REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows naprawia błąd związany z drukarkami. I psuje drukowanie

Mamy dobrą i złą wiadomość dla użytkowników systemu Windows. Okazuje się, że Microsoft co prawda naprawił błąd związany z drukarkami, ale przy okazji... popsuł same drukarki.

09.07.2021
9:50
Windows PrintNightmare
REKLAMA

System operacyjny Microsoftu ma krytyczną lukę o nazwie PrintNightmare, która pozwala przejąć kontrolę nad komputerem użytkownika i jest aktywnie wykorzystywana po tym, jak programiści zajmujący się bezpieczeństwem nieopatrznie opublikowali pomysł na atak z jej wykorzystaniem w internecie.

REKLAMA

Firma z Redmond w szybkim tempie załatała dziurę i to nawet w testowej wersji Windows 11, ale to wcale nie oznacza końca problemów. Szybko się jednak okazało, że przygotowana w tym celu łatka o numerze KB5004945 sprawiła, iż niektóre komputery nie mogą się teraz w ogóle połączyć z drukarkami.

Istnieją dwa rozwiązania problemu z drukarkami po zainstalowaniu łatki KB5004945 w systemach z rodziny Windows.

Pierwszy z nich polega na usunięciu wadliwego uaktualnienia, dzięki czemu drukarka powinna być znowu dostępna. Niestety jest to w pewnym stopniu wylewanie dziecka z kąpielą — po usunięciu wydanego 6 lipca 2021 r. patcha KB5004945 znowu jesteśmy podatni na atak PrintNightmare.

REKLAMA

Inny sposób to instalacja dotkniętej problemem drukarki w trybie administratora. Domowi użytkownicy ze smykałką do komputerów powinni sobie z tym poradzić, a w firmach może być konieczne wezwanie w tym celu administratora.

Microsoft oczywiście zdaje sobie sprawę z istnienia tego piętrzącego się problemu i szykuje już łatkę dla łatki, ale zanim takowa powstanie, miną jeszcze jeden lub dwa dni robocze. Posiadacze komputerów z Windowsem, którzy wolą nie usuwać patcha i nie mają praw administratora, muszą chwilę poczekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA