REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Znowu wygrywamy z pandemią. Minister podał przybliżony termin zdjęcia maseczek

Wygrywamy z pandemią, ale znowu nie do końca. Choć otwarcie gastronomii, klubów fitness czy powrót koncertów brzmi jak „stare, dobre czasy” to maseczki dalej będą przypominały o tym, że ciągle żyjemy w pandemii. Do kiedy? Jeszcze trochę – twierdzi minister zdrowia.

31.05.2021
11:29
maski
REKLAMA

W rozmowie z PAP Adam Niedzielski przyznał, że będzie rekomendował, aby nie pozbywać się maseczek w najbliższym czasie.

REKLAMA

Wakacje z maseczkami

Na zewnątrz już od 15 maja nie musimy mieć założonej maseczki. Inaczej jest w sklepach czy pubach, które zostały otwarte w piątek 28 maja. Chociaż weekendowe obserwacje każą sądzić, że w punktach gastronomicznych raczej zaleceń ministra zdrowia i tak nikt nie posłucha: większość już pozbyła się maseczek. Nawet płyny dezynfekujące nie witają nas przy wejściu, tylko trzeba się wysilić, żeby je odnaleźć. Naród przemówił i w większości pożegnał się z pandemią.

Takim optymistą nie jest jednak minister zdrowia, według którego maseczki powinny zostać z nami przynajmniej przez wakacje. „Epidemia się tli”, przyznał Adam Niedzielski, więc odpuszczenie wszystkich obostrzeń naraz to ryzykowny pomysł.

Pewną przestrogą jest Wielka Brytania, gdzie powoli rezygnowano z zakazów, po czym wirus powrócił. Głównie za sprawą indyjskiego wariantu. Jest bardzo groźny, bo posiada aż trzy mutacje (E484Q, L452R i P681R). Sprawiają, że wirus jest w stanie pokonać bariery przeciwciał wykształcone przez pacjentów, którzy mieli styczność z poprzednimi odmianami występującymi na Wyspach.

My na razie takich problemów nie mamy, ale do ogłoszenia wygranej z pandemią daleka droga – mimo optymizmu w postaci otwarcia gastronomii czy powrotu koncertów na powietrzu. Istotne są szczepienia i zachęcanie niezdecydowanych. Coraz głośniej przebąkuje się o tym, aby paszport covidowy obowiązywał nie tylko przy przekraczaniu granic.

Minister zdrowia zapowiada korzyści z zaszczepienia

REKLAMA

To samo sugeruje Adam Niedzielski. Wprawdzie nie zdradził, o jakich przywilejach może być mowa, ale przyznał, że „szczepienie może być benefitem, który pozwala wyłączyć kogoś z obostrzeń”. Wcześniej osoby z rządu przyznawały, że paszportem covidowym głównie zainteresowania jest branża odpowiedzialna za organizacje imprez i wydarzeń.

Paszport covidowy zacznie w Polsce obowiązywać już od 1 czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA