REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Koniec chodzenia przez tydzień w tej samej bieliźnie. Wymyślili proszek do prania, który uszczęśliwi astronautów

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale to brzmi logicznie. Wyniesienie każdego kilograma ładunku na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosztuje grube tysiące dolarów. Nic zatem dziwnego, że astronauci nie zabierają ze sobą całej garderoby, nawet jeżeli lecą na ISS na długie miesiące.

23.06.2021
17:39
ISS staja kosmiczna przyszlosc stacji kosmicznej
REKLAMA

Z braku laku i z konieczności oszczędzania zasobów, wstając z łóżka na pokładzie stacji nie zawsze można założyć świeże, czyste ubranie. Jak dotąd astronauci muszą korzystać z tych samych ubrań wielokrotnie.

REKLAMA

Wkrótce zmiana w pralni na stacji kosmicznej

 class="wp-image-1758081"
Źródło: Procter&Gamble

Tide, jedna z marek należących do międzynarodowego koncernu Procter&Gamble postanowiła sprawdzić, czy uda jej się przygotować proszek do prania przystosowany do pracy w przestrzeni kosmicznej.

Zadanie jest zasadniczo proste: chodzi o to, aby detergent był w stanie usuwać plamy i zapachy, jednocześnie bezpiecznie korzystając z zaawansowanego systemu obiegu wody na pokładzie stacji kosmicznej.

REKLAMA

Pierwsze testy nowego proszku do prania (chyba pierwszy detergent tego typu, który wzbudza emocje) zaplanowano już na 2022 rok. W ramach misji PGTide firma planuje przetestować stabilność i skuteczność składników chemicznych w przestrzeni kosmicznej.

Paradoksalnie, opracowany przez P&G detergent może z czasem znaleźć także zastosowanie na Ziemi. Bardzo często można usłyszeć słuszny skądinąd argument: wiele urządzeń, z których korzystamy na dzisiaj, pierwotnie było przygotowywanych do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej. To może być jeden z tych przypadków. Wynalezienie proszku do prania na stacji kosmicznej, który nie będzie marnował niezwykle cennych tam zasobów wody, może z czasem trafić do naszych domów, w których z pewnością przydałyby się środki, które z jednej strony są w pełni degradowalne, ale także pozwalają oszczędzać wodę tutaj, gdzie powinniśmy dbać o jej zapasy jak najdłużej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA