1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tytan biznesu. Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga - pierwsze wrażenia

Lokowanie produktu

Świat biznesu nie cierpi kompromisu, także jeśli chodzi o wybór komputerów z najwyższej półki. Na szczęście w przypadku Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga kompromisów na horyzoncie nie widać.

06.07.2021
9:53
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga - pierwsze wrażenia

W miarę jak rosną możliwości elektroniki użytkowej, rosną też wymagania klientów - zwłaszcza tych polujących na laptopy premium, które mają nie tylko zaspokoić potrzeby zawodowe, ale też elegancko wyglądać. Przy okazji dobrze by też było, żeby taki sprzęt oferował ponadprzeciętną wytrzymałość, długi czas pracy na jednym ładowaniu, świetny ekran, a, no i może jeszcze obracany wyświetlacz, żeby używać go jako tabletu.

Do niedawna taka lista wymagań aż prosiłaby się o komentarz pt. „a może frytki do tego?”, bo takie maszyny po prostu nie istniały. Trzeba było wybierać - albo wydajność, albo mobilność. Albo wytrzymała obudowa, albo dobra prezencja.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga nie uznaje kompromisów.

Nowy komputer biznesowej marki Lenovo powstał z myślą o użytkowniku najwyższego szczebla; właścicielach firm, dyrektorach, managerach oraz specjalistach, którzy potrzebują komputera łączącego w sobie absolutnie wszystkie możliwości współczesnych komputerów.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga class="wp-image-1752813"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Biorąc do ręki ten komputer aż trudno uwierzyć, że istnieje naprawdę. Nie przesadzam - Thinkpad X1 Titanium Yoga ma raptem 11,5 mm grubości i 1,15 kg masy, a wszystko to w obrysie niewiele większym od kartki A4. Mimo to konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej, co jest tym bardziej imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, jakie możliwości upakowano we wnętrzu urządzenia.

Zanim jednak zajrzymy do wnętrza tej maszyny, kilka słów zachwytu należy się wyświetlaczowi, bo ten robi fantastyczne pierwsze wrażenie i widać, że został dobrany stricte z myślą o połączeniu zastosowań biznesowych oraz kreatywnych.

Panel zastosowany w Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga ma przekątną 13,5” i rozdzielczość 2256 x 1504 px, ale co jeszcze bardziej istotne - proporcje 3:2, w mojej opinii najlepsze do pracy. Ekran jest wyższy niż w większości laptopów, co sprawia, że mieści się na nim więcej treści w pionie, a też wygodniej pracuje się na dwóch oknach przypiętych do krawędzi ekranu.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752786"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Wyświetlacz sprawdzi się także podczas podstawowej pracy z kolorem, gdyż pokrywa 100 proc. przestrzeni barw sRGB, ale także po pracy, bo dzięki technologii Dolby Vision seriale w serwisach VOD wyglądają na nim jeszcze lepiej niż tabelki w Excelu.

Podobny balans między pracą i rozrywką gwarantuje też osprzęt audio. Z jednej strony głośniki z certyfikacją Dolby Atmos zadbają o świetne wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmów i seriali, a z drugiej cztery mikrofony dalekiego zasięgu w połączeniu z kamerą o wysokiej rozdzielczości zapewnią dobry dźwięk i obraz podczas telekonferencji.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga class="wp-image-1752780"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga w trybie laptopa.

Nie można też zapomnieć o najważniejszym - ekran można w każdej chwili obrócić o 360 stopni i pracować w jednym z czterech trybów: laptopa, prezentacji, namiotu lub tabletu. Niezależnie od zastosowań można więc pracować tak, jak tylko sobie tego zażyczymy. Tu muszę powiedzieć, że spośród wszystkich urządzeń konwertowalnych, jakie wpadły mi w ręce w ostatnim czasie, Thinkpada X1 Titanium Yoga najwygodniej używało się w trybie tabletu, dzięki jego niskiej masie i smukłej obudowie. Ani razu nie poczułem, by tablet był za ciężki, by z niego korzystać.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga class="wp-image-1752789"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga w trybie tabletu.

Za płynność pracy odpowiadają z kolei wydajne podzespoły - procesor Intel Core i7 11. gen., połączony z grafiką Intel Iris Xe, 16 GB pamięci operacyjnej i maksymalnie 1 TB miejsca na dane. To podstawowe elementy specyfikacji, dzięki którym Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga otrzymał certyfikację Intel Evo, będącą aktualnie najlepszą gwarancją wśród laptopów z Windowsem, że kupujemy dobry produkt.

Muszę też nadmienić, że pomimo absurdalnie smukłej konstrukcji Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga zachowuje legendarną jakość klawiatury Thinkpada. Nie wiem, jak inżynierom Lenovo udało się to osiągnąć, ale długość skoku i wytłumienie klawiszy są tu doskonałe. Pisanie na tej klawiaturze to czysta przyjemność, nieporównywalna z laptopami jakiejkolwiek innej marki.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga klawiatura class="wp-image-1752777"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Mobilność zawsze i wszędzie.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga jest mobilny nie tylko dzięki temu, że jest smukły, lekki i zmieści się w każdej biznesowej torbie czy aktówce. W tej niesłychanie kompaktowej obudowie Lenovo zmieściło też akumulator zdolny wytrzymać blisko 12 godzin mieszanej pracy biurowej. To również element certyfikacji Intel Evo, podobnie jak np. to, że laptop jest gotowy do pracy natychmiast po otwarciu klapy - otwieramy pokrywę, kamera na podczerwień rozpoznaje naszą twarz i voila, można siadać do pracy.

 class="wp-image-1752825"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Jednak współczesna praca niemal zawsze wymaga połączenia z internetem, a z tym bywa różnie, jeśli mówimy o podróżujących biznesmanach i manadżerach wysokiego szczebla. Czasem nie mamy dostępu do WiFi, a w wielu firmach ze względów bezpieczeństwa nie jest też dopuszczalna łączność z publicznymi sieciami bezprzewodowymi.

Co wtedy zostaje? Zwykle hotspotowanie z telefonu, co niestety nie jest optymalnym wyjściem, zwłaszcza jeśli potrzebujemy korzystać z telefonu w czasie pracy - podczas hotspotowania telefon bardzo się nagrzewa i szybko traci poziom naładowania.

W X1 Titanium Yoga nie ma żadnego problemu z łącznością sieciową, gdyż ten laptop jako jeden z pierwszych na rynku oferuje zintegrowany modem 5G. Jeśli więc tylko jesteśmy w zasięgu sieciowym, nie musimy się martwić o łączność internetową, zaś będąc w zasięgu sieci piątej generacji możemy liczyć na prędkości niemal równe tym, jakie oferuje superszybkie WiFi 6 w parze z łączem światłowodowym w biurze czy w domu.

Biznes to bezpieczeństwo.

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że podstawowym czynnikiem odróżniającym komputery biznesowe od reszty sprzętów jest dbałość o bezpieczeństwo danych, prostotę serwisowania i wytrzymałość komputera. W sytuacji, gdy od zawartości danej maszyny nierzadko zależą obroty, a nawet przyszłość firmy, nie można sobie pozwolić, by awaria pozbawiła przedsiębiorstwo ważnych danych lub sparaliżowała jego pracę.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga class="wp-image-1752810"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Jak na Thinkpada przystało, X1 Titanium Yoga to synonim bezpieczeństwa. Począwszy od procesora w technologii vPro, poprzez szyfrowanie danych i zabezpieczenia Windowsa 10 Pro, aż po całość konstrukcji, która przechodzi rygorystyczne testy wojskowe zgodne ze standardami MIL-STD-810-H Tytan wykorzystany w konstrukcji sprzętu daje niepowtarzalny design i czyni komputer niezwykle lekkim oraz bardzo wytrzymałym. Konwertowalny laptop Lenovo nie tylko sprawia wrażenie solidnego, ale rzeczywiście taki jest.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752807"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Jeśli jednak dojdzie do usterki lub uszkodzenia komputera, biznes nie może czekać kilku dni na naprawę. Dlatego też kupując Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga do firmy otrzymujemy w standardzie trzyletnie wsparcie serwisowe Lenovo Premier Support, dostępne przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie trzeba też dzwonić na infolinię ani wysyłać maili - większość spraw niewymagających ingerencji fizycznej w urządzenie można rozwiązać z pomocą wbudowanego oprogramowania, które umożliwia też technikowi zdalne połączenie się z komputerem i diagnozę problemu.

Gdyby jednak konieczna była naprawa, Lenovo Premier Support gwarantuje priorytetową dostępność części i - na życzenie - naprawę sprzętu w siedzibie klienta. Żadnego wysyłania komputera na serwis i oczekiwania 14 dni; kupując sprzęt takiego kalibru jak Thinkpad X1 Titanium Yoga mamy gwarancję, że nawet jeśli dojdzie do awarii, to nie potrwa ona długo i nie będzie przesadnie problematyczna dla firmy.

 class="wp-image-1752828"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Oprócz całodobowego wsparcia Lenovo oferuje przedsiębiorstwom możliwość kompensacji wpływu działalności na środowisko poprzez wykorzystanie usług CO2 offset. ThinkPad X1 Titanium Yoga należy do portfolio produktów Lenovo, wyposażonych w standardzie w usługę  ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez cały okres eksploatacji. 

Zaufanie marce Lenovo w firmie opłaca się zatem nie tylko od strony ekonomicznej, ale także ekologicznej.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga zaskakuje możliwościami.

Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga class="wp-image-1752801"
Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga

Dawno już nie miałem u siebie tak kompletnego urządzenia, w tak kompaktowym opakowaniu. Przy pierwszym kontakcie Lenovo Thinkpad X1 Titanium Yoga sprawia wrażenie „biznesowego laptopa ostatecznego” - takiego, który spełni absolutnie każdy wymóg kadry menedżerskiej, dyrektora czy właściciela firmy. To urządzenie, które gwarantuje niebywałą swobodę pracy i mobilność, a jednocześnie znakomicie się prezentuje, więc może być swoistą wizytówką swojego użytkownika podczas spotkania biznesowego czy konferencji.

Na drobiazgowe testy przyjdzie jeszcze czas, ale jeśli chodzi o pierwsze wrażenia, Thinkpad X1 Titanium Yoga zdaje się mieć wszystko, by oczarować sobą świat biznesu. I nie tylko.

*Materiał powstał we współpracy z marką Lenovo

Lokowanie produktu
Najnowsze