1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Przeglądarka - marzenie gracza już na Androidzie i iOS. Opera GX Mobile wycina reklamy, ma kalendarz premier i gry za darmo

Lokowanie produktu

Po dwóch latach od premiery przeglądarki w wersji desktopowej, Opera GX trafia na Androida oraz iOS. To przeglądarka dedykowana graczom, z wieloma świetnymi, bardzo praktycznymi rozwiązaniami. Każdy zainteresowany może ją już bezpłatnie pobrać na swój smartfon.

28.06.2021
19:59
Świetna Opera GX dla graczy już na Androidzie oraz iOS

Przeglądarka internetowa stworzona z myślą o graczach? Taki program na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędny albo przekombinowany… dopóki sam nie zaczniesz z niego korzystać. Desktopowa Opera GX od prawie dwóch lat służy mi za kalendarz premier gier, a także jedno ze źródeł informacji dotyczących wirtualnej rozrywki oraz nowych technologii. Teraz Opera GX trafia na urządzenia mobilne i może ją przetestować każdy zainteresowany.

Mobilna przeglądarka dla graczy - co to właściwie oznacza?

Mogłoby się wydawać, że tworząc produkt dla graczy, będzie on przeładowany możliwościami, strasząc jednocześnie krzykliwym interfejsem. Inżynierowie Opery poszli jednak w zupełnie przeciwnym kierunku. Opera GX Mobile to rozwiązanie bardzo estetyczne i minimalistyczne, chociaż z dużą dozą personalizacji. Posiadacz smartfonu rozpoczyna swoją przygodę od wybrania jednego z czterech motywów oraz dwóch trybów działania - dziennego i nocnego.

Podczas samego przeglądania witryn, dodatkowy interfejs w zasadzie przestaje istnieć. Przeglądarka pozwala wykorzystać maksimum powierzchni ekranu, aby przeglądanie zasobów WWW było jak najwygodniejsze i jak najbardziej czytelne. Jeśli przeszkadzał wam pasek adresu czy widoczne ikony funkcji, to Opera GX na szczęście została ich pozbawiona.

Najważniejszym i najciekawszym elementem przeglądarki Opery jest jednak strona główna. Tutaj znajduje się masa elementów wyróżniających Operę GX na tle konkurencji. Z poziomu zakładki domowej mamy dostęp do agregatora informacji o grach wideo, przeglądarki najnowszych promocji, belki z nowymi zwiastunami czy nawet kolumny z darmowymi grami do zgarnięcia. Wszystko to podane w formie zunifikowanego interfejsu, wpisującego się w estetykę graczy, ale jednocześnie odpowiednią także dla starszych, bardziej wymagających użytkowników.

Opera GX Mobile posiada szereg unikalnych możliwości, przez które warto przetestować tę przeglądarkę.

Na początek warto wspomnieć o Flow. To rozwiązanie pozwalające zsynchronizować mobilną przeglądarkę z przeglądarką stacjonarną. Dzięki temu współdzielimy historię, ulubione witryny, zakładki, śledzone gry, loginy i wiadomości niezależnie od urządzenia, z którego aktualnie korzystamy. Jako osoba zamknięta w ekosystemie Apple'a, cieszę się na Flow podwójnie, ponieważ współpraca Opery na MacBooku oraz iPhonie przebiega wzorowo. Niestety, nie o każdym duecie tego typu mogę napisać podobne pochlebstwo.

Opera GX Mobile posiada także wbudowany bloker reklam, blokadę powiadomień o ciasteczkach oraz ochronę przed wydobywaniem kryptowalut. Możliwość włączenia blokera pojawia się przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki, a później mamy do niej dostęp z poziomu ustawień. Rozwiązanie działa bardzo skutecznie, co oczywiście stwierdzam z niejakim bólem, przeglądając zasoby serwisów Spider's Web. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspierać ulubione portale, wyłączając na nich filtr reklamowy.

Moim ulubionym miejscem w mobilnej Operze dla graczy jest GX Corner. To unikalna zakładka startowa z masą przydatnych, praktycznych rozwiązań. Z poziomu GX Cornera przeczytamy najnowsze wiadomości dotyczące gier wideo, agregowane z rozmaitych, ale godnych zaufania serwisów. Opera korzysta z serwisów zagranicznych, stawiając za priorytet prędkość informacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby angielski tekst przetłumaczyć na polski, ponieważ przeglądarka oferuje wbudowanego tłumacza, którego można w pełni zautomatyzować.

Drugim miejscem w GX Cornerze, z którego korzystam regularnie, jest kalendarz premier. Świetnie prowadzony, z możliwością wyboru interesujących nas platform: od komputerów osobistych, przez stacjonarne konsole wielu generacji, kończąc na hybrydowym Nintendo Switchu. Nie zabrakło nawet dedykowanej kategorii dla gier VR.

Bardzo praktyczną, korzystną dla graczy sekcją GX Cornera jest kolumna z nowymi darmowymi grami do zgarnięcia. Biorąc pod uwagę regularne rozdawanie dobrych produkcji na takich platformach jak GOG czy Epic Games Store, ten obszar przeglądarki ma szczególne znaczenie. Dzięki niemu żadna okazja nie przejdzie nam obok nosa i zawsze mamy pewność, że zgarniemy takie hity jak Control, Overcooked 2 czy GTAV, gdy są akurat rozdawane za darmo.

Będąc przy okazjach, GX Corner posiada własną sekcję z najnowszymi promocjami. Mobilna Opera agreguje cenowe cięcia z takich platform jak G2A czy Eneba. Algorytmy podsuwają nam pod nos te promocje, które cieszą się popularnością wśród graczy. Dzięki temu nie natniemy się na wyprzedaż, która nie jest przesadnie korzystna.

Posiadacze smartfonów z Androidem otrzymali dodatkowo unikalne rozwiązanie w postaci przycisku szybkiego reagowania FAB. Dzięki niemu w błyskawiczny sposób można uruchomić wyszukiwarkę, odpalić nową kartę, zamknąć okno czy przejść do ulubionego serwisu. Wszystko to wsparte haptycznym sprężeniem zwrotnym, według inżynierów Opery inspirowanym wibracjami odczuwalnymi podczas trzymania kontrolera do gier.

Opera GX Mobile jest już możliwa do pobrania na Androidzie oraz iOS. Oczywiście za darmo.

Przeglądarkę pobierzecie ze Sklepu Play na Androidzie oraz App Store dla iOS. Program można zintegrować z desktopową Operą GX, wykorzystując do tego celu automatycznie generowany kod QR oraz aparat we smartfonie.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze