1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Masz już dość kiepskiego internetu? Weź sprawy w swoje ręce i kup porządny router

Lokowanie produktu

Masz już dość problemów z internetem w domu? Chciałbyś wreszcie pooglądać filmy i pograć w gry online w prawdziwie komfortowych warunkach? Najwyższa pora wyposażyć się we własny router.

31.05.2021
7:53
Huawei Wi-Fi

Routery dostarczane klientom przez operatorów świadczących usługi dostępu do internetu stacjonarnego to zwykle podstawowe modele w ofercie producentów sprzętu sieciowego. Nie powinno to jednak dziwić — dostawcy szerokopasmowych łącz, podobnie jak wszystkie inne przedsiębiorstwa świata szukają oszczędności.

Wszystkie pojedyncze złotówki zaoszczędzone na sprzęcie przekazywanym klientom, jeśli przemnoży się je przez liczbę abonentów, sumują się do całkiem przyjemnej kwoty w skali kraju. Do tego wielu użytkownikom taki sprzęt i tak w zupełności wystarcza. Co jednak w przypadku osób, które mają większe wymagania? Pozostaje im kupić własny router.

Jak wybrać router do domu?

Przed udaniem się na zakupy należy się upewnić, czy możemy wymienić sprzęt sieciowy operatora na własny lub dołączyć go do domowej sieci. Na szczęście większość dostawców usług nie robi tu problemów, a ich abonenci podpinają swoje urządzenie bezpośrednio do kabla wystającego ze ściany lub do sprzętu sieciowego dostawcy usług, np. w trybie bridge.

Po upewnieniu się, że operator nie zablokował możliwości korzystania ze swojego sprzętu, konsumentowi pozostaje już tylko jedno: wybór modelu adekwatnego do potrzeb — bo przecież inne urządzenie wybiera się z myślą o małym i przytulnym mieszkaniu, a inny montuje się w ogromnym domu z ogrodem. Na szczęście w ofercie firmy Huawei można na szczęście znaleźć sprzęt sieciowy na każdą okazję.

Huawei Wi-Fi WS5200 class="wp-image-1724613"
Za podstawowy router w ofercie firmy Huawei płaci się jedynie 159 zł

Huawei Wi-Fi WS5200 na dobry początek

Podstawowy router Huawei do mieszkań o małym niewielkim metrażu wyceniony został na zaledwie 159 zł. W tej cenie dostajemy urządzenie z dwurdzeniowym procesorem, które przesyła dane z przepustowością dochodzącą do 1167 Mb/s w ramach sieci domowej w standardzie Wi-Fi 5 (czyli Wi-Fi ac).

Obudowa routera Huawei WS5200 o wymiarach 205 mm x 120 mm x 36,8 mm ma biały kolor. Urządzenie obsługuje częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz w technologii MU-MIMO, a w jego obudowie zamontowano aż cztery anteny. Na pokładzie nie zabrakło też portu WAN oraz trzech portów Ethernet zapewniających transfer rzędu 1 Gb/s.

Huawei Wi-Fi AX3 router class="wp-image-1724619"
Huawei Wi-Fi AX3 dostępny jest w wersji dwu- i czterordzeniowej

Huawei Wi-Fi AX3 w dwóch odsłonach

Dla nieco bardziej wymagających klientów dobrym rozwiązaniem będzie Huawei Wi-Fi AX3, czyli kosztujący jedynie 249 zł w wersji dwurdzeniowej lub 299 zł w wersji czterordzeniowej router obsługujący Wi-Fi 6, czyli Wi-Fi ax (2x2, MU-MIMO). Urządzenie zapewnia przepustowość rzędu blisko 3000 Mb/s w ramach sieci domowej (574 Mb/s dla częstotliwości 2,4 GHz i 2402 Mb/s przy częstotliwości 5 GHz).

Dzięki zaawansowanej modulacji transmisji 1024-QAM w kanale o szerokości 160 MHz prędkość pojedynczego strumienia Wi-Fi 6 to aż 1,2 Gb/s, co jest wartością trzykrotnie wyższą niż w przypadku Wi-Fi 5. Zwiększona jest też liczba urządzeń, które sprzęt może obsłużyć naraz (z 32 do 128). Można liczyć też na mniejsze opóźnienia (trzykrotnie) i mniejsze zużycie energii (o 30 proc.).

Huawei Wi-Fi AX3 sprawdzi się w mieszkaniach oraz piętrowych domach o sporej powierzchni, gdyż sygnał Wi-Fi 6 jest w stanie pokonać więcej niż jedną ścianę, a także potrafi przenikać kondygnacje. W jego białej obudowie urządzenia o wymiarach 225 mm x 159,2 mm x 39,7 mm znalazło się miejsce na wejście WAN oraz trzy wejścia Ethernet o przepustowości 1 Gb/s.

Routery Huawei Wi-Fi AX3 kupisz w sklepie huawei.pl za 249 zł w wersji Dual Core i 299 zł w wersji Quad Core.

Huawei Wi-Fi Mesh class="wp-image-1724622"
System typu mesh marki Huawei sprawdzi się w domu z ogrodem

Huawei Wi-Fi Mesh, czyli zestaw dwóch lub trzech routerów

Dla najbardziej wymagających klientów Huawei przygotował zestaw typu mesh, który pozwala łączyć w ramach jednej sieci domowej więcej niż jedno urządzenie dostępowe. To rozwiązanie dla osób, które chcą dostęp do bardzo wysokiej przepustowości sieci bezprzewodowej w więcej niż tylko jednym pomieszczeniu.

W sprzedaży dostępne są zestawy Huawei Wi-Fi Mesh składające się z dwóch lub trzech białych routerów o okrągłej podstawie i wymiarach 104 mm x 210 mm. Ich maksymalna przepustowość wynosi do 2 134 Mb/s do 400 Mb/s w sieci 2,4 GHz i do 867 Mb/s przy częstotliwości 5 GHz), a w obudowie znalazło się miejsce na port WAN oraz trzy wejścia Ethernet w standardzie 1 Gb/s.

Zestaw wyposażonych w czterordzeniowe procesory routerów Huawei Wi-Fi Mesh sprawdzi się nie tylko w wielokondygnacyjnym domu, ale również poza nim, np. na ogrodzie. Łącznie jest w stanie obsłużyć do 400 m2 (dwa routery) lub nawet do 600 m2 (trzy routery) powierzchni.

Routery Huawei Wi-Fi Mesh kupisz w sklepie huawei.pl za 699 zł (w dwupaku) lub za 999 zł (w trójpaku).

*Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze