REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Poradniki

Gry na PlayStation - jak płacić, jak odzyskać pieniądze, jak dostać fakturę? Poradnik

Gdzie kupować nowe gry, żeby zabawa na PlayStation kosztowała nas dużo czasu, ale mało pieniędzy?

19.05.2021
15:38
gdzie-kupic-gry-na-playstation.jpg
REKLAMA

Z tego tekstu dowiesz się:

REKLAMA

Tam, gdzie najbezpieczniej, czyli w PlayStation Store

Konto w PlayStation Store działa podobnie jak w innych tego typu sklepach internetowych, np. Originie. Zakładamy profil, podpinamy kartę płatniczą i możemy zaczynać zakupy. Mamy tam dostęp do naszego ustawień i posiadanej biblioteki gier, którą w każdym momencie możemy powiększyć o nowe zdobycze. W zakładce z grami znajduje się kilka kategorii - gry na PS5, PS4, VR i PlayStation Plus. 

Gdy wybierzemy w PS Store posiadany sprzęt, na który chcemy kupić grę, pojawią się kategorie. Hity, jak sama nazwa wskazuje to najpopularniejsze teraz gry. Nowości oraz wkrótce, to gry bezpośrednio po premierze i jeszcze przed nią. W okazjach znajdziemy oferty rabatowe. Przykładowo obecnie można kupić np. FIFE 21 przecenioną z 299 zł na 125,95 zł. 

Kupowanie gier w PlayStation Store jest o tyle wygodne, że kupujemy tak naprawdę klucz zapisany na naszym koncie. Nie musimy martwić o zgubioną czy zarysowaną płytę, bo cała nasza kolekcja znajduje się na naszym koncie. 

Gry w abonamencie, czyli PlayStation Plus

Płacąc za PlayStation Plus mamy dostęp do dodatkowych rabatów tylko dla subskrybentów, przedpremierowego dostępu do gier czy możliwości wieloosobowej gry online. 

Dodatkowo co miesiąc dostajemy dwie nowe gry w ramach abonamentu. Zostaną one dodane do naszej biblioteki już na zawsze. Od nas zależy, czy chcemy płacić za ofertę miesięczną, kwartalną czy roczną. Ta ostatnia oczywiście opłaca się najbardziej i wyniesie 240 zł za rok użytkowania, czyli 20 zł miesięcznie. 

Jak kupować w PlayStation Store?

Kupowanie gier w PlayStation Store jest naprawdę proste. Potrzebujemy oczywiście konta, do którego podpięta jest nasza karta płatnicza. Płacąc za gry w PlayStation Store, mamy więc do wyboru płatności poprzez kartę American Express, MasterCard, Visę oraz Paysafecard. Oprócz tego istnieje możliwość połączenia z naszym kontem w PS Store usługi PayPal i wybrania jej jako domyślnej formy płatności. Możemy także doładowywać nasz portfel PSN, z którego pobierane będą środki przy każdym następnym zakupie. 

Jak dokonać zwrotu w PS Store?

Jeśli jesteśmy niezadowoleni z naszego zakupu, możemy się także ubiegać o zwrot środków, zarówno za gry, zamówienia przedpremierowe jak i subskrypcję.  W każdej sytuacji wygląda to trochę inaczej. 

Teoretycznie zawsze mamy na zwrot 14 dni, ale w przypadku gier czy dodatków o zwrot możemy ubiegać się tylko, jeśli nasza gra nie została jeszcze pobrana lub jeśli obarczona jest jakimś błędem.

W przypadku subskrypcji kwota, która zostanie nam zwrócona, będzie zależała od stopnia wykorzystania usługi i o tyle może zostać pomniejszona.

Zamówienia przedpremierowe możemy zwrócić w każdym momencie przed premierą lub - jak w przypadku „zwykłych” gier - do 14 dni od daty zakupu, jeśli gra nie została jeszcze pobrana. Wszystkie środki zwrócone zostaną tą samą metodą, jaką została dokonana płatność. 

Jak kupić grę PS na fakturę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo niejednoznaczna. Sony tłumaczy, że „konsola PlayStation oraz usługi przeznaczone są do użytku domowego”, stąd brak możliwości uzyskania faktury VAT.

Mimo że Sony nie daje możliwości zakupu gier online na fakturę na firmę, mamy dwa rozwiązania tego problemu. Pierwsze i chyba trochę łatwiejsze, to zwyczajnie pofatygowanie się do sklepu stacjonarnego lub poszukanie danej gry w jednym z elektromarketów, np. w sklepie online. 

Drugim rozwiązaniem jest zakup na fakturę tzw. zdrapki doładowującej, którą możemy później wykorzystać w PlayStation Store. Możemy je znaleźć w różnych elektromarketach, kioskach czy Empiku i za ich pomocą kupić później dowolną grę bezpośrednio na naszym PS. 

REKLAMA

A jeśli nie w PlayStation Store, to gdzie?

Kupowanie gier w PlayStation Store jest najpewniejszym rozwiązaniem, jednak przez to także najdroższym. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy pozyskać grę w wersji pudełkowej. Warto szukać promocji w elektromarketach i sklepach online. Jeśli chcemy zaoszczędzić jeszcze bardziej, możemy kupić gry używane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA