REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsunga zrolowało. Konkurencja może się zwijać. Oto Galaxy Z Roll

Samsung Galaxy Z Roll będzie nowym smartfonem ze zwijanym ekranem. Niespodziankę popsuł Samsungowi urząd patentowy.

20.05.2021
11:47
Samsunga zrolowało. Konkurencja może się zwijać. Oto Galaxy Z Roll
REKLAMA

Samsung ma już w ofercie dwa typy składanych smartfonów, czyli kompaktowego Galaxy Z Flipa i rozkładanego do formy tabletu Galaxy Z Folda. Wiemy jednak, że apetyt Koreańczyków jest znacznie większy. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o konferencji Display Week 2021, na której Samsung pokazał, że pracuje nad nowymi i absolutnie zwariowanymi typami ekranów.

REKLAMA

Wśród pomysłów i prototypów Samsunga znalazł się m.in. składany dwukrotnie smartfon, tablet rozkładany do formy monitora, czy też rozsuwany ekran zwiększający swoją powierzchnię bez potrzeby rozkładania konstrukcji.

 class="wp-image-1716750"

Mogliśmy się spodziewać, że te pomysły nie opuszczą fazy projektowe jeszcze długo, bądź wręcz nigdy, ale europejski urząd patentowy popsuł Samsungowi niespodziankę. Okazuje się, że Samsung zarejestrował nazwę nowego urządzenia o nazwie Z Roll.

Samsung Z Roll będzie pierwszym smartfonem tej firmy z rozwijanym ekranem.

 class="wp-image-1710768"

Nazwa Samsung Z Roll została oficjalnie zarejestrowana w kategorii „smartfony, telefony komórkowe, tablety, urządzenia telekomunikacyjne, pióra elektroniczne do smartfonów i tabletów”.

Z jednej strony mamy więc mówiącą wszystko nazwę Roll (czyli zwijanie), a z drugiej, mamy koncept Samsunga pokazujący smartfon ze zwijanym ekranem. Nie trzeba być Włodkiem Markowiczem, by połączyć kropki.

Galaxy Z Roll będzie zwiększał rozmiar tak, jak robił to dotychczas Oppo X 2021.

Sama idea smartfonów z rozwijanym ekranem nie jest do końca nowa, bo nad takimi urządzeniami pracowało już LG, TCL, czy Xiaomi. WIdzieliśmy kilka efektownych filmów, ale dotychczas tylko firma Oppo miała na tyle odwagi, by pokazać swój rozwijany smartfon w akcji i pozwolić go przetestować wybranym redakcjom w Polsce.

Oppo X 2021 robi ogromne wrażenie sposobem rozwijania ekranu, co możecie zobaczyć na naszym filmie. Cały proces wygląda wręcz nierzeczywiście, niczym render obserwowany na żywo. I choć smartfon nie trafia jeszcze do sprzedaży, to sprawia wrażenie gotowego, dopracowanego produktu, który mógłby z powodzeniem wchodzić na rynek.

Samsung Galaxy Z Roll najpewniej będzie działał na bardzo podobnej zasadzie. Podczas zwijania ekran będzie nawijał się na rolkę (lub dwie rolki), a cały proces zwijania i rozwijania będzie realizowany automatycznie, za sprawą silniczków.

REKLAMA

Wewnętrzna konstrukcja takiego urządzenia jest bardzo skomplikowana, m. in. z uwagi na fakt, że po rozłożeniu trzeba zapewnić sztywność całej konstrukcji, podpierając zarówno miękki elastyczny ekran, jak i plecki urządzenia składające się z dwóch elementów nachodzących na siebie. Bardzo możliwe, że taki koncept zniesie próbę czasu lepiej niż składane konstrukcje, które są już obecne na rynku.

Jak zwykle w takich wypadkach, nie znamy jeszcze żadnych szczegółów, ani tym bardziej oficjalnej daty wprowadzenia Galaxy Z Roll na rynek. Według wiarygodnych przecieków nowa generacja Samsungów Galaxy Z Flip 3 i Z Fold 3 może zadebiutować już w lipcu, ale nie sądzę, by razem z nimi debiutował Galaxy Z Roll. Podejrzewam, że na taki smartfon poczekamy jeszcze przynajmniej rok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA