REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 10 dostępny już oficjalnie. Jako pierwsi pobiorą go posiadacze smartfonów Pixel

Android 10 jest już oficjalnie dostępny. Google właśnie udostępnił nową wersję systemu posiadaczom smartfonów z linii Pixel.

03.09.2019
20:07
android 10 google pixel
REKLAMA
REKLAMA

Jak co roku pod koniec wakacji Google udostępnia nową wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego do smartfonów i tabletów. Po kilku miesiącach beta testów Android Q zadebiutował oficjalnie jako Android 10.

Co ciekawe, po raz pierwszy Android nie ma swojej nazwy kodowej.

Do tej pory nazwy kolejnych wydań zaczynały się od kolejnych liter alfabetu. Mieliśmy już wersje A (Alfa), B (Beta), Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, Kit-Kat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo i Pie.

Teraz przyszła kolej na literkę Q, a od dawna było wiadomo, że pracownicy Google’a będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Zamiast kombinować na siłę, uznali, że… obecna formuła się wyczerpała. Android 10 debiutuje, zgodnie z oczekiwaniami, bez żadnej nazwy kodowej.

Android 10 - w pierwszej kolejności dla smartfonów Pixel.

Jako pierwsi z dobrodziejstw nowej wersji oprogramowania mogą skorzystać posiadacze urządzeń z rodziny Pixel - i nic w tym dziwnego, skoro są to smartfony wyprodukowane przez samego Google’a. W przypadku innych sprzętów nie wygląda to jednak tak różowo.

Aktualizacji doczekał się dzisiaj również Essential Phone, ale to rodzynek. Nie mamy jak na razie żadnych wiążących deklaracji od innych producentów, ale Google pracuje nad tym, by jego partnerzy udostępnili swoim klientom aktualizacje przed końcem tego roku.

Co nowego w Android 10?

Nowe wydanie systemu Google’a nie wprowadza rewolucyjnych zmian. Najważniejszymi nowościami są odświeżony system gestów, tryb ciemny (aczkolwiek nie wspierają go jeszcze wszystkie systemowe aplikacje, w tym Gmail, o tych ze sklepu Play nie wspominając) oraz nowe narzędzia do zarządzania uprawnieniami, jakie przyznawane są aplikacjom.

Usprawniony został przy tym system usypiania powiadomień. Niestety nie wszystkie zapowiadane funkcje zadebiutowały na premierę. Dodawanie napisów do wideo w czasie rzeczywistym uruchomione zostanie dopiero pod koniec roku. Z kolei Focus Mode się pojawił, ale jest dostępny wyłącznie w wersji beta i może jeszcze nie działać poprawnie.

Nowy system wprowadza też usprawnienie o nazwie Project Mainline.

REKLAMA

Ma to umożliwić Google’owi aktualizowanie części systemu poprzez Google Play bez czekania na certyfikację operatora. Pozwolę sobie jednak pozostać sceptycznym. To nie pierwszy raz, gdy firma obiecywała, że rozwiąże problem fragmentacji.

Nie zliczę, ile takich deklaracji już padło, a sytuacja się do tej pory nie zmieniła - Projekt Treble też nie pomógł. W dodatku Project Mainline nie dotyczy urządzeń, które trafiły do sprzedaży z Androidem 9 Pie lub starszym…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA