REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Unreal Engine wraca na systemy Apple’a. Fortnite już nie

Wojna pomiędzy Epic Games a Apple’em przeniosła się na salę sądową. Na czas rozprawy sędzia nakazała Apple’owi odblokowanie kont deweloperskich Epica. To jednak nie oznacza, że Fortnite wróci na App Store.

25.08.2020
13:15
Unreal Engine wraca do Apple’a. Fortnite nadal poza App Store
REKLAMA

Epic Games zdecydował się sprawdzić, czy jest na tyle potężnym podmiotem, by móc wpłynąć na Apple’a i zmienić jego kontrowersyjną politykę w kwestii App Store’a. Gigant rynku gamingowego pod wodzą Tima Sweeneya próbuje wymusić na producencie iPhone’ów, by ten zmienił zasady dotyczące dystrybucji oprogramowania na iPhone’y i iPady. Głównie chodzi o pobieranie prowizji przez firmę i wymuszania korzystania z infrastruktury Apple’a.

REKLAMA

Epic Games najpierw poprosił Apple'a o zgodę na działanie, ale gdy jej nie otrzymał i tak zaktualizował swoją hitową grę Fortnite, wprowadzając w niej nowe, omijające Apple’a, mechanizmy pobierania opłat od graczy. Operator App Store’a w efekcie usunął grę z katalogu i zablokował konta deweloperskie należące do Epic Games.

Ten ostatni krok jest szczególnie dotkliwy nie tylko dla Epica. Brak dostępu do kont deweloperskich w praktyce oznacza brak możliwości aktualizowania Unreal Engine na platformach iOS, iPadOS i macOS. To z kolei oznacza, że żaden twórca gier – nie tylko Epic – nie może aktualizować swoich gier i aplikacji, opartych o ten wysoko ceniony middleware.

Sąd uznał reakcję Apple’a za zbyt zdecydowaną. To nie oznacza, że Fortnite wróci na iPhone’y i iPady.

REKLAMA

Sędzia przypisana do sprawy zdecydowała, że Apple zareagował zbyt ostro, w wyniku czego poszkodowane zostały strony niebezpośrednio związane ze sporem. Nakazała, by na czas rozprawy – dopóki nie zostanie ogłoszony wyrok – Apple przywrócił działanie kont deweloperskich Epic Games. Dzięki temu partnerzy korzystający z Unreal Engine będą mogli dalej serwisować swoje produkty, przynajmniej dopóki sąd nie wyda wiążącej decyzji.

Ta sama sędzia nie uznała jednak za stosowne nakazanie Apple’owi przywrócenie gry Fortnite do App Store. Jak argumentuje, Epic sam może do tego doprowadzić, usuwając z gry nowowprowadzony mechanizm płatności, o który toczy się spór. Na szczęście gra działa bez problemu na sprzętach Apple’a – kłopoty zaczną się, gdy ją odinstalujemy i będziemy próbowali ją zainstalować na nowo. Siłą rzeczy Fornite aktualnie też nie może pozyskiwać nowych graczy na platformach iPhone i iPad.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA