REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia się u ludzi

Gdzie jest haczyk? Proces udało się odwrócić tylko częściowo. Niemniej jednak i tak założę się, że bogaci zaczną korzystać z tej metody, zanim zostanie ona do końca przebadana.

20.11.2020
12:39
Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia się u ludzi
REKLAMA

Co prawda nie jest to nic skomplikowanego. Naukowcom z Izraela udało się odwrócić proces starzenia się przy pomocy tlenoterapii w komorze ciśnieniowej.

REKLAMA

Druga młodość - dużo tlenu i wyższe ciśnienie

Przejdźmy do szczegółów. Tlenoterapia zastosowana w komorze ciśnieniowej miała wpływ na dwa aspekty starzenia się. Pierwszym aspektem jest tutaj wydłużenie telomerów, czyli fragmentów chromosomów, które znajdują się na ich końcach.

Funkcją telomerów jest zabezpieczenie chromosomów przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Każda kopia (czyli podział komórki) prowadzi do ich skrócenia. Jak więc łatwo wywnioskować, wraz procesem starzenia się, nasze telomery ulegają skróceniu. Im krótsze, tym więcej błędów podczas kopiowania komórek, a im więcej komórek skopiowanych z błędem, tym wyglądamy i czujemy się coraz starzej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykazali, że podanie czystego tlenu osobom starszym w komorze hiperbarycznej zwiększyło długość ich telomerów o 20 proc. - nikt wcześniej nie osiągnął aż takiej skuteczności.

Terapia zmniejszyła również liczbę starzejących się (czyli uszkodzonych w trakcie błędnej replikacji) komórek o 37 proc., robiąc tym samym miejsce dla nowych, zdrowych komórek (kopiowanych z użyciem odmłodzonych telomerów). Z badań na zwierzętach wiemy, że usunięcie starzejących się komórek może przyczynić się do wydłużenia życia nawet o jedną trzecią.

W badaniu wzięło udział 35 zdrowych osób mających co najmniej 64 lata. Każdy pacjent odwiedzał komorę hiperbaryczną pięć dni w tygodniu i przebywał tam przez 90 minut. Oddychając w tym czasie czystym tlenem podawanym mu przez maskę. Terapia ta trwała 3 miesiące. Wykorzystanie komory ciśnieniowej pozwoliło na rozpuszczeniu większej ilości tlenu w tkankach ochotników.

— Do tej pory wykazano, że interwencje, takie jak modyfikacje stylu życia i intensywne ćwiczenia, mają pewien wpływ na spodziewane skrócenie długości telomerów. Jednak w naszym badaniu godne uwagi jest to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy terapii byliśmy w stanie osiągnąć tak znaczące wydłużenie telomerów - z szybkością znacznie przekraczającą jakiekolwiek obecnie dostępne interwencje lub modyfikacje stylu życia. - powiedział dr Amir Hadanny, dyrektor medyczny Centrum Medycyny Hiperbarycznej i Badań Sagol.

Co dalej?

REKLAMA

Idę o zakład, że na całym świecie powstaną zaraz kliniki oferujące terapie odmładzające. Metoda ta, wbrew pozorom, opiera się na dość prostych urządzeniach - komora hiberbaryczna i maski tlenowe,w kontekście wyposażenia kliniki medycznej nie są postrzegane jako zbyt skomplikowany sprzęt.

Do tego szokująco dobre wyniki, które udało się osiągnąć naukowcom z Izraela, na pewno sprawią, że wielu bogatych ludzi bardzo chętnie zapłaci za takie 90-minutowe sesje odmładzające. Podejrzewam zresztą, że bardzo bogaci po prostu kupią sobie własną komorę ciśnieniową i zapas tlenu. Gdybym był bardzo bogaty, czekałbym już na dostawę tego sprzętu i szukał specjalisty, który na podstawie publikacji badań poustawia mi wszystko, tak jak trzeba. Lepsze to niż transfuzje osocza pozyskiwanego z krwi studentów...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA