REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Najbogatsi ludzie na świecie stawiają na energię jądrową. Gates oraz Buffett budują Natrium

Twórca Microsoftu i właściciel Berkshire Hathaway, z których każdy kiedyś był najbogatszym człowiekiem na świecie, planują wspólnie stworzyć niewielki, ale nowoczesny reaktor jądrowy.

08.06.2021
15:39
Najbogatsi ludzie na świecie stawiają na energię jądrową. Gates i Buffett budują Natrium
REKLAMA

Jakby tego było mało, reaktor ma powstać w Wyoming, czyli w stanie, w którym wydobywa się najwięcej węgla w Stanach Zjednoczonych. Więcej, reaktor powstanie w miejscu, w którym właśnie zamykana jest jedna z kopalni, aczkolwiek na razie szczegółów nie podano.

REKLAMA

Nie jest jednak tak, że obaj przedsiębiorcy dopiero teraz wpadli na taki pomysł. Bill Gates założył firmę TerraPower już 15 lat temu, a firma Berkshire Hathaway należąca do Warrena Buffetta jest z kolei właścicielem firmy energetycznej PacifiCorp.

W przeciwieństwie do klasycznych reaktorów jądrowych, Natrium będzie zasilany zupełnie nowym paliwem. Jeżeli system się sprawdzi, to może dołączyć do grona prawdziwie czystych źródeł energii takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Natrium będzie reaktorem prędkim chłodzonym sodem, o mocy 345 megawatów, który w szczycie będzie w stanie wytworzyć nawet 500 MW energii. Koszt budowy reaktora wyniesie ok. miliarda dolarów. Na jego wdrożenie do pracy będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Budowa reaktora powinna potrwać około siedmiu lat.

REKLAMA

Choć eksperci zwracają uwagę na ryzyko związane z zaawansowanymi reaktorami, tj. ich paliwo będzie wzbogacane w znacznie wyższym stopniu niż w aktualnie działających reaktorach, to jednak ogólnie minimalizują ilość wytwarzanych odpadów radioaktywnych.

Prezes TerraPower Chris Levesque przekonuje, że takie reaktory mogą wejść do powszechnego użytku już pod koniec obecnej dekady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA