REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec ręcznego wklepywania. Android 12 ułatwi udostępnianie haseł do Wi-Fi

Macie już dość wpisywania na nowych sprzętach haseł do Wi-Fi lub podawania znajomym długich i skomplikowanych haseł do routera? Android 12 może otrzymać funkcję, która to ułatwi.

21.01.2021
10:49
wi-fi android 12
REKLAMA

Ręczne wpisywanie haseł na nowych sprzętach lub dyktowanie ich np. znajomym lub członkom rodziny bywa bardzo uciążliwe, jeśli faktycznie zabezpieczymy domową sieć ciągiem znaków w postaci losowych cyfr i liter o różnej wielkości. Na szczęcie Google już półtora roku temu w ramach Androida 10 poczynił pierwsze kroki w celu uproszczenia dzielenia się hasłami do Wi-Fi, gdy dodał opcję generowania i skanowania kodów QR, ale firma nie osiadła na laurach.

REKLAMA

Android 12 może jeszcze bardziej uprościć udostępnianie haseł do Wi-Fi

Jak podaje portal XDA Developers, Google może wdrożyć w ramach systemu Android 12 funkcję, która usprawni panel udostępniania danych pomiędzy posiadaczami smartfonów z zielonym robotem. Tę konkretną nowość zaproponował w ramach Android Open Source Project inżynier Google’a, Abel Tesfaye.

Jeśli tylko ta propozycja Google’a zostanie wdrożona do finalnej wersji systemu Android 12, w panelu udostępniania danych sieci Wi-Fi oprócz przycisku generującego kod QR może pojawić się guzik pozwalający wysłać hasło lokalnie do innego użytkownika. Wykorzystywany w tym celu ma być mechanizm Nearby Share.

Wykorzystanie funkcji Nearby Share do dzielenia się hasłami Wi-Fi może okazać się dużo wygodniejszym rozwiązaniem od kodów QR.

Co prawda w ten sposób nie da się wpuścić do domowej sieci kogoś zdalnie, gdy np. o hasło do routera poprosi nas znajomy opiekujący się zwierzakami pod naszą nieobecność, ale jeśli tylko dwie osoby będą znajdowały się obok siebie, to udostępnienie hasła może odbywać się naprawdę bardzo sprawnie. Wykorzystanie w tym celu Nearby Share eliminuje konieczność skanowania aparatem jednego urządzenia ekranu w drugim, co często wymaga przynajmniej kilku prób.

REKLAMA

Docelowo z funkcji dzielenia się hasłami do Wi-Fi poprzez Nearby Share, jeśli faktycznie trafi ona do Androida 12, będą mogły skorzystać nie tylko telefony, ale również — przynajmniej w teorii — również inne sprzęty z Androidem lub innym systemem Google’a, czyli Chrome OS-em, w przypadku których kody QR by się nie sprawdziły ze względu na brak wbudowanego aparatu. Są to np. telewizory, czytniki e-booków, laptopy itd.

Ciekaw przy tym jestem, czy kiedyś w przyszłości posiadacze smartfonów z Androidem i komputerów z systemem Windows doczekają się kiedyś tak ścisłej integracji, jaką obserwujemy w przypadku sprzętów Apple’a. W obrębie rezerwatu już od kilku lat, gdy tylko sprzęt firmy z Cupertino zaczyna się łączyć z siecią, na innych urządzeniach pojawia się monit, który pozwala udostępnić hasło jednym kliknięciem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA