REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google solidarnie z Apple'em. Wymusi na twórcach aplikacji stosowanie Google Pay

Apple walczy z poważnymi problemami wizerunkowymi i prawnymi w związku z podejrzeniem o nadużywanie swojej pozycji na rynku. Tymczasem okazuje się, że Google zamierza postępować bardzo podobnie.

26.09.2020
7:33
google pay aplikacje
REKLAMA

Problemy Apple’a są poważne. Trwają dochodzenia antymonopolowe przeciwko producentowi iPhone’a na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji. Wśród zarzutów stawiane jest wymuszanie na twórcach gier i aplikacji stosowania mechanizmu Apple Pay do płatności wewnątrz tychże. Bez wątpienia owo Apple Pay jest pewnym dobrodziejstwem, bo stanowi sprawdzone, popularne i bezpieczne rozwiązanie do płatności – dzięki czemu twórcy nie muszą tworzyć swoich. Często jednak wolą, bo korzystanie z Apple Pay oznacza płacenie prowizji Apple’owi od każdej transakcji.

REKLAMA

Co ciekawe, Google formalnie stosuje identyczną politykę. Tak jak na Apple App Store, aplikacje ze Sklepu Play również mają obowiązek stosowania Google Pay do obsługi płatności. Firma tak po prostu do tej pory niespecjalnie przywiązywała większą wagę do sprawdzania, czy jej partnerzy przestrzegają regulaminu. Jednak jak ustalił Bloomberg, to ma się niebawem zmienić.

Twórcy aplikacji z obowiązkowymi prowizjami za każdą płatność – również w Sklepie Play.

Według ustaleń Bloomberga, Google zamierza doprecyzować regulamin Sklepu Play już w przyszły m tygodniu, a następnie pilnować jego przestrzegania. Twórcy gier i aplikacji będą musieli zaimplementować w swoich produktach Google Pay do obsługi płatności wewnątrz nich zawieranych, a od każdej rzeczonej płatności Google będzie pobierał 30-procentową prowizję.

REKLAMA

Nie zmieni się podejście Google’a do konkurencyjnych sklepów z aplikacjami. Producenci mogą je niezmiennie preinstalować na swoich produktach z Androidem, również użytkownicy mogą instalować takie sklepy. W ich ramach twórcy mogą robić w zasadzie co im się żywnie podoba. Jednak jeżeli ci chcą korzystać ze Sklepu Play, muszą stosować Google Pay.

Przewidziany jest okres przejściowy dla twórców. Wejście w życie nowych ale tych samych zasad nie będzie oznaczało, że już pierwszego dnia wszyscy naruszający regulamin zostaną usunięci ze Sklepu Play. Jednak po tym czasie łamanie regulaminu Sklepu Play ma być karane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA