REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Działająca ciepłoodporna odzież z grafenu. Brzmi jak sposób na upały

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie przepadają przesadnio za upałami. Naukowcy z National Graphene Institute i Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli materiał z grafenu, który w upalne dni jest w stanie obniżyć temperaturę ludzkiego ciała.

15.07.2020
21:29
Odzież z grafenu ochroni nas przed upałami
REKLAMA

Na razie mówimy oczywiście o prototypie, jednak wyniki początkowych testów są na tyle obiecujące, że już teraz marzę o grafenowych koszulkach, dzięki którym w takie dni jak ten byłoby mi trochę chłodniej. Ech, rozmarzyłem się.

REKLAMA

Ciepłoodporna odzież z grafenu

Cały trik polegał tutaj na stworzeniu materiału, który z jednej blokowałby promieniowanie podczerwone, które ogrzewa nasze ciało, kiedy stoimy w nasłonecznionym miejscu, a z drugiej pozwalałby naszemu organizmowi na oddawanie jak najwięcej nagromadzonego ciepła. Wyzwanie niebywale trudne, ponieważ większość popularnych izolatorów działa niestety w obie strony, czyli jeśli chroni nas przed ciepłem z zewnątrz, to nie pozwala na efektywne wydalanie go z naszego organizmu.

 class="wp-image-1219132"
REKLAMA

I tutaj właśnie pojawia się materiał wzbogacony o grafen, który jest w stanie modulować swoją przezroczystość względem podczerwieni. Oznacza to mniej więcej tyle, że stojąc w pełnym słońcu, taki grafenowy materiał blokuje promieniowanie podczerwone, chroniąc nasze ciało przed nadmiernym nagrzaniem, a jeśli przejdziemy do cienia - otwiera się, aby ciepło z naszego ciała mogło bez większych przeszkód wypromieniować na zewnątrz. Kwestie przewodnictwa cieplnego i konwekcji regulowane są natomiast przed dobór odpowiednio oddychającej tkaniny, połączonej z warstwą grafenu.

Jak to bywa w przypadku prototypów tworzonych przez naukowców, pozostaje jeszcze kwestia bardziej przemyślanego ulokowania sterownika, który kontrolowałby właściwości grafenu, ale tym zapewne zajęłyby się firmy odzieżowe, gdyby oczywiście zaprezentowana przez naukowców koncepcja wydałaby im się odpowiednio zyskowna po wprowadzeniu na rynek.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nasz klimat ociepla się z roku na rok, nie zdziwiłbym się, gdyby tego typu odzież w końcu pojawiła się w sklepach.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA