REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 ma nowe skróty klawiszowe. Oto ich pełna lista

System Windows od zawsze był optymalizowany z myślą o obsłudze wyłącznie za pomocą klawiatury. Lista skrótów klawiaturowych do Windows 10 jest długa. Do niej trzeba dopisać cztery skróty Windowsa 11.

10.07.2021
13:00
windows 11 skróty klawiszowe
REKLAMA

To na swój sposób zabawne, że system, który wprowadził graficzny interfejs użytkownika na komputery IBM PC, myszkę traktuje jako manipulator dla początkującego użytkownika. Zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie wiedzą, że najszybciej po Windowsie nawiguje się za pomocą klawiatury – pod warunkiem, że użytkownik przyswoi sobie bardzo długą listę skrótów klawiszowych dla Windows 10.

REKLAMA

Windows 11 wprowadza jednak kilka zmian, na co zwróciła uwagę redakcja WinFuture.de. Co oznacza w niektórych przypadkach bolesną konieczność zmiany wyrobionych przyzwyczajeń.

Czytaj również: Aktualizacja z Windowsa 7 do Windowsa 11 będzie trudna. Nowy system postawisz tylko „na czysto”

Windows 11 – nowe skróty klawiszowe. Pełna lista zmian

 class="wp-image-1779463"
Windows 11 - skróty klawiszowe. Widżety

Skrót [Win]+[W] do tej pory otwierał obszar roboczy funkcji Windows Ink. W Windows 11 otwiera on Widżety. To sensowna zmiana: większość rysików dla urządzeń z Windowsem posiada dedykowany przycisk, który na domyślnych ustawieniach służy do tego samego. Widżety bez wygodnego dostępu z poziomu klawiatury tracą wiele sensu.

 class="wp-image-1779466"
Windows 11 - skróty klawiszowe. Szybkie akcje

Zmiana. [Win]+[A] do tej pory otwierał Centrum akcji. Teraz będzie otwierać Szybkie akcje. Nie podoba mi się to usprawnienie – najczęstszym powodem do zaglądania do Centrum akcji są powiadomienia, a nie chęć – na przykład – tymczasowego wyłączenia Bluetootha czy połączenia się z wyświetlaczem bezprzewodowym.

 class="wp-image-1779469"
Windows 11 - skróty klawiszowe. Powiadomienia

Zmiana. Nieaktywny bez zainstalowanego OneNote’a bądź służący do stworzenia nowej szybkiej notatki skrót [Win]+[N] otwiera nowe centrum powiadomień. Kolejna bolesna zmiana nawyku.

REKLAMA
 class="wp-image-1779472"
Windows 11 - skróty klawiszowe. Snap assist

Nowość. [Win]+[Z] otwiera kreator rozmieszczania okien. Wydaje mi się, że ów kreator przyda się raczej mniej zaawansowanym użytkownikom – a więc nie wkuwającym się na blachę skrótów klawiszowych – co nieco podważa sens jego istnienia. Ale to powierzchowna ocena, wymagająca dalszej analizy.

Zobacz teraz: Mówcie, co chcecie, ale Windows 11 jest śliczny. Oto galeria zrzutów, która pokazuje, jak zmienił się system

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA