REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iPhone 12 będzie najpotężniejszym smartfonem na rynku. Apple A14 Bionic zapowiada się na prawdzie monstrum

iPhone 12 zapowiada się na najpotężniejszy smartfon na rynku. Chipset Apple A14 Bionic zmiata wszystko.

04.10.2020
11:24
iPhone 12 będzie najszybszym smartfonem na rynku
REKLAMA

„Nowy iPhone będzie szybszy od poprzedniego” - piszemy co roku, ale czy ktokolwiek spodziewa się czegokolwiek innego? Logicznym jest, że ulepszenia technologiczne między generacjami urządzeń poskutkują wzrostem wydajności nowego modelu. Nihil novi.

REKLAMA

Teraz dowiedzieliśmy się jednak, jak bardzo iPhone 12 może być szybszy od iPhone’a 11 i cóż… „szybszy” to niedopowiedzenie. Apple A14 Bionic dosłownie miażdży swojego poprzednika.

iPhone 12 - wydajność nowego smartfona Apple’a będzie bezkonkurencyjna.

To oczywiście niepotwierdzone informacje, ale popularny leaker Ice Universe właśnie przedstawił wyniki benchmarku nowego iPada Air, który zadebiutuje niebawem. On również napędzany jest przez chipset Apple A14 Bionic, który będzie sercem iPhone’a 12.

Według rzeczonego benchmarku A14 Bionic będzie 6-rdzeniowym procesorem o bazowym taktowaniu 2,99 GHz. Wyniki Geekbench to odpowiednio 1583 i 4198 punktów dla pracy pojedynczego rdzenia i wielu rdzeni.

 class="wp-image-1440530"

Dla porównania, obecna generacja iPhone’ów 11 z procesorem Apple A13 Bionic uzyskała w tym samym teście odpowiednio 1327 i 3300 punktów.

Jedynym procesorem Apple’a, który wyprzedza nowy układ A14 Bionic, jest procesor A12Z zastosowany w iPadzie Pro 12,9.

Dla porównania, wg oficjalnego rankingu GeekBench najszybszym smartfonem z Androidem na rynku jest aktualnie OnePlus 8 z wynikami 898 i 3280 punktów dla pojedynczego rdzenia i wielu rdzeni.

Oczywiście trzeba podkreślić, że syntetyczne testy nie są wiele warte.

Dla przykładu, o ile w teście GeekBench Apple A13 Bionic wyprzedza Snapdragona 865, tak w teście AnTuTu wygrywa układ Qualcomma. Zależnie od tego, którą miarą się posłużymy, procesory Apple’a i jego głównych rywali idą łeb w łeb. Można się więc spodziewać, że chociaż Apple A14 Bionic w chwili debiutu będzie dalece wyprzedzał Snapdragona 865 a nawet 865+, tak za kilka miesięcy wyniki znów się zrównają.

 class="wp-image-1440533"

Tym niemniej wszystko wskazuje na to, że przez co najmniej kilka miesięcy iPhone 12 będzie dzierżył berło najpotężniejszego smartfona na rynku. W codziennym użytkowaniu zapewne nie będzie się dało tego odczuć - iPhone 11 już teraz jest idealnie płynny i super-szybki w każdym zastosowaniu - ale większa moc obliczeniowa oznacza większy potencjał chociażby dla gier, które pojawiają się w Apple Arcade.

Mam przy tym nadzieję, że spory przyrost mocy nie odbije się na energooszczędności układu. Obecny Apple A13 Bionic stanowi idealny półśrodek między fenomenalną wydajnością i świetnym czasem pracy. Oby tego nie zepsuli.

iPhone 12 zadebiutuje za nieco ponad tydzień.

REKLAMA

Apple nie rozesłał jeszcze oficjalnych zaproszeń na premierę, ale spodziewamy się, iż nowy iPhone 12 z procesorem Apple A14 Bionic zadebiutuje 13 października.

Nie od razu jednak przekonamy się, czy nowy procesor istotnie jest o wiele szybszy od poprzedniego. iPhone’a 12 kupimy dopiero pod koniec października, a wiele wskazuje też na to, że modele z dopiskiem „pro” trafią do sprzedaży dopiero w listopadzie. Wszyscy chętni na zakup nowego najpotężniejszego smartfona na rynku będą więc musieli się uzbroić w cierpliwość.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA