1. Spider's Web
  2. Technologie

Uwolnij się od WiFi. Z Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga to możliwe

Lokowanie produktu

Czy można żyć bez WiFi? Ależ oczywiście. Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z wbudowanym modemem 5G dobitnie to udowadnia.

24.06.2021
17:37
Uwolnij się od WiFi. Z Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga to możliwe

Dziś niemal każda pracy przy komputerze wymaga stałego połączenia z siecią. Nie jest to żadnym problemem, jak długo siedzimy w biurze, w domu czy w kawiarni, gdzie mamy dostęp do sieci WiFi. Co jednak jeśli jesteśmy gdzieś, gdzie WiFi nie ma, albo jedziemy pociągiem, w którym WiFi działa jakby chciało, a nie mogło?

Wtedy zostaje nam jedno - polegać na łączności komórkowej.

Hotspot kontra wbudowany modem - zwycięzca jest tylko jeden.

Oczywiście jak długo mamy przy sobie telefon, tak długo możemy stworzyć własną sieć WiFi, jeśli tylko mamy zasięg. Możliwość utworzenia własnego hotspotu oferuje każdy smartfon; niektóre nawet potrafią robić to automatycznie, gdy tylko wykryją, że nasz laptop nie ma połączenia z WiFi.

Sam przez lata korzystałem z hotspotowania internetu z telefonu w czasie podróży służbowych. I choć doceniam wszystkie zalety tego rozwiązania, tak ma ono szereg wad, związanych właśnie z tym, że wykorzystujemy w tym celu smartfon.

 class="wp-image-1752780"

Przede wszystkim, smartfon w trybie hotspota zużywa ogromne ilości energii. Jeśli do tego np. jedziemy pociągiem i z zasięgiem bywa różnie, poziom naładowania dosłownie topnieje w oczach.

Ktoś powie, że to żaden problem, bo telefon można ładować powerbankiem. Niby prawda, ale z hotspotowaniem jest jeszcze jedna kwestia - smartfon w czasie emitowania WiFi bardzo się nagrzewa. Jeśli dodatkowo podłączymy doń powerbank, istnieje szansa, że zwyczajnie przegrzejemy telefon, co w perspektywie czasu może doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu.

 class="wp-image-1752789"

Nagrzany smartfon bardzo też traci na wydajności. Dotyczy to zwłaszcza sprzętów ze średniej półki cenowej, które podczas hotspotowania mogą się zrobić na tyle ciepłe, że staną się wręcz nieużywalne. Czyli chcąc skorzystać z laptopa z połączeniem sieciowym, godzimy się na to, że nie skorzystamy wówczas z telefonu. A to bardzo problematyczny kompromis, zwłaszcza w czasie podróży służbowej, gdy nierzadko musimy być jednocześnie i przed komputerem, i pod telefonem.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752786"

Laptop z wbudowanym modemem rozwiązuje wszystkie te bolączki. Zwłaszcza gdy jest to modem 5G, taki jak w laptopie Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga.

Przede wszystkim dzięki wbudowanemu modemowi nie musimy się martwić hotspotowaniem z telefonu. Jeśli jesteśmy poza zasięgiem sieci WiFi, komputer automatycznie skorzysta z karty SIM i połączy się z siecią. To z kolei sprawia, że… w ogóle nie trzeba myśleć o tym, czy mamy internet, czy nie mamy. O ile tylko nie jesteśmy gdzieś w szczerym polu, gdzie brakuje zasięgu, o tyle zawsze możemy być pewni, że mamy połączenie z internetem.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752801"

Łączność 5G w naszym kraju dopiero się rozwija, ale jest już dostępna w dużych miastach i tam może się okazać nieoceniona. O ile bowiem w dużych miastach łatwo trafić na hotspot WiFi, gdy jesteśmy poza biurem, tak zwykle te hotspoty (zwłaszcza publiczne) oferują bardzo powolny transfer danych. Własny modem 5G wbudowany w laptop gwarantuje błyskawiczne prędkości połączenia, o wiele szybsze, niż są w stanie zapewnić publicznie dostępne sieci WiFi.

Warto też pamiętać, że w wielu firmach i organizacjach połączenie z publicznym hotspotem nie jest nawet możliwe, bo nie dopuszczają do tego zabezpieczenia firmowe. Wbudowany modem zapewnia zaś stały dostęp do bezpiecznego połączenia z siecią.

ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel EVO to mobilne centrum konferencyjne.

Wbudowany modem 5G to tylko jeden z elementów, które sprawiają, że ten model doskonale spisuje się w zastosowaniach biznesowych. To też po prostu kawał znakomitego sprzętu o ogromnych możliwościach, które potwierdza certyfikacja Intel EVO.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752792"

Oprócz wspomnianej łączności 5G, ów certyfikat zapewnia także, że laptop wyposażony jest w superszybkie WiFi 6. Gdy więc jesteśmy w biurze lub w domu, gdzie dysponujemy odpowiednim routerem i łączem światłowodowym, możemy korzystać z sieci bezprzewodowej z równie wysoką prędkością, co przy połączeniu kablowym.

ThinkPadowi nie zabraknie też wydajności, bo Intel EVO to gwarancja zastosowania procesorów Intela 11 generacji oraz grafiki Intel Iris Xe - ta kombinacja sprosta każdemu biurowemu wyzwaniu (i nie tylko).

 class="wp-image-1752810"

Nie mniej istotna od wydajności jest mobilność tej maszyny. Waży ona niewiele ponad kilogram i ma obrys niewiele większy od kartki A4, a do tego pracuje na jednym ładowaniu ponad 9 godzin; w niektórych zastosowaniach jego czas pracy może sięgnąć nawet 17 godzin!

I to mimo tego, że oferuje wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z technologią Dolby Vision, który potrzebuje sporo energii. Ma on także przekątną 13,5 i proporcje 3:2 i, jak sama nazwa „Yoga” wskazuje, można go obrócić o 360 stopni, tym samym przekształcając laptopa w tablet.

To bardzo dobra wiadomość dla tych użytkowników, którzy oprócz pracy biurowej oczekują od swojego komputera możliwości pracy kreatywnej. Ekran jest dość dobry, by sprostać większości zadań związanych z obróbką grafiki i koloru. Z kolei wbudowany modem 5G pozwala na wspólną pracę nad projektami z innymi twórcami, nawet gdy nie ma nas w biurze lub w domu. Grafiki koncepcyjne, a nawet zdjęcia w formatach TIF potrafią "ważyć" dziesiątki gigabajtów; pobieranie i wysyłanie tak dużych plików z szybkością umożliwiającą pracę w czasie rzeczywistym nie byłoby możliwe bez superszybkiej łączności internetowej, takiej, jaką zwykle gwarantuje solidne WiFi. Mając wbudowany modem 5G, nie musimy się martwić o to, że nie zdążymy wysłać projektu na czas albo pobrać plików niezbędnych do pracy.

Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel Evo class="wp-image-1752807"

Połączenie wbudowanego modemu 5G, pięknego wyświetlacza oraz kombinacji czterech mikrofonów i dwóch głośników gwarantują, że ten komputer to znakomite mobilne centrum konferencyjne. W dobie pracy zdalnej jest to szczególnie ważne, by móc się połączyć z resztą zespołu w każdym miejscu i o każdym czasie.

Oczywiście jak na sprzęt marki ThinkPad przystało, ten laptop jest też w stanie bardzo wiele znieść podczas pracy zdalnej. Komputer został przetestowany pod kątem zgodności z 12 wymaganiami normy wojskowej, przechodząc ponad 200 rygorystycznych testów jakościowych. Jest on gotowy do pracy w każdych warunkach - przetrwa zarówno w ekstremalnych temperaturach, jak i podczas upadku lub zalania klawiatury wodą.

 class="wp-image-1752825"

A gdy przyjdzie pora wrócić do biura, wszystkie niezbędne akcesoria możemy podłączyć jednym przewodem USB-C. Standard Intel EVO wymaga, aby komputer był wyposażony w super-szybkie złącze Thunderbolt 4, a nowy ThinkPad ma dwa takie złącza, które służą zarówno do podłączania akcesoriów, jak i zasilania komputera.

Wbudowany modem 5G, smukła obudowa i ponadprzeciętna wytrzymałość sprawiają, iż mamy do czynienia z maszyną zdolną do pracy w każdych warunkach. Jeśli tylko nie jesteśmy w głębokich Bieszczadach i mamy łączność sieciową, możemy pracować z równą szybkością i wygodą w terenie, co w biurze. A tego nie można powiedzieć o wielu laptopach, których obudowy nie są dostosowane do wytrzymywania trudnych warunków i które do połączenia z internetem bez WiFi wymagają korzystania z hotspotu komórkowego.

Modem 5G w połączeniu z wydajnym laptopem daje ogrom możliwości.

 class="wp-image-1752828"

Współczesna praca biurowa rzadko już polega na siedzeniu przez kilka godzin w jednym miejscu. Coraz częściej jest to praca dynamiczna, wymagająca często przemieszczania się, spotkań z klientami i partnerami oraz częstych telekonferencji. Zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej firm decyduje się postawić na pracę zdalną lub hybrydową.

W takim środowisku pracy stała łączność z internetem to absolutny must have. A komputer taki jak Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga z certyfikatem Intel EVO i wbudowanym modemem 5G gwarantuje, że będziemy gotowi do pracy w każdym miejscu, i o każdym czasie.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Intel

Lokowanie produktu
Najnowsze