REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Satya Nadella bierze wszystko jak Bill Gates. To już niemal władza absolutna

Następca Steve’a Ballmera ma powody do dumy. Microsoft nigdy w swojej historii nie radził sobie tak dobrze, jak za czasów panowania Satyi Nadelli. Zarząd korporacji zdecydował się nagrodzić bieżącego CEO nowym stanowiskiem, wzmacniając tym samym sam Microsoft.

17.06.2021
11:13
satya nadella awans
REKLAMA

Bill Gates wyniósł Microsoft z garażowej firemki eksperymentującej ze sprzedawaniem software’u bez hardware’u do globalnego monopolisty. Zrezygnował dopiero, gdy jego firma stała się obiektem postępowania antymonopolowego. Jego następca, Steve Ballmer, utrzymał ten stan rzeczy, dodatkowo zamieniając Microsoft w przewidywalną z punktu widzenia inwestorów dobrze naoliwioną maszynę. Aż w końcu przyszedł czas na Nadellę.

REKLAMA

Nowy prezes Microsoftu zdecydował się kontynuować strategię Ballmera polegającą na stawianiu na usługi chmurowe i ogólnie szeroko pojęty cloud computing. Nic dziwnego, wszak zanim został CEO Microsoftu, kierował sekcją chmurową firmy.

Wizjonerstwo Ballmera w tej konkretnej kwestii oraz konsekwentne jego realizowanie przez Nadellę sprawiło, że wspomniana wyżej dobrze naoliwiona maszyna wielokrotnie zwiększyła swoją wartość. Gdy Nadella przejmował stanowisko CEO w lutym 2014 r. cena za akcję Microsoftu wynosiła 38 dol. Dziś to kwota aż 257 dol.

Satya Nadella nowym przewodniczącym zarządu Microsoftu. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

Od teraz Nadella będzie pełnił rolę zarówno dyrektora generalnego Microsoftu, jak i przewodniczącego zarządu firmy. Taką podwójną rolę w historii tej korporacji pełniła tylko jedna osoba: współzałożyciel firmy, czyli Bill Gates. Nadella zastąpi tym samym dotychczasowego przewodniczącego Johna W. Thompsona.

Obowiązkami nowego przewodniczącego będzie kierowanie pracami zarządu, dbanie o ciągłość jego prac jak i o konsensus oraz przedstawianie lub reprezentowanie stanowisk czy zadań grupy poza jej obręb. Dodatkowo, jak czytamy w informacji prasowej Microsoftu, Nadella ma wykorzystać swoje głębokie zrozumienie działania firmy, by rozpoznawać właściwe strategiczne szanse i największe zagrożenia wraz z planem ich redukowania i przedstawiać wnioski zarządowi.

REKLAMA

Thomspon powróci na swoje poprzednie stanowisko, jakim jest członek zarządu odpowiedzialny za kontakt z dyrektorami działów. Będzie reprezentował niezależnych członków zarządu, odpowiadając za spotkania z nimi, ustalanie agendy spotkań czy ocenę pracy dyrektora generalnego.

Przy okazji, Microsoft ogłosił, że kwartalna dywidenda w wysokości 0,56 dol. będzie wypłacana akcjonariuszom w dniu 9 września 2021 r. Data byłej dywidendy to 18 sierpnia 2021 r., co oznacza, że jeśli ktokolwiek zostanie akcjonariuszem po tej dacie, nie otrzyma kolejnej wypłaty dywidendy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA