REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Gry z Xboksa w przeglądarce - mamy screeny webowego xClouda

xCloud, czyli streaming gier w ramach subskrypcji Xbox Game Pass, zadziała niedługo w przeglądarce internetowej. Do sieci trafiły screeny prezentujące usługę w akcji.

15.02.2021
19:19
xcloud web streaming xbox game pass
REKLAMA

Subskrybenci usługi Xbox Game Pass od dawna mogą liczyć na opcję grania w gry w trybie wieloosobowym, darmowe gry co miesiąc przypisywane na stałe do konta i możliwość instalowania gier z przepastnej bazy wzbogaconej niedawno o usługę EA Play. Do tego doszła niedawno funkcja xCloud, czyli streaming gier z chmury. Dzięki temu rozwiązaniu na ekran użytkownika przesyłany jest obraz produkcji uruchamianej na serwerze. Na podobnej zasadzie działają takie usługi jak GeForce Now i Google Stadia oraz niedostępne w naszym kraju PlayStation Now i Amazon Luna.

REKLAMA

W pierwszej kolejności xCloud od Microsoftu trafił na smartfony z systemem Android (podczas gdy Apple nie wpuścił tej usługi do App Store’u), ale to dopiero początek. Od tygodni spodziewamy się premiery usługi w wersji na pecety z Windowsem i mieliśmy już okazję na nią rzucić okiem. Z początku myśleliśmy, że i w tym przypadku aplikacja będzie niezbędna do zabawy, ale zanosi się na to, iż gry z Xboksa będzie można uruchamiać bezpośrednio w przeglądarce internetowej — zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach Apple’a.

Jak wygląda webowa wersja xCloud?

Menu usługi w desktopowej przeglądarce wygląda niczym rozciągnięta wersja ze smartfona. Pełne jest tam kafli ułożonych w poziome rzędy. Na samej górze znalazł się pasek z wyszukiwarką, podczas gdy nieco niżej umieszczono sekcje z niedawno dodanymi grami oraz listę tytułów, które niedługo znikną z biblioteki. Dalej umieszczono kategorie oraz listę wszystkich gier.

REKLAMA

Oprócz tego w ramach interfejsu xCloud w przeglądarce można znaleźć ogromne kafle polecające konkretne gry (zapewne będą to tytułu bezpośrednio od Microsoftu lub jego najbliższych partnerów) oraz listę gier uruchamianych ostatnio. Dzięki tej ostatniej sekcji powrót do ogrywanych uprzednio produkcji będzie wymagał zaledwie jednego kliknięcia. To, co pozostaje tajemnicą, to parametry techniczne usługi.

Można rozsądnie założyć, że będziemy mieli tutaj do czynienia z taką samą rozdzielczością, czyli 720p, jak w przypadku aplikacji mobilnej. Ciekawe też, czy z xCloudem poradzi sobie destkopowe Safari, gdyż to właśnie w tej przeglądarce usługa powinna być uruchamiana na iPhone’ach i iPadach. Jak na razie jednak w przypadku desktopów mowa jest jak jedynie o przeglądarkach opartych o Chromium (czyli np. Chrome, Edge i Operze).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA