REKLAMA

Unia Europejska mówi: zdejmujcie obostrzenia, otwierajcie wszyscy te granice i jedziemy na wakacje

Za sprawą szczepień i paszportu covidowego wchodzimy w nowy etap pandemii: kiedy restrykcje powoli zostają wycofywane. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że wirus ciągle nam zagraża, ale jednocześnie chce umożliwić swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej.

01.06.2021 11.17
kontrola graniczna
REKLAMA

Kluczową rolę odegra w tym paszport covidowy, który bardziej oficjalnie nazywany jest unijnym cyfrowym certyfikatem Covid.

REKLAMA

Oczekujemy, że kraje członkowskie wykorzystają ten instrument najlepiej jak potrafią oraz rekomendację, która pozwala na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się - powiedział w Brukseli Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Komisja zakłada, że wewnątrz Unii obowiązywać będą zaproponowane przez nich zasady. Państwa członkowskie same jednak zdecydują, czy zastosują się do zaleceń.

Szczepionka była? Unia chce, żeby podróż była bezproblemowa

Każdy, kto jest 14 dni po drugiej dawce – bądź jest ozdrowieńcem i przyjął pierwszą – nie będzie musiał przechodzić testu ani kwarantanny. O szczepionce i przebytej chorobie świadczyć będzie właśnie cyfrowy certyfikat.

Kwarantanna zaś ma nie obowiązywać tych, którzy przeszli test (72 godziny dla testów PCR oraz 48 godzin dla szybkich testów antygenowych). Jednocześnie Komisja Europejska zastrzega, że państwa powinny wrócić do dawnych restrykcji, jeśli liczba zakażonych nagle znowu zacznie wzrastać.

Unia chciałaby premiować państwa oznaczone zielonym kolorem na covidowej mapie – czyli te kraje, w których liczba zakażonych jest nieduża. Obywatele nie byliby objęci restrykcjami przy przekraczaniu granic. Dla władz to zachęta, aby skuteczniej radzić sobie z pandemią, choćby poprzez namawianie ludzi do szczepień.

Komisja Europejska nie chce „rozdzielać” rodzin

Dlatego urząd proponuje, aby małoletni podróżujący z rodzicami byli „zwolnieni z kwarantanny, jeżeli rodziców nie obowiązuje kwarantanna, np. dlatego, że zostali oni zaszczepieni”.

REKLAMA

- Proces szczepień przebiega coraz szybciej, widzimy więc, że można stopniowo wznowić bezpieczne swobodne przemieszczanie się bez ograniczeń. Patrzymy w przyszłość z coraz większym optymizmem, jednak nadal musimy być ostrożni i zawsze stawiać ochronę zdrowia publicznego na pierwszym miejscu

– podsumowuje Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Warto dodać, że w Polsce tzw. paszport covidowy może obowiązywać nie tylko w trakcie podróży, ale również być przepustką do wejścia na koncert czy inne duże wydarzenie. Na razie żadnych konkretów nie ustalono, ale właśnie takie sugestie płyną ze strony rządu i ekspertów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA