REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nawet głuchy usłyszy różnicę. Dzięki adapterowi Belkin skorzystasz z Apple Music na starym sprzęcie

Każdy głośnik może być bezprzewodowy, każde słuchawki zadziałają z Apple Music Lossless. Umożliwi to adapter Belkin Soundform Connect.

21.05.2021
8:05
Adapter Belkin z AirPlay 2, czyli Apple Music na starym sprzęcie
REKLAMA

Adaptery Bluetooth, umożliwiające bezprzewodowe połączenie ze starym sprzętem audio, nie są niczym nowym. Jednak adaptery pozwalające zrobić to samo w Apple’owskim standardzie AirPlay są prawdziwą rzadkością.

REKLAMA

Nowy adapter Belkin Soundform Connect jest bodajże pierwszym oficjalnie certyfikowanym adapterem obsługującym standard AirPlay 2. Kosztuje raptem 99 dol., czyli mniej niż 500 zł i chcesz go kupić, jeśli planujesz korzystać z bezstratnego audio w Apple Music.

Adapter Belkin Soundform Connect to idealne uzupełnienie oferty Apple Music.

Nie każdy ma w domu inteligentne, bezprzewodowe głośniki. Sprzęt audio ma to do siebie, że starzeje się bardzo powoli, więc nadal nie brakuje konsumentów, którzy mają w domu kilku/kilkunastoletnie zestawy HiFi, które grają zupełnie w porządku, albo nawet lepiej od współczesnych modeli w podobnej klasie.

To właśnie do takich sprzętów dedykowany jest adapter AirPlay 2 od Belkina. Ma on umożliwić połączenie w Apple’owskim standardzie ze wszystkimi głośnikami i słuchawkami, które same w sobie nie są bezprzewodowe.

Belkin adapter AirPlay 2 class="wp-image-1717923"
Adapter Belkin Soundform Connect

Urządzenie i jego konfiguracja nie mogły być prostsze. Soundform Connect to niewielki, czarny bloczek o wymiarach 43,4 x 62 x 19 mm, zasilany przez USB-C, z dwoma wyjściami audio: optycznym oraz 3,5 mm. Można go więc połączyć zarówno z głośnikami/słuchawkami, jak i z resztą osprzętu HiFi, np. dedykowanym amplitunerem albo nawet soundbarem.

Po podłączeniu urządzenie od razu pojawia się w sieci AirPlay 2 - wystarczy wybrać źródło w aplikacji odtwarzającej muzykę czy wideo na sprzęcie Apple’a.

Belkin adapter AirPlay 2 Apple Music class="wp-image-1717917"

Data premiery tego urządzenia jest moim zdaniem nieprzypadkowa. Wszak Apple dopiero co ogłosił, iż od czerwca w Apple Music bez dodatkowych opłat pojawią się pliki w formacie ALAC, czyli pliki Lossless, o próbkowaniu 16-bit/44,1 kHz. A tak się składa, że właśnie taką przepustowość oferuje standard AirPlay 2 i z taką jakością jest w stanie przesłać muzykę adapter Belkin Soundform Connect. Nie jest tylko jasne, jak duża strata jakości zajdzie na fizycznych wyjściach z adaptera, gdyż Belkin nie chwali się, jakiego typu DAC jest tam zastosowany.

To dopiero początek.

Osobiście spodziewam się w najbliższych miesiącach prawdziwej eksplozji popularności tego typu adapterów. Zarówno takich niedrogich, bez bajerów, jak ten od Belkina, jak i urządzeń łączących w sobie potężny DAC czy wzmacniacz słuchawkowy ze standardem AirPlay 2.

REKLAMA

Do niedawna nie miało to sensu, bo muzyka dostępna w Apple Music była na tyle niskiej jakości, że nie miało znaczenia, czy strumieniujemy ją przez Bluetooth, czy AirPlay, czyli przez WiFi. Teraz jednak różnica będzie ogromna, bo AirPlay 2 ma znacznie wyższą przepustowość od łączności Bluetooth i umożliwia transmisję plików Lossless w pełnej jakości.

To teraz jeszcze poprosimy słuchawki Apple AirPods z łącznością AirPlay i skończmy już tę debatę, czy bezstratnie skompresowane audio w serwisie streamingowym ma sens. Ma i nawet przysłowiowo "głuchy" konsument usłyszy różnicę, bo jest ona mniej więcej tak wielka, jak między rozdzielczością FullHD a 4K w telewizorach. A jak pokazuje Belkin Soundform Connect, wcale nie trzeba będzie wydawać majątku, by skorzystać z tej wysokiej jakości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA