REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak powinien wyglądać nowy iOS. Apple, zrób to

Skoro iOS pozwala już na tworzenie widżetów, zmianę ikon i dobór motywu na bazie jasności, to może czas pójść krok dalej? Projektant pokazuje ciekawy pomysł na nowe funkcje w iOS 15, które świetnie wpisałyby się w stylistykę Apple.

17.05.2021
9:14
Tak powinien wyglądać nowy iOS. Apple, zrób to
REKLAMA

iOS 13 zapoczątkował duże zmiany wizualne, dodając do systemu tryb ciemnym, ale to iOS 14 był prawdziwą rewolucją w kwestii personalizacji systemu iPhone’a. Apple pierwszy raz umożliwił dodawanie widżetów do ekranu głównego, a do tego pozwolił na zmianę wyglądu ikon aplikacji. Nigdy wcześniej iPhone nie pozwalał w takim stopniu konfigurować wyglądu ekranu głównego.

REKLAMA

Jaki będzie kolejny krok? Takie pytanie postawił przed sobą Peter Ortolani, który na łamach serwisu 9to5 Mac pokazał swój projekt nowości, które z powodzeniem mogłyby trafić do nadchodzącego iOS 15.

Pierwszym pomysłem na wygląd iOS 15 jest kolor akcentu. Ta drobna zmiana mogłaby bardzo odświeżyć wygląd.

 class="wp-image-1710291"

Projektant pokazał, jak w iOS 15 mógłby wyglądać kolor akcentu, czyli funkcja dobrze znana z desktopowego systemu macOS. Funkcja pozwala zdefiniować akcent kolorystyczny przewijający się w różnych miejscach systemu, np. przełącznikach w menu. Taka możliwość w połączeniu z doborem motywu jasnego lub ciemnego pozwoliłaby w bardzo dużym stopniu dostosować wygląd systemu do swoich preferencji.

Drugi pomysł do ciemne ikony w trybie ciemnym.

 class="wp-image-1710300"

Skoro tapeta może się dostosować do trybu ciemnego w iPhonie, to dlaczego nie mogłyby ikony? Projektant pokazał, jak mogłyby wyglądać ciemne ikony systemowe wbudowane wprost w iOS. W zależności od trybu mogłoby się zmieniać ich tło.

Ten pomysł wygląda na renderze nietypowo, bo do tej pory Apple nie stosowało takiego rozwiązania w swoich systemach. Każdy system ma jednolity zestaw ikon niezależnie od wyboru motywu.

Tryb Ambient w iPhonie.

Obecnie iOS pozwala na dobór jasnego lub ciemnego motywu. Można też zdecydować się na automatyczną zmianę regulowaną harmonogramem bądź godziną wschodu i zachodu Słońca. Projektant pokazuje jednak pomysł, by rozwinąć tę technologię o system czujników, czego efektem mógłby być tryb Ambient.

iPhone mógłby automatycznie zmieniać tryb na ciemny kiedy w otoczeniu zrobi się ciemno. Na pewno kojarzycie podobny mechanizm działający np. w Mapach Google, kiedy wjeżdżamy do tunelu. Tryb Ambient mógłby działać na podobnej zasadzie.

Czy nie czas na bardziej rozbudowane tapety w iOS 15?

 class="wp-image-1710297"
REKLAMA

Do tego wszystkiego 9to5 Mac przypomina o przecieku, który pojawił się przed premierą iOS 14. Pokazywał on nowy panel wyboru tapety, w którym mogliśmy stworzyć własne kompozycje na bazie zdjęć. Były to m.in. gradienty tworzone automatycznie. Taki panel faktycznie dobrze sprawdziłby się w iOS.

Wszystkie zaprezentowane wyżej rozwiązania to tylko pomysły. System iOS 15 powinniśmy zobaczyć już 7 czerwca, podczas konferencji Apple WWDC 2021. Wersja do pobrania zostanie jednak najpewniej udostępniona dopiero jesienią, wraz z premierą iPhone’a 13.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA