REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Kajko i Kokosz trafią na Switcha - akurat na 50. urodziny polskiego komiksu

Świetne wieści dla fanów komiksu Kajko i Kokosz. Powstaje nowa gra wideo na podstawie polskiego komiksu, która trafi na konsolę Nintendo Switch.

31.05.2021
18:11
kajko i kokosz switch gra nintendo kayko and kokosh 0
REKLAMA

W panteonie komiksowych bohaterów rodem z Polski zaszczytne miejsce zajmują Kajko i Kokosz, czyli postaci wykreowane przez nieżyjącego już Janusza Christę. Tytułowi słowiańscy wojowie z grodu kasztelana Mirmiła są takim lokalnym odpowiednikem Asteriksa i Obeliksa stworzonych przez Rene Goscinny’ego.

REKLAMA

Warto przy tym zaznaczyć, że przodkowie Kajko i Kokosza, czyli Kajtek i Koko, są znacznie starsi niż historia dziarskich Galów. Niedługo pojawi się też nowa gra na przenośne konsole z ich udziałem. Może ona przybliżyć te postaci, których geneza sięga lat 50 ubiegłego wieku, globalnemu odbiorcy.

Kajko i Kokosz z nową grą wideo, czyli Kayko and Kokosh na Switcha

Produkcją gry, a w zasadzie dwóch nowych gier na podstawie komiksu Kajko i Kokosz, zajmie się studio RedDeerGames, które nawiązało współpracę z fundacją Janusza Christy, Kreską. Na mocy podpisanej umowy Polacy stworzą dwie produkcje w tym barwnym uniwersum rodem z Polski, a pierwsza wedle planów zostanie wydana w ciągu najbliższego roku.

Z pierwszej zapowiedzi wynika, że nowe gry w uniwersum Kajko i Kokosza będą produkcjami na wyłączność na konsolę Nintendo Switch. Paulina Christa, czyli wnuczka twórcy kultowych słowiańskich wojów i szefowa fundacji rozwijanej na jego cześć, pokłada w tym projekcie, którego premiera zbiegnie się najpewniej z 50-leciem serii, ogromne nadzieje.

kajko i kokosz switch gra nintendo kayko and kokosh 1 class="wp-image-1731861"
Kajko i Kokosz trafią na Switcha pod tytułem Kayko and Kokosh

Kayko and Kokosh na konsolę Nintendo Switch nie będzie pierwszą grą o przygodach Kajko i Kokosza w historii.

Ich pierwsze przygody pojawiły się na łamach Wieczoru Wybrzeża w 1972 r., a kolejne wydawano przez dwie dekady aż do 1992 r. Zaledwie dwa lata później gra wideo Kajko i Kokosz bazująca na obu postaciach trafiła na Amigę, którą rok później przesortowano na pecety w rozszerzonej wersji pod tytułem Kajko i Kokosz w krainie Borostworów.

REKLAMA

Oprócz tego za życia Christy pojawiły się gry takie jak Kajko i Kokosz: Szkoła latania (2005), Kajko i Kokosz 2: Cudowny lek (2006), a po śmierci twórcy komiksu wydano jeszcze Kajko i Kokosz: Mirmiłowo Wielkie, Podstęp kaprala i Rozprawa z Hodonem (2012). Wszystkie trzy gry dostały też zbiorczą reedycję w 2012 r. pod tytułem Kajko i Kokosz: Twierdza czarnoksiężnika.

Warto też nadmienić, że Kajko i Kokosz przeżywają drugą młodość za sprawą m.in. bardzo udanego animowanego serialu, który zadebiutował na platformie Netflix w lutym tego roku. Do tego trwają prace nad aktorską adaptacją w formie filmu, a Egmont wydaje teraz komiks Kajko i Kokosz: Nowe przygody, za który odpowiadają Maciej Kur (scenariusz) i Sławomir Kiełbus (rysunki). W tym roku pojawi się też musical inspirowany komiksem w warszawkim Teatrze Syrena.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA