Kosmos  / News

Tak łazik Perseverance wyląduje na Marsie. NASA pokazuje cały proces na filmie

Picture of the author
230 interakcji
dołącz do dyskusji

Niezależnie od tego, jak będzie się rozwijała pandemia w nadchodzących miesiącach, faktem jest, że w lutym na Marsa dotrze cała armada misji kosmicznych z Ziemi. NASA już nakręca atmosferę.

Nie ma co się dziwić, wszak amerykańska agencja kosmiczna wysłała w kierunku Czerwonej Planety pokaźnych rozmiarów łazik Perseverance. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w lutym na powierzchni Marsa będą dwa działające łaziki.

Choć Amerykanie opanowali już lądowanie na powierzchni Marsa, to i tak jest to najtrudniejszy etap całej misji. Atmosfera Marsa jest niezwykle rzadka, przez co nie hamuje kapsuły czy statku kosmicznego tak skutecznie jak atmosfera ziemska. W związku z tym cały etap wejścia w atmosferę lotu przez nią i lądowania składa się z kilku różnych etapów. Jeżeli jeden z nich pójdzie nie tak, misja łazika zakończy się, zanim się w ogóle rozpocznie.

Do lądowania dojdzie już 18 lutego 2021 r.

Po wejściu w atmosferę i wstępnym wyhamowaniu atmosferycznym uwolniony zostanie jeden spadochron, następnie drugi, a ostatecznie łazik zostanie postawiony na powierzchni Marsa za pomocą zasilanego silniczkami odrzutowymi „dźwigu”. Cała procedura jest realizowana automatycznie. Opóźnienie w przesyle sygnału między Ziemią a Marsem nie pozwoliłoby nikomu na Ziemi kontrolować tego skomplikowanego procesu.

Warto przypomnieć, że łazik Perseverance to nie jedyny instrument, który wyląduje na Marsie 18 lutego. Pod jego korpusem znajduje się także miniaturowy helikopter Ingenuity. Jeżeli uda mu się oderwać od Ziemi, będzie to pierwszy instrument latający nad powierzchnią innego globu niż Ziemia.

Mniej więcej w tym samym czasie co Perseverance, do Marsa dotrze także arabski orbiter Hope oraz chińska sonda kosmiczna.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst