REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

WWDC to przede wszystkim święto programistów. Co nowego pokazał Apple

Apple jest firmą konsumencką, a oczy użytkowników skierowane są na prowadzone przez nią prezentacje i konferencje. Nie zmienia to jednak faktu, że jedna z nich, czyli WWDC, jest wydarzeniem skierowanym przede wszystkim do programistów, tworzących rozwiązania na platformy firmy z Cupertino.

09.06.2021
18:31
WWDC to przede wszystkim święto programistów. Co nowego pokazał Apple
REKLAMA

Już sama nazwa konferencji zdradza wszystko: WWDC to po prostu World-Wide Developer's Conference. Po „orędziu”, czyli keynote, następuje kilka dni sesji poświęconych nowym narzędziom i bibliotekom programistycznym. Oto, co mogli docenić programiści na podstawie informacji przedstawionych przez Apple'a podczas pierwszego dnia WWDC 2021.

REKLAMA

Rozwój języka Swift

Ten bardzo młody język jest aktywnie rozwijany, również za pomocą społeczności open source. Jego kod źródłowy, co ciekawe, hostowany jest u konkurencji, czyli na należącym do Microsoftu GitHubie. Cały czas wprowadzane są nowe funkcje. Kilka z nich omawiano podczas prezentacji na WWDC 2021.

Programowanie współbieżne

Programowanie w asynchronicznych wątkach stało się prostsze dzięki wprowadzonym nowym słowom kluczowym. Jest to nowość, która pojawiła się wcześniej w swift-evolution, a teraz stała się oficjalną częścią języka.

Współbieżność zrealizowano standardowo i podobnie, jak w innych językach programowania (np. C#), czyli za pomocą słów kluczowych async oraz await i pojęcia actor, które jest odzwierciedleniem zadania uruchamianego w konkretnym wątku.

Xcode 13 i Xcode Cloud

Nowa wersja środowiska programistycznego od Apple'a przynosi przede wszystkim integrację z chmurą. Podobnie jak wcześniej w GitHubie i Azure, jesteśmy w stanie budować przebiegi logiczne uruchamiające testy jednostkowe budujące naszą aplikację, publikującą ją etc.

 class="wp-image-1741377"

Dodatkowo, dostajemy integrację z systemami kontroli wersji, tworzenia pull requestów i kolaboracji sieciowej (np. wspólnego debugowania czy komentowania kodu).

 class="wp-image-1741380"

Budowanie w chmurze zapewnione jest przez nową usługę - Xcode Cloud. Współpracuje ona również z Test Flight - środowiskiem to niejasnych testów aplikacji.

Nowe funkcje Swift Playgrounds

Swift Playgrounds to świetny, interaktywny samouczek zarówno programowania od podstaw, jak i języka Swift w szczególności. Można go używać zarówno na komputera Mac jak i na iPadach. I to właśnie ta druga platforma umożliwiła teraz tworzenie własnych aplikacji i nie tylko dzielenia się nimi (jak dotąd), z innymi użytkownikami Playgrounds, ale i publikowanie ich w sklepie.

 class="wp-image-1741392"
REKLAMA

Odbywać się do będzie za pomocą kompilacji w chmurze (Xcode Cloud). Dotąd w tym celu trzeba było przenieść projekt z Playgrounds do środowiska Xcode, dopiero wtedy możliwa była kompilacja i publikacja w AppStore.

WWDC potrwa do 11. czerwca, a wszystkie najważniejsze nowości opisali już wczoraj koledzy w osobnych tekstach na temat konferencji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA