Tech  /  Artykuł

Nawet głuchy usłyszy różnicę. Dzięki adapterowi Belkin skorzystasz z Apple Music na starym sprzęcie

Picture of the author

Każdy głośnik może być bezprzewodowy, każde słuchawki zadziałają z Apple Music Lossless. Umożliwi to adapter Belkin Soundform Connect.

Adaptery Bluetooth, umożliwiające bezprzewodowe połączenie ze starym sprzętem audio, nie są niczym nowym. Jednak adaptery pozwalające zrobić to samo w Apple’owskim standardzie AirPlay są prawdziwą rzadkością.

Nowy adapter Belkin Soundform Connect jest bodajże pierwszym oficjalnie certyfikowanym adapterem obsługującym standard AirPlay 2. Kosztuje raptem 99 dol., czyli mniej niż 500 zł i chcesz go kupić, jeśli planujesz korzystać z bezstratnego audio w Apple Music.

Adapter Belkin Soundform Connect to idealne uzupełnienie oferty Apple Music.

Nie każdy ma w domu inteligentne, bezprzewodowe głośniki. Sprzęt audio ma to do siebie, że starzeje się bardzo powoli, więc nadal nie brakuje konsumentów, którzy mają w domu kilku/kilkunastoletnie zestawy HiFi, które grają zupełnie w porządku, albo nawet lepiej od współczesnych modeli w podobnej klasie.

To właśnie do takich sprzętów dedykowany jest adapter AirPlay 2 od Belkina. Ma on umożliwić połączenie w Apple’owskim standardzie ze wszystkimi głośnikami i słuchawkami, które same w sobie nie są bezprzewodowe.

Adapter Belkin Soundform Connect

Urządzenie i jego konfiguracja nie mogły być prostsze. Soundform Connect to niewielki, czarny bloczek o wymiarach 43,4 x 62 x 19 mm, zasilany przez USB-C, z dwoma wyjściami audio: optycznym oraz 3,5 mm. Można go więc połączyć zarówno z głośnikami/słuchawkami, jak i z resztą osprzętu HiFi, np. dedykowanym amplitunerem albo nawet soundbarem.

Po podłączeniu urządzenie od razu pojawia się w sieci AirPlay 2 - wystarczy wybrać źródło w aplikacji odtwarzającej muzykę czy wideo na sprzęcie Apple’a.

Data premiery tego urządzenia jest moim zdaniem nieprzypadkowa. Wszak Apple dopiero co ogłosił, iż od czerwca w Apple Music bez dodatkowych opłat pojawią się pliki w formacie ALAC, czyli pliki Lossless, o próbkowaniu 16-bit/44,1 kHz. A tak się składa, że właśnie taką przepustowość oferuje standard AirPlay 2 i z taką jakością jest w stanie przesłać muzykę adapter Belkin Soundform Connect. Nie jest tylko jasne, jak duża strata jakości zajdzie na fizycznych wyjściach z adaptera, gdyż Belkin nie chwali się, jakiego typu DAC jest tam zastosowany.

To dopiero początek.

Osobiście spodziewam się w najbliższych miesiącach prawdziwej eksplozji popularności tego typu adapterów. Zarówno takich niedrogich, bez bajerów, jak ten od Belkina, jak i urządzeń łączących w sobie potężny DAC czy wzmacniacz słuchawkowy ze standardem AirPlay 2.

Do niedawna nie miało to sensu, bo muzyka dostępna w Apple Music była na tyle niskiej jakości, że nie miało znaczenia, czy strumieniujemy ją przez Bluetooth, czy AirPlay, czyli przez WiFi. Teraz jednak różnica będzie ogromna, bo AirPlay 2 ma znacznie wyższą przepustowość od łączności Bluetooth i umożliwia transmisję plików Lossless w pełnej jakości.

To teraz jeszcze poprosimy słuchawki Apple AirPods z łącznością AirPlay i skończmy już tę debatę, czy bezstratnie skompresowane audio w serwisie streamingowym ma sens. Ma i nawet przysłowiowo "głuchy" konsument usłyszy różnicę, bo jest ona mniej więcej tak wielka, jak między rozdzielczością FullHD a 4K w telewizorach. A jak pokazuje Belkin Soundform Connect, wcale nie trzeba będzie wydawać majątku, by skorzystać z tej wysokiej jakości.