w rozdzielczości 2,7K. Kamera ma dobrą jakość, co możecie zobaczyć na zdjęciach i filmach, które wykonałem dronem DJI Mavic Mini.

 class="wp-image-1748586"
 class="wp-image-1748592"

Jeżeli będziesz chciał zabrać drona na wakacje, DJI Mavic Mini będzie świetnym wyborem. Samo urządzenie jest bardzo niewielkie, a do tego ma składane ramiona, co bardzo ułatwia transport. Co więcej, masa drona to zaledwie 249 g, a to oznacza, że sprzęt według prawa unijnego mieści się w najlżejszej kategorii wagowej, dzięki czemu jest objęty najmniej restrykcyjnymi przepisami.

 class="wp-image-1757490"
Zawartość zestawu DJI Mavic Mini Fly More Combo

DJI Mavic Mini Fly More Combo zawiera dwa dodatkowe akumulatory (każdy o wartości rynkowej 150 zł), ładowarkę z funkcją powerbanku, osłonki na śmigła i sztywny futerał na cały zestaw. Oczywiście znajdziemy tu również kontroler z podstawowego zestawu. Łącznie, na trzech akumulatorach, możemy latać aż przez 90 minut.

Jeżeli możesz dopłacić do lepszej kamerki i większego zasięgu, DJI Mini 2 jest dronem dla ciebie.

 class="wp-image-1486106"

DJI Mini 2 to następca Mavica Mini. Na pierwszy rzut oka oba drony można pomylić, bo różnicą w wyglądzie zewnętrznym są tylko pomarańczowe akcenty kolorystyczne na śmigłach nowszego drona. Różnic jest jednak o wiele więcej.

Przede wszystkim, DJI Mini 2 jest wyposażony w znacznie lepszą kamerkę, która obok zdjęc JPG potrafi też zapisać surowe zdjęcia RAW, z których na etapie obróbki można wycisnąć znacznie więcej. Dodatkowo kamera nagrywa pełnoprawny obraz 4K,a nie 2,7K, tak jak poprzednik.

kolejną ważną nowością jest też nowy kontroler oraz znacznie bardziej zaawansowany system transmisji pomiędzy dronem a kontrolerem. Nosi on nazwę OcuSync 2.0 i zapewnia dużo lepszy zasięg oraz stabilność połączenia w porównaniu do łączności Wi-Fi zaimplementowanej w DJI Mavic Mini pierwszej generacji. OcuSync 2.0 ma maksymalny zasięg transmisji na poziomie aż 6 km i utrzymuje stabilny podgląd obrazu z kamery na znacznie dalszych odległościach niż Wi-Fi.

Poza tym DJI Mini 2 to znana, miniaturowa konstrukcja o świetnej kulturze lotu, wielu wbudowanych trybach nagrań (np. ujęcia po idealnym okręgu lub spirali), a to wszystko nadal waży zaledwie 249 g.

 class="wp-image-1757487"
Zawartość zestawu DJI Mini 2 Fly More Combo

Dron DJI Mini 2 kosztuje w MediaMarkt 2199 zł. Możemy też wybrać bogatszy zestaw DJI Mini 2 Fly More Combo kosztujący w MediaMarkt 2899 zł. W tej cenie otrzymamy dwa dodatkowe akumulatory wraz z dużą ładowarką, świetnie zaprojektowany pokrowiec i kilka dodatków, m.in. zapasowe śmigła.

Znacznie wyższą jakość zdjęć i filmów da nam DJI Mavic Air 2.

DJI Mavic Air 2 class="wp-image-1135738"

DJI Mavic Air 2 to dron ze zdecydowanie wyższej półki. Ma on lepszą jakość zdjęć i filmów za sprawą kamery nagrywającej w 4K w 60 kl./s i robiącej zdjęcia z rozdzielczością 48 megapikseli.

DJI Mavi Air 2 wyróżnia się też większą liczbą inteligentnych trybów lotu, na czele z funkcją śledzenia operatora lub innego obiektu. Wystarczy na ekranie smartfona zaznaczyć obiekt, a dron automatycznie będzie za nim podążał. Co więcej, DJI Air 2 będzie w stanie automatycznie wykrywać przeszkody na swojej drodze, a następnie je omijać, za sprawą wielu czujników na obudowie. To sprawia, że w przypadku DJI Air 2 kraksa jest prawie niemożliwa.

Jeszcze ciekawiej wypada DJI Air 2S. Ten dron jest tak dobry, że może służyć nawet do profesjonalnych zastosowań.

 class="wp-image-1667175"

Do niedawna profesjonalne zastosowania foto i wideo w ofercie DJI były zarezerwowane dla serii Mavic Pro. Zmieniło się to za sprawą premiery DJI Air 2S, najnowszego hitu, który w obudowie Mavica Air 2 mieści kamerę przeniesioną wprost z serii Pro.

Co to oznacza? DJI Air 2S ma przede wszystkim bardzo dużą matrycę formatu 1 cala, a więc ma ona aż czterokrotnie większą powierzchnię niż w Mavica Air 2. To w prostej linii przekłada się na znacznie wyższą jakość zdjęć i filmów, które tym razem wyjdą dobrze nie tylko za dnia, ale również po zachodzie Słońca. DJI Air 2S nagrywa wideo w rozdzielczości aż 5,4K.

DJI Air 2S ma też rozbudowany czterokierunkowy system czujników APAS 4.0, dzięki którym dron wykrywa przeszkody również nad sobą. Pozwala to latać bezpiecznie w trybie autonomicznym np. w halach czy w gęstych lasach. Kolejną nowością jest system transmisji OS3, dzięki któremu dron ma zasięg aż 8 km.

Całość uzupełniają inteligentne tryby nagrywania MasterShots, w których dron wykonuje kilka zaprogramowanych sekwencji nagrań utrzymując wybrany obiekt w kadrze. Są to filmowe ujęcia, które nie wymagają od operatora żadnych umiejętności, a wyglądają bardzo profesjonalnie.

DJI ma też w ofercie drona z zupełnie innej półki. Fani adrenaliny mogą pokusić się o DJI FPV.

 class="wp-image-1765944"

DJI FPV to jedyny w swoim rodzaju dron przeznaczony do lotów FPV. Co to oznacza? Operator lata w specjalnych goglach, w których widzi obraz wprost z kamery drona. Daje to znacznie większy poziom immersji i umożliwia większy poziom wyczucia drona.

Loty FPV potrafią być bardzo ekscytujące również z uwagi na szybkość. DJI FPV rozwija prędkość do 140 km/h i oferuje zasięg do 10 km. I choć mamy do czynienia z mocno usportowionym dronem, to nie zapomniano o dobrej kamerce z nagrywaniem 4K w 60 kl./s.

Podsumowując, każdy z wymienionych wyżej dronów jest warty swojej ceny i każdy zapewni mnóstwo frajdy z latania.

DJI jest weteranem rynku dronów, dzięki czemu nie da się źle trafić, kupując produkt tej firmy. DJI Mavic Mini, Mini 2, Air 2, Air 2S i FPV to sprzęty z różnych półek cenowych, a każdy z nich jest urządzeniem zdecydowanie wartym zakupu. Każdy kolejny model zapewnia dużo więcej możliwości od poprzednika, ale wszystkie będą dobrym wyborem.

Jednocześnie warto pamiętać, że drony to kategoria sprzętu, która jest wyjątkowo mocno narażona na uszkodzenia. Szczególnie w pierwszym okresie używania drona może dochodzić do wypadków, dlatego dobrze, by okres ochronny był jak najdłuższy. Z tego względu warto rozważyć przedłużenie gwarancji, co jest możliwe w sklepie MediaMarkt w ramach klubu MediaMarkt. Na miejscu pracownik sklepu udzieli fachowej porady i doradzi, jak przedłużyć gwarancję na drona.

*Materiał powstał we współpracy z firmą MediaMarkt.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze