REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

realme 8 5G kontra moto G50 - pojedynek smartfonów 5G do 1000 zł

Obecnie na rynku jest dostępnych zaledwie kilka smartfonów wyposażonych w łączność 5G oraz kosztujących mniej niż 1000 zł. Dlatego postanowiłem porównać dwa modele z tej półki cenowej, które mają największe szanse na odniesienie sukcesu: realme 8 5G oraz Motorola moto G50. Sprawdźmy, który z nich jest lepszy.

17.05.2021
18:28
realme 8 5G kontra moto G50 - pojedynek smartfonów 5G do 1000 zł
REKLAMA

Wiele osób może zastanawiać się, czemu w tym zestawieniu zabrakło modelu realme 7 5G, który przez dłuższy czas był jedynym smartfonem z 5G kosztującym mniej niż 1000 zł i który jest pod wieloma względami lepszy od wybranych przeze mnie modeli. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: realme 7 5G znika właśnie ze sprzedaży i już za chwilę nie będzie dostępny w sprzedaży. Postanowiłem się skupić na sprzętach, które zostaną na rynku na dłużej.

REKLAMA

Jakość wykonania

 class="wp-image-1711365"

Pod tym względem oba sprzęty prezentują się podobnie. Mamy tu do czyniania z dobrze spasowanymi obudowami wykonanymi w całości z plastiku. Obie nie trzeszczą, wydają się odpowiednio mocne oraz próbują w pewien sposób imitować szkło. Tak naprawdę tego typu obudowy to standard w półce cenowej do 1000 zł, gdzie ze względu na niską cenę trzeba szukać rozmaitych kompromisów. 

Werdykt: Remis.

Wyświetlacz

W obu smartfonach zastosowano 6,5-calowe ekrany IPS o częstotliwości odświeżania 90 Hz, ale to ten w realme 8 5G jest znacznie lepszy. Jest to przede wszystkim zasługa większej rozdzielczości, która wynosi 1080 x 2400 pikseli, w porównaniu do 720 x 1600 pikseli w moto G50. Przy tak dużej przekątnej różnica w rozdzielczości jest zauważalna gołym okiem.

Werdykt: Wygrywa realme 8 5G.

Wydajność

Pod względem mocy oba smartfony wypadają podobnie, jednak nieco lepsze wyniki występują na realme 8 5G z procesorem MediaTek Dimensity 700, który okazuje się szybszy od moto G50 z procesorem Snapdragon 480. Na korzyść realme 8 5G przemawia też fakt, że występuje on w wariancie z 6 GB RAM, podczas gdy moto G50 występuje wyłącznie w wariancie z 4 GB RAM. realme 8 5G ma też 128 GB pamięci wewnętrznej, a Motorola tylko 64 GB. W dodatku w przypadku realme można ją rozszerzyć za pomocą karty microSD nawet gdy korzystamy z dwóch kart SIM. W przypadku Motoroli musimy wybierać: albo karta microSD, albo druga karta SIM.

 class="wp-image-1711359"

Motorola ma inną korzyść, a mianowicie: czystego Androida, dzięki któremu telefon będzie działał jak nowy znacznie dłużej niż sprzęty z autorskim oprogramowaniem.

Werdykt: Wygrywa realme 8 5G.

Standardy łączności

Absolutny remis. W obu smartfonach mamy porty USB-C do ładowania, wyjścia słuchawkowe, łączność Wi-Fi 5, Bluetooth 5, NFC do płatności zbliżeniowych oraz, oczywiście, łączność 5G. 

Werdykt: Remis.

Akumulatory

 class="wp-image-1711356"

Oba smartfony są wyposażone w ogniwa o pojemności 5000 mAh, które powinny wystarczyć nawet na dwa dni bez ładowania. Jednak jeżeli chodzi o same ładowanie, zdecydowanie lepiej wypada to realme 8 5G, w przypadku którego czas uzupełniania energii jest znacznie krótszy. To zasługa zastosowanie ładowarki 18 W, podczas gdy Motorola do pudełka dodaję kostkę o mocy 10 W.

Werdykt: Wygrywa realme 8 5G.

Aparaty 

Po smartfonach za mniej niż 1000 zł nie można spodziewać się świetnego zestawu aparatów i tak jest też w tym przypadku. Oba aparaty są wyposażone w trzy oczka: standardowe, makro i wspierające tryb portretowy. W obu zabrakło bardzo użytecznego aparatu szerokokątnego i oba robią po prostu wystarczające zdjęcia, choć realme 8 5G robi minimalnie lepsze zdjęcia za pomocą głównego aparatu, a moto G50 za pomocą oczka makro. Generalnie żaden z tych smartfonów nie jest wymarzonym sprzętem mobilnego fotografa.

Werdykt: Remis.

Opłacalność

 class="wp-image-1711362"

Koszt realme 8 5G zaczyna się od 999 zł, zaś moto G50 od 899 zł. Smartfon Motoroli jest zatem tańszy, ale realme 8 5G jest od niego lepszy pod względem wyświetlacza, szybkości ładowania oraz wydajności. To sporo jak na tę małą różnicę w cenie. Dlatego w mojej opinii realme 8 5G chociaż jest nieco droższy, to okazuje się też bardziej opłacalny i warto do niego dorzucić dodatkowe 100 zł. 

Werdykt: Wygrywa realme 8 5G.

Podsumowanie

REKLAMA

Oba smartfony okazały się do siebie bardzo podobne, jednak ostatecznie lepszy okazał się model od realme 8 5G, który pod kilkoma względami góruje nad moto G50. Z kolei propozycja od Motoroli pod żadnym względem nie okazuje się lepsza, co najwyżej remisując z rywalem. Dlatego gdybym ja miał kupić tani smartfon z 5G, zdecydowanie postawiłbym na model od realme. Wydaje mi się, że obie firmy postawiły sobie za cel stworzenie jak najtańszego sprzętu z 5G, jednak Motorola trochę przesadziła. Dowodem tego jest chociażby bardzo przeciętny ekran, który w smartfonie z 2021 roku wygląda tak po prostu źle.

Werdykt: Wygrywa realme 8 5G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA