REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Gry PlayStation już nie tylko na konsolach i PC. Sony planuje wielką ofensywę mobilną na 2022

Sony Interactive Entertainment kontynuuje strategię ostrożnego, kontrolowanego rozszerzania wpływów na nowe rynki. Po tym, jak firma rozpoczęła wydawanie części konsolowych gier na wyłączność na Steam, przychodzi kolej na urządzenia mobilne.

27.05.2021
19:48
Sony planuje wielką ofensywę PlayStation na smartfony
REKLAMA

Premiera gier na wyłączność z PlayStation na Steam to mądry, dobrze realizowany ruch Sony. Z jednej strony korporacja maksymalizuje zyski i dociera do nowych grup odbiorców na rynku PC. Z drugiej Sony nie osłabia siły własnych konsol, jak robił to Microsoft. Na Steam debiutują bowiem tylko starsze tytuły, które wytraciły już swój sprzedażowy impet na platformach PlayStation. Mimo kilku lat na karku, gry Sony sprzedają się na Steam bardzo dobrze, co inspiruje korporację do jeszcze szerszej ekspansji.

REKLAMA

Prezes SIE Jim Ryan przyznał, że marki Sony rozpoczną inwazję na urządzenia mobilne już w 2022 r.

Podczas spotkania z inwestorami Ryan wskazał marzec 2022 r. jako początek nowej ekspansji Sony na systemy Android oraz iOS. Gdy prezes korporacji podaje tak konkretną datę, oznacza to, iż powstają już projekty przygotowane z myślą o smartfonach i tabletach, a także zostały wskazane skonkretyzowane okna premierowe. Nie wiadomo jednak, które marki i serie trafią na urządzenia mobilne jako pierwsze.

 class="wp-image-715161"

Sony może wybrać między dwoma podstawowymi ścieżkami mobilnej ekspansji. Pierwsza zakłada przygotowywanie portów starszych gier PlayStation dopasowanych do urządzeń mobilnych. Podobnie działa np. Square Enix, wydając na Androida oraz iOS pełnoprawne odsłony Final Fantasy. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak tworzenie zupełnie nowych aplikacji - najczęściej darmowych - uwzględniających specyfikę platform mobilnych. Tak działa np. Nintendo, przemycając na smartfony swoje czołowe marki, jak Pokemony, Fire Emblem czy Super Mario.

Jednocześnie Ryan podkreślił, że Sony w dalszym ciągu będzie wydawać gry na Steam. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym wielkim tytułem oddanym w ręce komputerowych graczy będzie pełne akcji Uncharted 4. Wcześniej użytkownicy Steam mogli kupić survival Days Gone oraz Horizon Zero Dawn z otwartym światem. Oba tytuły zaliczyły bardzo dobre debiuty sprzedażowe na PC i wydaje się, że w przypadku Uncharted 4 będzie podobnie.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy w Sony marzą o mobilnej ekspansji.

 class="wp-image-1727712"
Uncharted: Fortune Hunter wciąż można pobrać na smartfon
REKLAMA

Większość czytelników Spider’s Web na pewno pamięta ciekawy eksperyment w postaci smartfonu Xperia Play. Urządzenie miało swoich fanów, ale nie doczekało się wsparcia ze strony Sony na odpowiednim poziomie. Szkoda, bo koncepcja niezłego smartfonu połączonego ze świetnym padem i oficjalnym emulatorem umożliwiającym uruchamianie gier z pierwszego PlayStation to coś, co nawet dzisiaj chętnie był przytulił.

Nie zapominajmy także, że Sony już wcześniej wydało kilka mobilnych gier, stworzonych z myślą o smartfonach. Mam tutaj na myśli aplikację Run Sackboy! Run! wykorzystującą popularność serii LittleBIGPlanet czy Uncharted: Fortune Hunter. Żaden z tych tytułów nie odniósł jednak spektakularnego sukcesu. Zdaje się jednak, że tym razem Sony podejdzie do tematu ambitniej, angażując więcej środków i zasobów aby zaistnieć w App Store oraz Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA